Car Parts & Accessories by Pierburg
As specialists in mixture formation, fuel and vacuum supply, air control and emission control, Pierburg is very involved in the development and production of today's components. Statistically there are 3.2 Pierburg components in every passenger vehicle that is manufactured in Europe. In its role as first-tier supplier, Pierburg has traditionally been one of the closest partners to the automotive industry, right from the start successfully advancing the development of the automobile. Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Diameter 1 | 44.7 mm |
| Operating Mode | Mechanical |
| Belt Pulley Diameter | 68 mm |
| Diameter 2 | 38.4 mm |
| Diameter 3 | 32.4 mm |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Water pump impeller material | Plastic |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Diameter 1 | 44.7 mm |
| Operating Mode | Mechanical |
| Belt Pulley Diameter | 68 mm |
| Diameter 2 | 38.4 mm |
| Diameter 3 | 32.4 mm |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Water pump impeller material | Plastic |
Important compatibility info
| Additional Information | with gasket/seal, with fastening/mounting material |
| Additional Information 2 | with bolts/screws |
| Operating Mode | Pneumatic |
| Impeller Diameter | 62.5 mm |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Water pump impeller material | Plastic |
Important compatibility info
| Additional Information | with gasket/seal, with fastening/mounting material |
| Additional Information 2 | with bolts/screws |
| Operating Mode | Pneumatic |
| Impeller Diameter | 62.5 mm |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Water pump impeller material | Plastic |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | before soot particulate filter |
| Thread Size | M14 x 1,5 |
| Voltage | 5 V |
| Operating Mode | Electric |
| Cable Length | 314 mm |
| Conductor Number | 2 conductor |
| Type | Sensor, exhaust gas temperature |
| Function | Sensor, exhaust gas temperature |
| Total Length | 380 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | before soot particulate filter |
| Thread Size | M14 x 1,5 |
| Voltage | 5 V |
| Operating Mode | Electric |
| Cable Length | 314 mm |
| Conductor Number | 2 conductor |
| Type | Sensor, exhaust gas temperature |
| Function | Sensor, exhaust gas temperature |
| Total Length | 380 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Exhaust Turbocharger |
| Thread Size | M14 x 1,5 |
| Voltage | 5 V |
| Operating Mode | Electric |
| Cable Length | 385 mm |
| Conductor Number | 2 conductor |
| Type | Sensor, exhaust gas temperature |
| Function | Sensor, exhaust gas temperature |
| Total Length | 483 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Exhaust Turbocharger |
| Thread Size | M14 x 1,5 |
| Voltage | 5 V |
| Operating Mode | Electric |
| Cable Length | 385 mm |
| Conductor Number | 2 conductor |
| Type | Sensor, exhaust gas temperature |
| Function | Sensor, exhaust gas temperature |
| Total Length | 483 mm |
Important compatibility info
| Conductor Number | 2 conductor |
| Operating Mode | Electric |
| Total Length | 455 mm |
| Cable Length | 333 mm |
| Type | Sensor, exhaust gas temperature |
| Function | Sensor, exhaust gas temperature |
| Thread Size | M14 x 1,5 |
| Placement on Vehicle | before soot particulate filter |
| Replaces | 7.08369.14.0 |
| Voltage | 5 V |
Important compatibility info
| Conductor Number | 2 conductor |
| Operating Mode | Electric |
| Total Length | 455 mm |
| Cable Length | 333 mm |
| Type | Sensor, exhaust gas temperature |
| Function | Sensor, exhaust gas temperature |
| Thread Size | M14 x 1,5 |
| Placement on Vehicle | before soot particulate filter |
| Replaces | 7.08369.14.0 |
| Voltage | 5 V |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023




