Car Parts & Accessories by SKF
The SKF Group is a leading global supplier of rolling bearings, seals, mechatronics and lubrications systems, SKF bearings are the product of choice for many OE manufacturers and Formula 1 teams alike. SKF's belt kits include all components needed to complete the job. Important compatibility info
| Belt Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
| Length | 1206 mm |
| Width | 21.36 mm |
| Number of Ribs | 6 |
| Colour | Black |
| Type | V-Ribbed Belt |
| Function | V-Ribbed Belt |
| Replaced by | VKMV6PK1205 |
Important compatibility info
| Belt Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
| Length | 1206 mm |
| Width | 21.36 mm |
| Number of Ribs | 6 |
| Colour | Black |
| Type | V-Ribbed Belt |
| Function | V-Ribbed Belt |
| Replaced by | VKMV6PK1205 |
Important compatibility info
| Width | 13 mm |
| Length | 737 mm |
| Type | V-Belt |
| Function | V-Belt |
Important compatibility info
| Width | 13 mm |
| Length | 737 mm |
| Type | V-Belt |
| Function | V-Belt |
Important compatibility info
| Required Quantity Per Axle | 2 |
| Type | Rolling Bearing, suspension strut support mount |
| Function | Rolling Bearing, suspension strut support mount |
| Replaces | VKD35036T |
Important compatibility info
| Required Quantity Per Axle | 2 |
| Type | Rolling Bearing, suspension strut support mount |
| Function | Rolling Bearing, suspension strut support mount |
| Replaces | VKD35036T |
Important compatibility info
| Function | V-Ribbed Belt |
| Belt Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
| Colour | Black |
| Number of Ribs | 6 |
| Width | 21.36 mm |
| Length | 1710 mm |
| Type | V-Ribbed Belt |
Important compatibility info
| Function | V-Ribbed Belt |
| Belt Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
| Colour | Black |
| Number of Ribs | 6 |
| Width | 21.36 mm |
| Length | 1710 mm |
| Type | V-Ribbed Belt |
Important compatibility info
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Inner diameter 1 | 20 mm |
| Inner diameter 2 | 25 mm |
| Outer diameter 1 | 47 mm |
| Width 1 | 14 mm |
| Outer diameter 2 | 52 mm |
| Width 2 | 15 mm |
| Type | Wheel Bearing Kit |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF02007)
- 1x SKF Bearing (SKF01987)
- 1x SKF Service Book (SKF03036)
- 1x SKF Split Pin (SKF03210)
Important compatibility info
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Inner diameter 1 | 20 mm |
| Inner diameter 2 | 25 mm |
| Outer diameter 1 | 47 mm |
| Width 1 | 14 mm |
| Outer diameter 2 | 52 mm |
| Width 2 | 15 mm |
| Type | Wheel Bearing Kit |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF02007)
- 1x SKF Bearing (SKF01987)
- 1x SKF Service Book (SKF03036)
- 1x SKF Split Pin (SKF03210)
Important compatibility info
| Outer diameter 2 | 47 mm |
| Inner diameter 2 | 20 mm |
| Inner diameter 1 | 25 mm |
| Width 1 | 15 mm |
| Outer diameter 1 | 52 mm |
| Width 2 | 14 mm |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF02006)
- 1x SKF Nut (SKF04510)
- 1x SKF Bearing (SKF01986)
- 1x SKF Service Book (SKF02912)
Important compatibility info
| Outer diameter 2 | 47 mm |
| Inner diameter 2 | 20 mm |
| Inner diameter 1 | 25 mm |
| Width 1 | 15 mm |
| Outer diameter 1 | 52 mm |
| Width 2 | 14 mm |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF02006)
- 1x SKF Nut (SKF04510)
- 1x SKF Bearing (SKF01986)
- 1x SKF Service Book (SKF02912)
Important compatibility info
| Material Characteristics (work clothing) | Elastic |
| Belt Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
| Length | 798 mm |
| Number of Ribs | 3 |
| Type | V-Ribbed Belt |
| Function | V-Ribbed Belt |
| Colour | black |
Important compatibility info
| Material Characteristics (work clothing) | Elastic |
| Belt Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
| Length | 798 mm |
| Number of Ribs | 3 |
| Type | V-Ribbed Belt |
| Function | V-Ribbed Belt |
| Colour | black |
Important compatibility info
| Number of Ribs | 6 |
| Width | 21.36 mm |
| Colour | Black |
| Function | V-Ribbed Belt |
| Belt Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
| Length | 1360 mm |
| Type | V-Ribbed Belt |
Important compatibility info
| Number of Ribs | 6 |
| Width | 21.36 mm |
| Colour | Black |
| Function | V-Ribbed Belt |
| Belt Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
| Length | 1360 mm |
| Type | V-Ribbed Belt |
Important compatibility info
| Replaces | VKMV6PK987 |
| Function | V-Ribbed Belt |
| Length | 986 mm |
| Width | 21.36 mm |
| Number of Ribs | 6 |
| Belt Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
| Colour | Black |
| Type | V-Ribbed Belt |
Important compatibility info
| Replaces | VKMV6PK987 |
| Function | V-Ribbed Belt |
| Length | 986 mm |
| Width | 21.36 mm |
| Number of Ribs | 6 |
| Belt Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
| Colour | Black |
| Type | V-Ribbed Belt |
Important compatibility info
| Length | 1031 mm |
| Width | 21.36 mm |
| Number of Ribs | 6 |
| Colour | Black |
| Type | V-Ribbed Belt |
| Function | V-Ribbed Belt |
| Belt Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
| Replaces | VKMV6PK1030; VKMV6PK1033; VKMV6PK1032 |
Important compatibility info
| Length | 1031 mm |
| Width | 21.36 mm |
| Number of Ribs | 6 |
| Colour | Black |
| Type | V-Ribbed Belt |
| Function | V-Ribbed Belt |
| Belt Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
| Replaces | VKMV6PK1030; VKMV6PK1033; VKMV6PK1032 |
Important compatibility info
| Length | 1293 mm |
| Width | 21.36 mm |
| Number of Ribs | 6 |
| Colour | Black |
| Type | V-Ribbed Belt |
| Function | V-Ribbed Belt |
| Belt Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
Important compatibility info
| Length | 1293 mm |
| Width | 21.36 mm |
| Number of Ribs | 6 |
| Colour | Black |
| Type | V-Ribbed Belt |
| Function | V-Ribbed Belt |
| Belt Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
Important compatibility info
| Colour | Black |
| Type | V-Ribbed Belt |
| Function | V-Ribbed Belt |
| Number of Ribs | 6 |
| Width | 21.36 mm |
| Length | 680 mm |
| Belt Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
Important compatibility info
| Colour | Black |
| Type | V-Ribbed Belt |
| Function | V-Ribbed Belt |
| Number of Ribs | 6 |
| Width | 21.36 mm |
| Length | 680 mm |
| Belt Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
Important compatibility info
| Length | 940 mm |
| Belt Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
| Colour | Black |
| Number of Ribs | 6 |
| Width | 21.36 mm |
| Type | V-Ribbed Belt |
| Function | V-Ribbed Belt |
Important compatibility info
| Length | 940 mm |
| Belt Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
| Colour | Black |
| Number of Ribs | 6 |
| Width | 21.36 mm |
| Type | V-Ribbed Belt |
| Function | V-Ribbed Belt |
Important compatibility info
| Number of Ribs | 6 |
| Length | 1450 mm |
| Colour | Black |
| Type | V-Ribbed Belt |
| Width | 21.36 mm |
| Function | V-Ribbed Belt |
| Belt Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
| Replaces | VKMV6PK1453; VKMV6PK1451 |
Important compatibility info
| Number of Ribs | 6 |
| Length | 1450 mm |
| Colour | Black |
| Type | V-Ribbed Belt |
| Width | 21.36 mm |
| Function | V-Ribbed Belt |
| Belt Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
| Replaces | VKMV6PK1453; VKMV6PK1451 |
Important compatibility info
| Belt Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
| Number of Ribs | 6 |
| Length | 1564 mm |
| Function | V-Ribbed Belt |
| Colour | Black |
| Type | V-Ribbed Belt |
| Width | 21.36 mm |
Important compatibility info
| Belt Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
| Number of Ribs | 6 |
| Length | 1564 mm |
| Function | V-Ribbed Belt |
| Colour | Black |
| Type | V-Ribbed Belt |
| Width | 21.36 mm |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023





