Car Parts & Accessories by SKF
The SKF Group is a leading global supplier of rolling bearings, seals, mechatronics and lubrications systems, SKF bearings are the product of choice for many OE manufacturers and Formula 1 teams alike. SKF's belt kits include all components needed to complete the job. Important compatibility info
| Number of Ribs | 6 |
| Length | 1670 mm |
| Width 2 | 14.2 mm |
| Type | Water Pump + V-Ribbed Belt Kit |
| Width | 21.36 mm |
| Length 2 | 922 mm |
| Material Characteristics (work clothing) | Elastic |
| Belt Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
| Function | Water Pump + V-Ribbed Belt Kit |
Additional Information
- 1x SKF Water Pump, engine cooling (VKPA84700)
- 1x SKF V-Ribbed Belt Set (VKMA34700-1)
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Additional Information 2 | with ABS sensor ring |
| Flange Diameter | 136 mm |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF00607)
- 1x SKF Nut (SKF04473)
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Additional Information 2 | with ABS sensor ring |
| Flange Diameter | 136 mm |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF00607)
- 1x SKF Nut (SKF04473)
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
Additional Information
- 1x SKF Nut (SKF04720)
- 1x SKF Washer (SKF02685)
- 1x SKF Bearing (SKF01298)
- 1x SKF Split Pin (SKF03240)
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
Additional Information
- 1x SKF Nut (SKF04720)
- 1x SKF Washer (SKF02685)
- 1x SKF Bearing (SKF01298)
- 1x SKF Split Pin (SKF03240)
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Additional Information
- 4x SKF Screw (SKF00393)
- 1x SKF Nut (SKF04719)
- 1x SKF Bearing (SKF01877)
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Additional Information
- 4x SKF Screw (SKF00393)
- 1x SKF Nut (SKF04719)
- 1x SKF Bearing (SKF01877)
Important compatibility info
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Flange Diameter | 152 mm |
| Width | 61 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF00557)
Important compatibility info
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Flange Diameter | 152 mm |
| Width | 61 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF00557)
Important compatibility info
| Length | 1473 mm |
| Number of Ribs | 7 |
| Type | V-Ribbed Belt Set |
| Function | V-Ribbed Belt Set |
| Belt Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
| Width | 24.92 mm |
Additional Information
- 1x SKF Deflection/Guide Pulley, v-ribbed belt (VKM61069)
- 1x SKF Belt Tensioner, v-ribbed belt (VKM61020)
- 1x SKF V-Ribbed Belt (VKMV7PK1473)
- 1x SKF Deflection/Guide Pulley, v-ribbed belt (VKM61068)
Important compatibility info
| Length | 1473 mm |
| Number of Ribs | 7 |
| Type | V-Ribbed Belt Set |
| Function | V-Ribbed Belt Set |
| Belt Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
| Width | 24.92 mm |
Additional Information
- 1x SKF Deflection/Guide Pulley, v-ribbed belt (VKM61069)
- 1x SKF Belt Tensioner, v-ribbed belt (VKM61020)
- 1x SKF V-Ribbed Belt (VKMV7PK1473)
- 1x SKF Deflection/Guide Pulley, v-ribbed belt (VKM61068)
Important compatibility info
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Number of Teeth | 118 |
| Colour | white |
| Belts | with rounded tooth profile |
| Type | Timing Belt Kit |
| Function | Timing Belt Kit |
| Belt Material | PTFE (polytetrafluoroethylene) |
| Belt Width | 15.9 mm |
Additional Information
- 1x SKF Timing Belt Kit (VKMA03306)
Important compatibility info
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Number of Teeth | 118 |
| Colour | white |
| Belts | with rounded tooth profile |
| Type | Timing Belt Kit |
| Function | Timing Belt Kit |
| Belt Material | PTFE (polytetrafluoroethylene) |
| Belt Width | 15.9 mm |
Additional Information
- 1x SKF Timing Belt Kit (VKMA03306)
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Outer diameter | 91.01 mm |
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Inner diameter | 33.32 mm |
| Flange Diameter | 138.91 mm |
| Rim Hole Number | 4 -Hole |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF01927)
- 1x SKF Nut (SKF04742)
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Outer diameter | 91.01 mm |
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Inner diameter | 33.32 mm |
| Flange Diameter | 138.91 mm |
| Rim Hole Number | 4 -Hole |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF01927)
- 1x SKF Nut (SKF04742)
Important compatibility info
| Outer diameter | 92 mm |
| Inner diameter | 54 mm |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF00547)
- 1x SKF Split Pin (SKF03259)
Important compatibility info
| Outer diameter | 92 mm |
| Inner diameter | 54 mm |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF00547)
- 1x SKF Split Pin (SKF03259)
Important compatibility info
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Flange Diameter | 148 mm |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Outer diameter | 84 mm |
| Function | Wheel Bearing Kit |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF00712)
- 1x SKF Split Pin (SKF03238)
Important compatibility info
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Flange Diameter | 148 mm |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Outer diameter | 84 mm |
| Function | Wheel Bearing Kit |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF00712)
- 1x SKF Split Pin (SKF03238)
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Additional Information 2 | with ABS sensor ring |
| Flange Diameter | 132.7 mm |
| Rim Hole Number | 4 -Hole |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF00595)
- 1x SKF Nut (SKF04458)
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Additional Information 2 | with ABS sensor ring |
| Flange Diameter | 132.7 mm |
| Rim Hole Number | 4 -Hole |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF00595)
- 1x SKF Nut (SKF04458)
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Outer diameter | 76 mm |
| Flange Diameter | 152 mm |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF01904)
- 4x SKF Screw (SKF00409)
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Outer diameter | 76 mm |
| Flange Diameter | 152 mm |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF01904)
- 4x SKF Screw (SKF00409)
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Flange Diameter | 124.9 mm |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF00560)
- 1x SKF Nut (SKF04595)
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Flange Diameter | 124.9 mm |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF00560)
- 1x SKF Nut (SKF04595)
Important compatibility info
| Outer diameter | 84 mm |
| Width | 69 mm |
| Flange Diameter | 147.8 mm |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Width 1 | 100.5 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF00703)
- 1x SKF Split Pin (SKF03242)
Important compatibility info
| Outer diameter | 84 mm |
| Width | 69 mm |
| Flange Diameter | 147.8 mm |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Width 1 | 100.5 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF00703)
- 1x SKF Split Pin (SKF03242)
Important compatibility info
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Flange Diameter | 140 mm |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF01915)
- 4x SKF Screw (SKF00410)
Important compatibility info
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Flange Diameter | 140 mm |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF01915)
- 4x SKF Screw (SKF00410)
Important compatibility info
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Width | 65 mm |
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Outer diameter | 87 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Width 1 | 88 mm |
| Flange Diameter | 152 mm |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF00565)
- 1x SKF Nut (SKF04611)
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















