Car Parts & Accessories by SKF
The SKF Group is a leading global supplier of rolling bearings, seals, mechatronics and lubrications systems, SKF bearings are the product of choice for many OE manufacturers and Formula 1 teams alike. SKF's belt kits include all components needed to complete the job. Important compatibility info
| Additional Information 2 | non-switchable water pump |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Function | Water Pump, engine cooling |
Important compatibility info
| Type | Timing Belt Kit |
| Belt Width | 27 mm |
| Number of Teeth | 126 |
| Belts | with rounded tooth profile |
| Function | Timing Belt Kit |
| Colour | Black |
| Replaced by | VKMA06104 |
Additional Information
Technical Information
Idler Inner Diameter : 17 mm
- 1x SKF Tensioner Pulley, timing belt (VKM16550)
- 1x SKF Seal (SKF03684)
- 1x SKF Timing Belt (SKF03897)
- 1x SKF Deflection Pulley/Guide Pulley, timing belt (VKM26105)
- 1x SKF Service Book (SKF03065)
Important compatibility info
| Type | Timing Belt Kit |
| Belt Width | 27 mm |
| Number of Teeth | 126 |
| Belts | with rounded tooth profile |
| Function | Timing Belt Kit |
| Colour | Black |
| Replaced by | VKMA06104 |
Additional Information
Technical Information
Idler Inner Diameter : 17 mm
- 1x SKF Tensioner Pulley, timing belt (VKM16550)
- 1x SKF Seal (SKF03684)
- 1x SKF Timing Belt (SKF03897)
- 1x SKF Deflection Pulley/Guide Pulley, timing belt (VKM26105)
- 1x SKF Service Book (SKF03065)
Important compatibility info
| Type | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
| Function | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
| Diameter | 70 mm |
| Width | 26 mm |
| Tensioner Pulley Actuation | Automatic |
Important compatibility info
| Type | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
| Function | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
| Diameter | 70 mm |
| Width | 26 mm |
| Tensioner Pulley Actuation | Automatic |
Important compatibility info
| Inner diameter | 51 mm |
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Outer diameter | 96 mm |
| Width | 50 mm |
| Type | Wheel Bearing Kit |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF00797)
- 1x SKF Service Book (SKF02932)
- 1x SKF Assortment, fasteners (SKF02371)
Important compatibility info
| Inner diameter | 51 mm |
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Outer diameter | 96 mm |
| Width | 50 mm |
| Type | Wheel Bearing Kit |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF00797)
- 1x SKF Service Book (SKF02932)
- 1x SKF Assortment, fasteners (SKF02371)
Important compatibility info
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Rim Hole Number | 4 -Hole |
| Flange Diameter | 148 mm |
| Additional Information 2 | with ABS sensor ring |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF00732)
Important compatibility info
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Rim Hole Number | 4 -Hole |
| Flange Diameter | 148 mm |
| Additional Information 2 | with ABS sensor ring |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF00732)
Important compatibility info
| Colour | Black |
| Type | Timing Belt Kit |
| Belt Width | 24 mm |
| Number of Teeth | 168 |
| Belts | with rounded tooth profile |
| Function | Timing Belt Kit |
Additional Information
- 1x SKF Timing Belt (SKF04063)
- 1x SKF Deflection Pulley/Guide Pulley, timing belt (VKM22177)
- 1x SKF Tensioner Pulley, timing belt (VKM12173)
Important compatibility info
| Colour | Black |
| Type | Timing Belt Kit |
| Belt Width | 24 mm |
| Number of Teeth | 168 |
| Belts | with rounded tooth profile |
| Function | Timing Belt Kit |
Additional Information
- 1x SKF Timing Belt (SKF04063)
- 1x SKF Deflection Pulley/Guide Pulley, timing belt (VKM22177)
- 1x SKF Tensioner Pulley, timing belt (VKM12173)
Important compatibility info
| Colour | Black |
| Number of Teeth | 152 |
| Additional Information 2 | with tensioner pulley damper |
| Belts | with trapezoidal tooth profile |
| Function | Timing Belt Kit |
| Type | Timing Belt Kit |
| Belt Material | PTFE (polytetrafluoroethylene) |
| Width | 29.8 mm |
Additional Information
- 1x SKF Piston (SKF04930)
- 1x SKF Deflection Pulley/Guide Pulley, timing belt (VKM22385)
- 1x SKF Deflection Pulley/Guide Pulley, timing belt (VKM22380)
- 1x SKF Timing Belt (SKF04098)
Important compatibility info
| Colour | Black |
| Number of Teeth | 152 |
| Additional Information 2 | with tensioner pulley damper |
| Belts | with trapezoidal tooth profile |
| Function | Timing Belt Kit |
| Type | Timing Belt Kit |
| Belt Material | PTFE (polytetrafluoroethylene) |
| Width | 29.8 mm |
Additional Information
- 1x SKF Piston (SKF04930)
- 1x SKF Deflection Pulley/Guide Pulley, timing belt (VKM22385)
- 1x SKF Deflection Pulley/Guide Pulley, timing belt (VKM22380)
- 1x SKF Timing Belt (SKF04098)
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Additional Information 2 | without flange |
| Rim Hole Number | 4 -Hole |
| Type | Wheel Bearing Kit |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF00533)
- 1x SKF Service Book (SKF02817)
- 1x SKF Split Pin (SKF03207)
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Additional Information 2 | without flange |
| Rim Hole Number | 4 -Hole |
| Type | Wheel Bearing Kit |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF00533)
- 1x SKF Service Book (SKF02817)
- 1x SKF Split Pin (SKF03207)
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Flange Diameter | 117.5 mm |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF01822)
- 1x SKF Nut (SKF04386)
- 1x SKF Sealing/Protective Cap (SKF00217)
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Flange Diameter | 117.5 mm |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF01822)
- 1x SKF Nut (SKF04386)
- 1x SKF Sealing/Protective Cap (SKF00217)
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with ABS sensor ring |
| Flange Diameter | 139 mm |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF00652)
- 1x SKF Service Book (SKF02807)
- 1x SKF Nut (SKF04495)
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with ABS sensor ring |
| Flange Diameter | 139 mm |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF00652)
- 1x SKF Service Book (SKF02807)
- 1x SKF Nut (SKF04495)
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Inner diameter | 50 mm |
| Width | 55 mm |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Outer diameter | 88 mm |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF00141)
- 1x SKF Split Pin (SKF03260)
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Inner diameter | 50 mm |
| Width | 55 mm |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Outer diameter | 88 mm |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF00141)
- 1x SKF Split Pin (SKF03260)
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Flange Diameter | 135 mm |
| Rim Hole Number | 4 -Hole |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF01881)
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Flange Diameter | 135 mm |
| Rim Hole Number | 4 -Hole |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF01881)
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Additional Information 2 | with shaft seal |
| Inner diameter 1 | 20 mm |
| Inner diameter 2 | 15 mm |
| Outer diameter 1 | 43 mm |
| Width 1 | 13.3 mm |
| Outer diameter 2 | 35 mm |
| Width 2 | 11 mm |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF01586)
- 1x SKF Bearing (SKF01587)
- 1x SKF Assortment, fasteners (SKF02466)
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Additional Information 2 | with shaft seal |
| Inner diameter 1 | 20 mm |
| Inner diameter 2 | 15 mm |
| Outer diameter 1 | 43 mm |
| Width 1 | 13.3 mm |
| Outer diameter 2 | 35 mm |
| Width 2 | 11 mm |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF01586)
- 1x SKF Bearing (SKF01587)
- 1x SKF Assortment, fasteners (SKF02466)
Important compatibility info
| Number of Teeth | 141 |
| Belts | with rounded tooth profile |
| Water pump impeller material | Sheet Steel |
| Belt Width | 25 mm |
| Part number of the recommended special tools | VKN 1007 |
| Function | Water Pump & Timing Belt Kit |
| Type | Water Pump & Timing Belt Kit |
| Number of screws | 2 |
Additional Information
- 1x SKF Timing Belt Kit (VKMA03247)
- 1x SKF Water Pump, engine cooling (VKPC83639)
Important compatibility info
| Number of Teeth | 141 |
| Belts | with rounded tooth profile |
| Water pump impeller material | Sheet Steel |
| Belt Width | 25 mm |
| Part number of the recommended special tools | VKN 1007 |
| Function | Water Pump & Timing Belt Kit |
| Type | Water Pump & Timing Belt Kit |
| Number of screws | 2 |
Additional Information
- 1x SKF Timing Belt Kit (VKMA03247)
- 1x SKF Water Pump, engine cooling (VKPC83639)
Important compatibility info
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Flange Diameter | 139 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Additional Information
- 1x SKF Nut (SKF04486)
- 1x SKF Bearing (SKF00668)
Important compatibility info
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Flange Diameter | 139 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Additional Information
- 1x SKF Nut (SKF04486)
- 1x SKF Bearing (SKF00668)
Important compatibility info
| Width | 45 mm |
| Outer diameter | 84 mm |
| Inner diameter | 43 mm |
| Rim Hole Number | 4 -Hole |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF00559)
- 1x SKF Cover Plate, dust-cover wheel bearing (SKF02731)
- 1x SKF Split Pin (SKF03231)
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















