Miscellaneous Consumables by Pearl
Workshop Consumables Sub-Categories
Important compatibility info
| Title | Set Screw & Nut - M6 x 75mm |
Additional Information
Important compatibility info
| Title | Fuses - Glass Radio - Assorted - Pack of 4 |
Additional Information
Important compatibility info
| Title | Circlips - External Assorted - Pack of 5 |
Additional Information
Important compatibility info
| Title | Fuses - Standard Blade - Assorted - Pack Of 4 (15A/20A/25A/30A) |
Additional Information
Important compatibility info
| Title | Fuses - Standard Blade - Assorted (3A/5A/10A/15A/25A) |
Additional Information
Important compatibility info
| Title | Warning Light Round Switch - Amber Illuminated |
Additional Information
Important compatibility info
| Title | Number Plate Plastic Top Screws - White & Yellow - Pack Of 4 |
Additional Information
Important compatibility info
| Title | Wiring Connectors Speaker - 2A & 5A - Pack of 6 |
Additional Information
Important compatibility info
| Title | Wiring Connectors Butt - 5A,15A & 35A - Pack of 6 |
Additional Information
Important compatibility info
| Title | Wiring Connectors Ring - 5A,15A & 35A - Pack of 6 |
Additional Information
Important compatibility info
| Title | Fuses - Mini Blade - 20A - Pack of 10 |
Additional Information
Important compatibility info
| Title | Fuses - Mini Blade - 10A - Pack of 10 |
Additional Information
Important compatibility info
| Title | Fuses - Mini Blade - 15A - Pack of 10 |
Additional Information
Important compatibility info
| Title | Double Sided Tape - 12mm x 5m |
| M&A Type | Adhesives Sealants & Tapes |
Additional Information
Important compatibility info
| Title | Wiring Connectors Fork - 5A,15A & 35A - Pack of 6 |
Additional Information
Important compatibility info
| Title | Wiring Connectors - Red - Male Bullet - 4mm - Pack of 25 |
Additional Information
Pearl has established a reputation over the years for delivering high quality products. With recent expansions into a more diverse product portfolio of automotive products, its established Wot Nots' brand is still thriving. Pearl boasts a product portfolio in excess of 4000 part numbers, with ranges covering anything from replacement parts to workshop consumables.
Important compatibility info
| Title | Cable Connector - Red - Self-Stripping Tab - Pack of 10 |
Additional Information
Important compatibility info
| Title | Wiring Connectors - Self-Stripping - Assorted - Pack of 8 |
Additional Information
Important compatibility info
| Title | Grommets Membrane 1/4"", 1/2"" |
Additional Information
Important compatibility info
| M&A Type | Fixings & Fasteners |
| Title | Pearl Automotive - Cable Tie |
Additional Information
Important compatibility info
| Title | Trim Clips - Screw Rivet Closed End - Pack of 8 |
Additional Information
Important compatibility info
| Title | Battery Terminal - Positive Wing Nut |
Additional Information
This battery terminal from Pearl's, Pearly WotNots range is for the positive battery terminal and is a wing nut fixture. It is made from heavy duty metal which has been Cadnium plated, and will accept an 8mm cable.
Pearl Products is a family run business that supplies the automotive market with accessories and aftermarket solutions. It is the largest family run business of its kind in the market today and aims to provide a high quality, single source solution to its customers. Pearl boasts a product portfolio in excess of 4000 part numbers, with ranges covering anything from replacement parts to workshop consumables.
Important compatibility info
| Title | Battery Terminal - Negative Wing Nut |
Additional Information
This battery terminal from Pearl's, Pearly WotNots range is for the negative battery terminal and is a wing nut fixture. It is made from heavy duty metal which has been Cadnium plated, and will accept an 8mm cable.
Pearl Products is a family run business that supplies the automotive market with accessories and aftermarket solutions. It is the largest family run business of its kind in the market today and aims to provide a high quality, single source solution to its customers. Pearl boasts a product portfolio in excess of 4000 part numbers, with ranges covering anything from replacement parts to workshop consumables.
Important compatibility info
| M&A Type | Fixings & Fasteners |
| Title | Pearl Automotive - Assorted Heat Shrink Tubing |
Additional Information
Important compatibility info
| M&A Type | Fixings & Fasteners |
| Title | Screw 8 x 0.5"" Black Ab - Pack of 200 |
Additional Information
Important compatibility info
| M&A Type | Adhesives Sealants & Tapes |
| Title | Hazard Tape - Yellow/Black - 50mm x 33m - Pack Of 2 |
Additional Information
The Pearl Hazard Tape is 33mm x 50m and comes in a twin pack. The black and yellow hazard warning tape can be used for marking of equipment pinch points or gears for warning purposes, temporary floor marking around equipment or spill. It also has a highly aggressive adhesive which sticks to most surfaces.
Pearl Products is a family run business that supplies the automotive market with accessories and aftermarket solutions. It is the largest family run business of its kind in the market today and aims to provide a high quality, single source solution to its customers. Pearl boasts a product portfolio in excess of 4000 part numbers, with ranges covering anything from replacement parts to workshop consumables.
Important compatibility info
| M&A Type | Fixings & Fasteners |
| Title | Steel Nuts |
Additional Information
Important compatibility info
| M&A Type | Fixings & Fasteners |
| Title | Washers |
Additional Information
Important compatibility info
| M&A Type | Fixings & Fasteners |
| Title | Pearl Automotive - Washers |
Additional Information
Important compatibility info
| M&A Type | Fixings & Fasteners |
| Title | Pearl Automotive - Self Tapping Screws |





























