Car Parts & Accessories by SKF
The SKF Group is a leading global supplier of rolling bearings, seals, mechatronics and lubrications systems, SKF bearings are the product of choice for many OE manufacturers and Formula 1 teams alike. SKF's belt kits include all components needed to complete the job. Important compatibility info
| Width | 29 mm |
| Type | Deflection Pulley/Guide Pulley, timing belt |
| Function | Deflection Pulley/Guide Pulley, timing belt |
| Additional Information 2 | with fastening material |
| Diameter | 53 mm |
Important compatibility info
| Width | 29 mm |
| Type | Deflection Pulley/Guide Pulley, timing belt |
| Function | Deflection Pulley/Guide Pulley, timing belt |
| Additional Information 2 | with fastening material |
| Diameter | 53 mm |
Important compatibility info
| Belt Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
| Type | V-Ribbed Belt |
| Function | V-Ribbed Belt |
| Length | 1390 mm |
| Width | 14.24 mm |
| Number of Ribs | 4 |
| Colour | Black |
Important compatibility info
| Belt Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
| Type | V-Ribbed Belt |
| Function | V-Ribbed Belt |
| Length | 1390 mm |
| Width | 14.24 mm |
| Number of Ribs | 4 |
| Colour | Black |
Important compatibility info
| Length | 1166 mm |
| Type | V-Ribbed Belt |
| Function | V-Ribbed Belt |
| Belt Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
| Width | 17.80 mm |
| Number of Ribs | 5 |
| Colour | Black |
| Replaces | VKMV5PK1165 |
Important compatibility info
| Length | 1166 mm |
| Type | V-Ribbed Belt |
| Function | V-Ribbed Belt |
| Belt Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
| Width | 17.80 mm |
| Number of Ribs | 5 |
| Colour | Black |
| Replaces | VKMV5PK1165 |
Important compatibility info
| Length | 1207 mm |
| Width | 17.80 mm |
| Number of Ribs | 5 |
| Colour | Black |
| Type | V-Ribbed Belt |
| Function | V-Ribbed Belt |
| Belt Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
Important compatibility info
| Length | 1207 mm |
| Width | 17.80 mm |
| Number of Ribs | 5 |
| Colour | Black |
| Type | V-Ribbed Belt |
| Function | V-Ribbed Belt |
| Belt Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
Important compatibility info
| Length | 1080 mm |
| Replaces | VKMV6PK1078; VKMV6PK1079 |
| Number of Ribs | 6 |
| Colour | Black |
| Type | V-Ribbed Belt |
| Function | V-Ribbed Belt |
| Belt Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
| Width | 21.36 mm |
Important compatibility info
| Length | 1080 mm |
| Replaces | VKMV6PK1078; VKMV6PK1079 |
| Number of Ribs | 6 |
| Colour | Black |
| Type | V-Ribbed Belt |
| Function | V-Ribbed Belt |
| Belt Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
| Width | 21.36 mm |
Important compatibility info
| Material Characteristics (work clothing) | Elastic |
| Function | V-Ribbed Belt |
| Belt Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
| Length | 691 mm |
| Width | 21.36 mm |
| Number of Ribs | 6 |
| Colour | Black |
| Type | V-Ribbed Belt |
Important compatibility info
| Material Characteristics (work clothing) | Elastic |
| Function | V-Ribbed Belt |
| Belt Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
| Length | 691 mm |
| Width | 21.36 mm |
| Number of Ribs | 6 |
| Colour | Black |
| Type | V-Ribbed Belt |
Important compatibility info
| Replaces | VKMV6PK1384; VKMV6PK1388 |
| Number of Ribs | 6 |
| Function | V-Ribbed Belt |
| Type | V-Ribbed Belt |
| Colour | Black |
| Length | 1390 mm |
| Width | 21.36 mm |
| Belt Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
Important compatibility info
| Replaces | VKMV6PK1384; VKMV6PK1388 |
| Number of Ribs | 6 |
| Function | V-Ribbed Belt |
| Type | V-Ribbed Belt |
| Colour | Black |
| Length | 1390 mm |
| Width | 21.36 mm |
| Belt Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
Important compatibility info
| Number of Ribs | 6 |
| Colour | Black |
| Material Characteristics (work clothing) | Elastic |
| Length | 1030 mm |
| Width | 21.36 mm |
| Belt Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
| Function | V-Ribbed Belt |
| Type | V-Ribbed Belt |
Important compatibility info
| Number of Ribs | 6 |
| Colour | Black |
| Material Characteristics (work clothing) | Elastic |
| Length | 1030 mm |
| Width | 21.36 mm |
| Belt Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
| Function | V-Ribbed Belt |
| Type | V-Ribbed Belt |
Important compatibility info
| Width | 21.36 mm |
| Length | 799 mm |
| Belt Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
| Material Characteristics (work clothing) | Elastic |
| Number of Ribs | 6 |
| Colour | Black |
| for OE number | 03L 998 037 D |
| Type | V-Ribbed Belt |
| Function | V-Ribbed Belt |
Important compatibility info
| Width | 21.36 mm |
| Length | 799 mm |
| Belt Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
| Material Characteristics (work clothing) | Elastic |
| Number of Ribs | 6 |
| Colour | Black |
| for OE number | 03L 998 037 D |
| Type | V-Ribbed Belt |
| Function | V-Ribbed Belt |
Important compatibility info
| Length | 1747 mm |
| Function | V-Ribbed Belt |
| Colour | Black |
| Width | 17.80 mm |
| Number of Ribs | 5 |
| Type | V-Ribbed Belt |
| Belt Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
| Replaced by | VKMV5PK1750 |
Important compatibility info
| Length | 1747 mm |
| Function | V-Ribbed Belt |
| Colour | Black |
| Width | 17.80 mm |
| Number of Ribs | 5 |
| Type | V-Ribbed Belt |
| Belt Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
| Replaced by | VKMV5PK1750 |
Important compatibility info
| Width | 34.2 mm |
| Diameter | 54 mm |
| Type | Deflection/Guide Pulley, v-ribbed belt |
| Function | Deflection/Guide Pulley, v-ribbed belt |
Important compatibility info
| Width | 34.2 mm |
| Diameter | 54 mm |
| Type | Deflection/Guide Pulley, v-ribbed belt |
| Function | Deflection/Guide Pulley, v-ribbed belt |
Important compatibility info
| Tensioner Pulley Actuation | Manual |
| Type | Tensioner Pulley, timing belt |
| Width | 25 mm |
| Function | Tensioner Pulley, timing belt |
| Diameter | 52 mm |
Important compatibility info
| Tensioner Pulley Actuation | Manual |
| Type | Tensioner Pulley, timing belt |
| Width | 25 mm |
| Function | Tensioner Pulley, timing belt |
| Diameter | 52 mm |
Important compatibility info
| Function | V-Ribbed Belt |
| Belt Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
| Colour | Black |
| Number of Ribs | 5 |
| Length | 1219 mm |
| Width | 17.80 mm |
| Type | V-Ribbed Belt |
| Replaces | VKMV5PK1218; VKMV5PK1220 |
Important compatibility info
| Function | V-Ribbed Belt |
| Belt Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
| Colour | Black |
| Number of Ribs | 5 |
| Length | 1219 mm |
| Width | 17.80 mm |
| Type | V-Ribbed Belt |
| Replaces | VKMV5PK1218; VKMV5PK1220 |
Important compatibility info
| Width | 17.80 mm |
| Colour | Black |
| Number of Ribs | 5 |
| Function | V-Ribbed Belt |
| Type | V-Ribbed Belt |
| Belt Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
| Length | 1250 mm |
Important compatibility info
| Width | 17.80 mm |
| Colour | Black |
| Number of Ribs | 5 |
| Function | V-Ribbed Belt |
| Type | V-Ribbed Belt |
| Belt Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
| Length | 1250 mm |
Important compatibility info
| Length | 716 mm |
| Material Characteristics (work clothing) | Elastic |
| Belt Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
| Function | V-Ribbed Belt |
| Type | V-Ribbed Belt |
| Colour | Black |
| Number of Ribs | 5 |
| Width | 17.80 mm |
Important compatibility info
| Length | 716 mm |
| Material Characteristics (work clothing) | Elastic |
| Belt Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
| Function | V-Ribbed Belt |
| Type | V-Ribbed Belt |
| Colour | Black |
| Number of Ribs | 5 |
| Width | 17.80 mm |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023







