Car Parts & Accessories by Pierburg
As specialists in mixture formation, fuel and vacuum supply, air control and emission control, Pierburg is very involved in the development and production of today's components. Statistically there are 3.2 Pierburg components in every passenger vehicle that is manufactured in Europe. In its role as first-tier supplier, Pierburg has traditionally been one of the closest partners to the automotive industry, right from the start successfully advancing the development of the automobile. Important compatibility info
| Diameter | 52 mm |
| Voltage | 12 V |
| Operating Mode | Electric |
| Pressure | 3 bar |
| Total Length | 160 mm |
| Diameter 1 | 12 mm |
| Diameter 2 | 8 mm |
| Current strength to | 6 A |
| Function | Fuel Pump |
| Type | Fuel Pump |
| Replaces | 7.21287.03.0 |
| Fuel Type | Petrol |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Operating Mode | Electric |
| Function | Control, swirl flaps (induction pipe) |
| Type | Control, swirl flaps (induction pipe) |
| Replaces | 7.00521.11.0 |
| Additional Information 2 | Control Unit/Software must be trained/updated |
Important compatibility info
| Valve type | Control Valve |
| Function | EGR Valve |
| Additional Information | with gasket/seal |
| Type | EGR Valve |
| Operating Mode | Electric |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Valve type | Control Valve |
| Function | EGR Valve |
| Additional Information | with gasket/seal |
| Type | EGR Valve |
| Operating Mode | Electric |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
Important compatibility info
Important compatibility info
| Additional Information | with gasket/seal |
| Voltage | 12 V |
| Operating Mode | Electric |
| Valve type | Control Valve |
| Function | EGR Valve |
| Type | EGR Valve |
| Connector Shape | rectangular |
Important compatibility info
| Additional Information | with gasket/seal |
| Voltage | 12 V |
| Operating Mode | Electric |
| Valve type | Control Valve |
| Function | EGR Valve |
| Type | EGR Valve |
| Connector Shape | rectangular |
Important compatibility info
| Function | EGR Valve |
| Valve type | Control Valve |
| Operating Mode | Electric |
| Additional Information | with gasket/seal |
| Type | EGR Valve |
| Replaces | 7.03784.24.0; 7.03784.29.0; 7.03784.30.0; 7.03784.23.0; 7.03784.35.0; 7.03784.00.0; 7.03784.09.0; 7.03784.10.0 |
Important compatibility info
| Function | EGR Valve |
| Valve type | Control Valve |
| Operating Mode | Electric |
| Additional Information | with gasket/seal |
| Type | EGR Valve |
| Replaces | 7.03784.24.0; 7.03784.29.0; 7.03784.30.0; 7.03784.23.0; 7.03784.35.0; 7.03784.00.0; 7.03784.09.0; 7.03784.10.0 |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023





