Car Parts & Accessories by SKF
The SKF Group is a leading global supplier of rolling bearings, seals, mechatronics and lubrications systems, SKF bearings are the product of choice for many OE manufacturers and Formula 1 teams alike. SKF's belt kits include all components needed to complete the job. Important compatibility info
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Flange Diameter | 139 mm |
| Width 1 | 53.4 mm |
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Width | 42.9 mm |
| Outer diameter | 90.8 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF00147)
- 1x SKF Nut (SKF04758)
Important compatibility info
| Number of Teeth | 129 |
| Colour | Black |
| Function | Timing Belt Kit |
| Type | Timing Belt Kit |
| Belts | with rounded tooth profile |
| Belt Width | 27 mm |
Additional Information
- 1x SKF Deflection Pulley/Guide Pulley, timing belt (SKF01159)
- 1x SKF Screw (SKF00315)
- 1x SKF Screw (SKF00314)
- 1x SKF Timing Belt (SKF03708)
- 1x SKF Tensioner Pulley, timing belt (VKM71805)
Important compatibility info
| Number of Teeth | 129 |
| Colour | Black |
| Function | Timing Belt Kit |
| Type | Timing Belt Kit |
| Belts | with rounded tooth profile |
| Belt Width | 27 mm |
Additional Information
- 1x SKF Deflection Pulley/Guide Pulley, timing belt (SKF01159)
- 1x SKF Screw (SKF00315)
- 1x SKF Screw (SKF00314)
- 1x SKF Timing Belt (SKF03708)
- 1x SKF Tensioner Pulley, timing belt (VKM71805)
Important compatibility info
| Flange Diameter | 128 mm |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF01948)
- 1x SKF Nut (SKF04508)
Important compatibility info
| Flange Diameter | 128 mm |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF01948)
- 1x SKF Nut (SKF04508)
Important compatibility info
| Additional Information | with solenoid valve |
| Additional Information 2 | switchable water pump |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Function | Water Pump, engine cooling |
Important compatibility info
| Additional Information | with solenoid valve |
| Additional Information 2 | switchable water pump |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Function | Water Pump, engine cooling |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Outer diameter | 65.95 mm |
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Flange Diameter | 139.21 mm |
| Rim Hole Number | 4 -Hole |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF01932)
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Outer diameter | 65.95 mm |
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Flange Diameter | 139.21 mm |
| Rim Hole Number | 4 -Hole |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF01932)
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with tensioner pulley damper |
| Width 1 | 25 mm |
| Width 2 | 19 mm |
| Belts | with rounded tooth profile |
| Number of Teeth 1 | 154 |
| Number of Teeth 2 | 99 |
| Function | Timing Belt Kit |
| Type | Timing Belt Kit |
Additional Information
- 1x SKF Deflection Pulley/Guide Pulley, timing belt (VKM85156)
- 1x SKF Tensioner Pulley, timing belt (VKM75612)
- 1x SKF Tensioner Pulley, timing belt (VKM75676)
- 1x SKF Timing Belt (SKF03809)
- 1x SKF Tensioner Pulley, timing belt (VKM75678)
- 1x SKF Timing Belt (SKF03830)
- 2x SKF Deflection Pulley/Guide Pulley, timing belt (SKF01166)
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with tensioner pulley damper |
| Width 1 | 25 mm |
| Width 2 | 19 mm |
| Belts | with rounded tooth profile |
| Number of Teeth 1 | 154 |
| Number of Teeth 2 | 99 |
| Function | Timing Belt Kit |
| Type | Timing Belt Kit |
Additional Information
- 1x SKF Deflection Pulley/Guide Pulley, timing belt (VKM85156)
- 1x SKF Tensioner Pulley, timing belt (VKM75612)
- 1x SKF Tensioner Pulley, timing belt (VKM75676)
- 1x SKF Timing Belt (SKF03809)
- 1x SKF Tensioner Pulley, timing belt (VKM75678)
- 1x SKF Timing Belt (SKF03830)
- 2x SKF Deflection Pulley/Guide Pulley, timing belt (SKF01166)
Important compatibility info
| Flange Diameter | 161.3 mm |
| Rim Hole Number | 6 -Hole |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF00566)
- 1x SKF Service Book (SKF02846)
- 1x SKF Nut (SKF04751)
Important compatibility info
| Flange Diameter | 161.3 mm |
| Rim Hole Number | 6 -Hole |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF00566)
- 1x SKF Service Book (SKF02846)
- 1x SKF Nut (SKF04751)
Important compatibility info
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Flange Diameter | 140 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF01879)
- 1x SKF Nut (SKF04716)
- 4x SKF Screw (SKF00286)
Important compatibility info
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Flange Diameter | 140 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF01879)
- 1x SKF Nut (SKF04716)
- 4x SKF Screw (SKF00286)
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Additional Information 2 | with ABS sensor ring |
| Flange Diameter | 140 mm |
| Rim Hole Number | 4 -Hole |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF00739)
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Additional Information 2 | with ABS sensor ring |
| Flange Diameter | 140 mm |
| Rim Hole Number | 4 -Hole |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF00739)
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Flange Diameter | 138 mm |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
Additional Information
- 1x SKF Nut (SKF04519)
- 1x SKF Bearing (SKF00569)
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Flange Diameter | 138 mm |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
Additional Information
- 1x SKF Nut (SKF04519)
- 1x SKF Bearing (SKF00569)
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
| Additional Information 2 | with shaft seal |
| Rim Hole Number | 4 -Hole |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
Additional Information
- 1x SKF Gasket, cylinder liner (SKF04257)
- 1x SKF Seal (SKF04353)
- 1x SKF Shaft Seal (SKF03617)
- 1x SKF Circlip (SKF02163)
- 1x SKF Bearing (SKF00539)
- 1x SKF Ring, wheel hub (SKF02261)
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
| Additional Information 2 | with shaft seal |
| Rim Hole Number | 4 -Hole |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
Additional Information
- 1x SKF Gasket, cylinder liner (SKF04257)
- 1x SKF Seal (SKF04353)
- 1x SKF Shaft Seal (SKF03617)
- 1x SKF Circlip (SKF02163)
- 1x SKF Bearing (SKF00539)
- 1x SKF Ring, wheel hub (SKF02261)
Important compatibility info
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Flange Diameter | 145 mm |
| Thread Pitch | 1.25 mm |
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Additional Information
- 1x SKF Screw (SKF00324)
- 4x SKF Screw (SKF00383)
- 1x SKF Bearing (SKF00102)
- 1x SKF Service Book (SKF02895)
Important compatibility info
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Flange Diameter | 145 mm |
| Thread Pitch | 1.25 mm |
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Additional Information
- 1x SKF Screw (SKF00324)
- 4x SKF Screw (SKF00383)
- 1x SKF Bearing (SKF00102)
- 1x SKF Service Book (SKF02895)
Important compatibility info
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Flange Diameter | 140.5 mm |
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF00568)
- 1x SKF Nut (SKF04538)
Important compatibility info
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Flange Diameter | 140.5 mm |
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF00568)
- 1x SKF Nut (SKF04538)
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Outer diameter 1 | 208 mm |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
Additional Information
- 1x SKF Washer (SKF02716)
- 1x SKF Bearing (SKF00065)
- 1x SKF Nut (SKF04773)
- 5x SKF Screw (SKF00412)
- 5x SKF Screw (SKF00350)
- 1x SKF Split Pin (SKF03284)
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Outer diameter 1 | 208 mm |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
Additional Information
- 1x SKF Washer (SKF02716)
- 1x SKF Bearing (SKF00065)
- 1x SKF Nut (SKF04773)
- 5x SKF Screw (SKF00412)
- 5x SKF Screw (SKF00350)
- 1x SKF Split Pin (SKF03284)
Important compatibility info
| Outer diameter | 76 mm |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Flange Diameter | 151.9 mm |
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF01923)
Important compatibility info
| Outer diameter | 76 mm |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Flange Diameter | 151.9 mm |
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF01923)
Important compatibility info
| Number of Ribs | 6 |
| Length | 1670 mm |
| Width 2 | 14.2 mm |
| Type | Water Pump + V-Ribbed Belt Kit |
| Width | 21.36 mm |
| Length 2 | 922 mm |
| Material Characteristics (work clothing) | Elastic |
| Belt Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
| Function | Water Pump + V-Ribbed Belt Kit |
Additional Information
- 1x SKF Water Pump, engine cooling (VKPA84700)
- 1x SKF V-Ribbed Belt Set (VKMA34700-1)
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















