Car Parts & Accessories by Pierburg
As specialists in mixture formation, fuel and vacuum supply, air control and emission control, Pierburg is very involved in the development and production of today's components. Statistically there are 3.2 Pierburg components in every passenger vehicle that is manufactured in Europe. In its role as first-tier supplier, Pierburg has traditionally been one of the closest partners to the automotive industry, right from the start successfully advancing the development of the automobile. Important compatibility info
| Additional Information | with gasket/seal |
| Voltage | 12 V |
| Operating Mode | Electric |
| Valve type | Solenoid Valve |
| Replaces | 7.22414.00.0; 7.22515.00.0 |
| Function | EGR Valve |
| Type | EGR Valve |
Important compatibility info
| Diameter | 120 mm |
| Additional Information | with fuel sender unit |
| Voltage | 12 V |
| Operating Mode | Electric |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Pressure | 0.5 bar |
| Type | Fuel Feed Unit |
| Current strength to | 3.8 A |
| Function | Fuel Feed Unit |
| Total Length | 222 mm |
| Replaces | 7.28302.00.0; 7.07795.39.0 |
Important compatibility info
| Diameter | 120 mm |
| Additional Information | with fuel sender unit |
| Voltage | 12 V |
| Operating Mode | Electric |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Pressure | 0.5 bar |
| Type | Fuel Feed Unit |
| Current strength to | 3.8 A |
| Function | Fuel Feed Unit |
| Total Length | 222 mm |
| Replaces | 7.28302.00.0; 7.07795.39.0 |
Important compatibility info
| Diameter 1 | 19.5 mm |
| Voltage | 12 V |
| Operating Mode | Electric |
| Diameter 2 | 19.5 mm |
| for OE number | A 204 835 02 64 |
| Diameter 3 | 10 mm |
| Type | Auxiliary water pump (cooling water circuit) |
| Function | Auxiliary water pump (cooling water circuit) |
Important compatibility info
| Diameter 1 | 19.5 mm |
| Voltage | 12 V |
| Operating Mode | Electric |
| Diameter 2 | 19.5 mm |
| for OE number | A 204 835 02 64 |
| Diameter 3 | 10 mm |
| Type | Auxiliary water pump (cooling water circuit) |
| Function | Auxiliary water pump (cooling water circuit) |
Important compatibility info
| Additional Information | with gasket/seal |
| Voltage | 12 V |
| Operating Mode | Electric |
| Valve type | Solenoid Valve |
| Function | EGR Valve |
| Replaces | 7.22946.01.0; 7.22946.02.0; 7.22946.03.0; 7.22946.04.0; 7.22946.17.0; 7.22946.18.0; 7.22946.00.0; 7.22946.33.0; 7.22946.10.0; 7.22946.11.0; 7.22946.14.0; 7.22946.15.0 |
| Type | EGR Valve |
Important compatibility info
| Additional Information | with gasket/seal |
| Voltage | 12 V |
| Operating Mode | Electric |
| Valve type | Solenoid Valve |
| Function | EGR Valve |
| Replaces | 7.22946.01.0; 7.22946.02.0; 7.22946.03.0; 7.22946.04.0; 7.22946.17.0; 7.22946.18.0; 7.22946.00.0; 7.22946.33.0; 7.22946.10.0; 7.22946.11.0; 7.22946.14.0; 7.22946.15.0 |
| Type | EGR Valve |
Important compatibility info
| Number of Wings | 6 |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Water pump impeller material | Plastic |
| Additional Information | with gasket/seal |
| Impeller Diameter | 60.3 mm |
| Operating Mode | Pneumatic |
| Additional Information 2 | switchable water pump |
Important compatibility info
| Number of Wings | 6 |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Water pump impeller material | Plastic |
| Additional Information | with gasket/seal |
| Impeller Diameter | 60.3 mm |
| Operating Mode | Pneumatic |
| Additional Information 2 | switchable water pump |
Important compatibility info
| Additional Information | with gasket/seal |
| Valve type | Solenoid Valve |
| Function | EGR Valve |
| Type | EGR Valve |
| Operating Mode | Electric |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023





