Car Parts & Accessories by SKF
The SKF Group is a leading global supplier of rolling bearings, seals, mechatronics and lubrications systems, SKF bearings are the product of choice for many OE manufacturers and Formula 1 teams alike. SKF's belt kits include all components needed to complete the job. Important compatibility info
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Water Pump Type | for v-ribbed belt use |
| Number of Ribs | 6 |
| Water pump impeller material | Plastic |
| Function | Water Pump, engine cooling |
Important compatibility info
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Inner diameter | 35 mm |
| Width | 16 mm |
| Outer diameter | 60 mm |
| Additional Information 2 | with shaft seal |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
Additional Information
- 2x SKF Bearing (SKF01559)
- 1x SKF Nut (SKF04440)
- 2x SKF Shaft Seal (SKF03573)
Important compatibility info
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Inner diameter | 35 mm |
| Width | 16 mm |
| Outer diameter | 60 mm |
| Additional Information 2 | with shaft seal |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
Additional Information
- 2x SKF Bearing (SKF01559)
- 1x SKF Nut (SKF04440)
- 2x SKF Shaft Seal (SKF03573)
Important compatibility info
| Type | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
| Width | 19 mm |
| Tensioner Pulley Actuation | Hydraulic |
| Diameter | 75 mm |
| Function | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
| Alternative Repair Kit | VKM 31013-2 |
Important compatibility info
| Type | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
| Width | 19 mm |
| Tensioner Pulley Actuation | Hydraulic |
| Diameter | 75 mm |
| Function | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
| Alternative Repair Kit | VKM 31013-2 |
Important compatibility info
| Type | Timing Belt Kit |
| Belt Width | 26 mm |
| Function | Timing Belt Kit |
| Belts | with rounded tooth profile |
| Part number of the recommended special tools | VKN 1008 |
| Colour | Black |
| Number of Teeth | 133 |
Additional Information
- 1x SKF Tensioner Pulley, timing belt (VKM16008)
- 1x SKF Timing Belt (SKF03912)
Important compatibility info
| Type | Timing Belt Kit |
| Belt Width | 26 mm |
| Function | Timing Belt Kit |
| Belts | with rounded tooth profile |
| Part number of the recommended special tools | VKN 1008 |
| Colour | Black |
| Number of Teeth | 133 |
Additional Information
- 1x SKF Tensioner Pulley, timing belt (VKM16008)
- 1x SKF Timing Belt (SKF03912)
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Outer diameter | 124 mm |
| Width | 41 mm |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Inner diameter | 45 mm |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF01279)
- 1x SKF Nut (SKF04640)
- 4x SKF Screw (SKF00323)
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Outer diameter | 124 mm |
| Width | 41 mm |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Inner diameter | 45 mm |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF01279)
- 1x SKF Nut (SKF04640)
- 4x SKF Screw (SKF00323)
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Flange Diameter | 140 mm |
| Rim Hole Number | 4 -Hole |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
Additional Information
- 1x SKF Nut (SKF04467)
- 1x SKF Service Book (SKF02841)
- 1x SKF Bearing (SKF01349)
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Flange Diameter | 140 mm |
| Rim Hole Number | 4 -Hole |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
Additional Information
- 1x SKF Nut (SKF04467)
- 1x SKF Service Book (SKF02841)
- 1x SKF Bearing (SKF01349)
Important compatibility info
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Additional Information 2 | with flange |
| Flange Diameter | 125 mm |
| Rim Hole Number | 4 -Hole |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
Additional Information
- 1x SKF Nut (SKF04747)
- 1x SKF Service Book (SKF02809)
- 1x SKF Bearing (SKF00629)
Important compatibility info
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Additional Information 2 | with flange |
| Flange Diameter | 125 mm |
| Rim Hole Number | 4 -Hole |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
Additional Information
- 1x SKF Nut (SKF04747)
- 1x SKF Service Book (SKF02809)
- 1x SKF Bearing (SKF00629)
Important compatibility info
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Rim Hole Number | 4 -Hole |
| Flange Diameter | 129.2 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Additional Information 2 | with ABS sensor ring |
| Type | Wheel Bearing Kit |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF00600)
- 1x SKF Nut (SKF04649)
- 1x SKF Sealing/Protective Cap (SKF00186)
Important compatibility info
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Rim Hole Number | 4 -Hole |
| Flange Diameter | 129.2 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Additional Information 2 | with ABS sensor ring |
| Type | Wheel Bearing Kit |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF00600)
- 1x SKF Nut (SKF04649)
- 1x SKF Sealing/Protective Cap (SKF00186)
Important compatibility info
| Flange Diameter | 137 mm |
| Rim Hole Number | 4 -Hole |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF00013)
- 1x SKF Assortment, fasteners (SKF02404)
Important compatibility info
| Flange Diameter | 137 mm |
| Rim Hole Number | 4 -Hole |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF00013)
- 1x SKF Assortment, fasteners (SKF02404)
Important compatibility info
| Width | 25.8 mm |
| Function | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
| Type | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
| Tensioner Pulley Actuation | Automatic |
| Diameter | 70.2 mm |
Important compatibility info
| Width | 25.8 mm |
| Function | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
| Type | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
| Tensioner Pulley Actuation | Automatic |
| Diameter | 70.2 mm |
Important compatibility info
| Flange Diameter | 137 mm |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Function | Wheel Bearing Kit |
Additional Information
- 1x SKF Screw (SKF00256)
- 1x SKF Bearing (SKF00011)
- 4x SKF Screw (SKF00427)
Important compatibility info
| Flange Diameter | 137 mm |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Function | Wheel Bearing Kit |
Additional Information
- 1x SKF Screw (SKF00256)
- 1x SKF Bearing (SKF00011)
- 4x SKF Screw (SKF00427)
Important compatibility info
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Flange Diameter | 130 mm |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Additional Information 2 | with ABS sensor ring |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF01817)
- 1x SKF Assortment, fasteners (SKF02540)
Important compatibility info
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Flange Diameter | 130 mm |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Additional Information 2 | with ABS sensor ring |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF01817)
- 1x SKF Assortment, fasteners (SKF02540)
Important compatibility info
| Diameter | 65 mm |
| Width | 32 mm |
| Function | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
| Type | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
| Tensioner Pulley Actuation | Automatic |
Important compatibility info
| Diameter | 65 mm |
| Width | 32 mm |
| Function | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
| Type | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
| Tensioner Pulley Actuation | Automatic |
Important compatibility info
| Belt Width | 24 mm |
| Number of Teeth | 83 |
| Belts | with rounded tooth profile |
| Belt Material | PTFE (polytetrafluoroethylene) |
| Colour | Black |
| Type | Timing Belt Kit |
| Function | Timing Belt Kit |
Additional Information
- 1x SKF Tensioner Pulley, timing belt (VKM11332)
- 1x SKF Service Book (SKF03107)
- 1x SKF Screw (SKF00436)
- 1x SKF Timing Belt (SKF04049)
Important compatibility info
| Belt Width | 24 mm |
| Number of Teeth | 83 |
| Belts | with rounded tooth profile |
| Belt Material | PTFE (polytetrafluoroethylene) |
| Colour | Black |
| Type | Timing Belt Kit |
| Function | Timing Belt Kit |
Additional Information
- 1x SKF Tensioner Pulley, timing belt (VKM11332)
- 1x SKF Service Book (SKF03107)
- 1x SKF Screw (SKF00436)
- 1x SKF Timing Belt (SKF04049)
Important compatibility info
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Inner diameter | 35 mm |
| Outer diameter | 75 mm |
| Width | 17 mm |
| Additional Information 2 | with shaft seal |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF01974)
- 1x SKF Shaft Seal (SKF03333)
- 1x SKF Ring, wheel hub (SKF02227)
Important compatibility info
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Inner diameter | 35 mm |
| Outer diameter | 75 mm |
| Width | 17 mm |
| Additional Information 2 | with shaft seal |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF01974)
- 1x SKF Shaft Seal (SKF03333)
- 1x SKF Ring, wheel hub (SKF02227)
Important compatibility info
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Water Pump Type | for v-ribbed belt use |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Number of Ribs | 7 |
| Water pump impeller material | Plastic |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















