Car Parts & Accessories by SKF
The SKF Group is a leading global supplier of rolling bearings, seals, mechatronics and lubrications systems, SKF bearings are the product of choice for many OE manufacturers and Formula 1 teams alike. SKF's belt kits include all components needed to complete the job. Important compatibility info
| Function | Deflection Pulley/Guide Pulley, timing belt |
| Type | Deflection Pulley/Guide Pulley, timing belt |
| Diameter | 60 mm |
| Width | 24 mm |
Important compatibility info
| Belt Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
| Function | V-Ribbed Belt |
| Type | V-Ribbed Belt |
| Colour | Black |
| Number of Ribs | 4 |
| Width | 14.24 mm |
| Length | 1770 mm |
Important compatibility info
| Belt Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
| Function | V-Ribbed Belt |
| Type | V-Ribbed Belt |
| Colour | Black |
| Number of Ribs | 4 |
| Width | 14.24 mm |
| Length | 1770 mm |
Important compatibility info
| Colour | Black |
| Function | V-Ribbed Belt |
| Type | V-Ribbed Belt |
| Belt Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
| Number of Ribs | 6 |
| Width | 21.36 mm |
| Length | 1185 mm |
| Replaces | VKMV6PK1183 |
Important compatibility info
| Colour | Black |
| Function | V-Ribbed Belt |
| Type | V-Ribbed Belt |
| Belt Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
| Number of Ribs | 6 |
| Width | 21.36 mm |
| Length | 1185 mm |
| Replaces | VKMV6PK1183 |
Important compatibility info
| Number of Ribs | 6 |
| Width | 21.36 mm |
| Length | 1310 mm |
| Colour | Black |
| Type | V-Ribbed Belt |
| Function | V-Ribbed Belt |
| Belt Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
Important compatibility info
| Number of Ribs | 6 |
| Width | 21.36 mm |
| Length | 1310 mm |
| Colour | Black |
| Type | V-Ribbed Belt |
| Function | V-Ribbed Belt |
| Belt Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
Important compatibility info
| Material Characteristics (work clothing) | Elastic |
| Function | V-Ribbed Belt |
| Type | V-Ribbed Belt |
| Belt Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
| Colour | Black |
| Number of Ribs | 6 |
| Width | 21.36 mm |
| Length | 989 mm |
Important compatibility info
| Material Characteristics (work clothing) | Elastic |
| Function | V-Ribbed Belt |
| Type | V-Ribbed Belt |
| Belt Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
| Colour | Black |
| Number of Ribs | 6 |
| Width | 21.36 mm |
| Length | 989 mm |
Important compatibility info
| Function | Deflection/Guide Pulley, v-ribbed belt |
| Type | Deflection/Guide Pulley, v-ribbed belt |
| Additional Information 2 | with fastening material |
| Diameter | 78 mm |
| Width | 25 mm |
| Placement on Vehicle | Centre |
Important compatibility info
| Function | Deflection/Guide Pulley, v-ribbed belt |
| Type | Deflection/Guide Pulley, v-ribbed belt |
| Additional Information 2 | with fastening material |
| Diameter | 78 mm |
| Width | 25 mm |
| Placement on Vehicle | Centre |
Important compatibility info
| Colour | Black |
| Number of Ribs | 6 |
| Length | 1139 mm |
| Width | 21.36 mm |
| Belt Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
| Function | V-Ribbed Belt |
| Type | V-Ribbed Belt |
| Replaces | VKMV6PK1140 |
Important compatibility info
| Colour | Black |
| Number of Ribs | 6 |
| Length | 1139 mm |
| Width | 21.36 mm |
| Belt Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
| Function | V-Ribbed Belt |
| Type | V-Ribbed Belt |
| Replaces | VKMV6PK1140 |
Important compatibility info
| Type | V-Ribbed Belt |
| Belt Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
| Function | V-Ribbed Belt |
| Number of Ribs | 6 |
| Length | 1160 mm |
| Width | 21.36 mm |
| Colour | Black |
Important compatibility info
| Type | V-Ribbed Belt |
| Belt Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
| Function | V-Ribbed Belt |
| Number of Ribs | 6 |
| Length | 1160 mm |
| Width | 21.36 mm |
| Colour | Black |
Important compatibility info
| Belt Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
| Number of Ribs | 6 |
| Length | 1235 mm |
| Type | V-Ribbed Belt |
| Function | V-Ribbed Belt |
| Colour | Black |
| Width | 21.36 mm |
Important compatibility info
| Belt Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
| Number of Ribs | 6 |
| Length | 1235 mm |
| Type | V-Ribbed Belt |
| Function | V-Ribbed Belt |
| Colour | Black |
| Width | 21.36 mm |
Important compatibility info
| Length | 655 mm |
| Width | 13 mm |
| Type | V-Belt |
| Function | V-Belt |
Important compatibility info
| Length | 655 mm |
| Width | 13 mm |
| Type | V-Belt |
| Function | V-Belt |
Important compatibility info
| Width | 26 mm |
| Diameter | 54 mm |
| Type | Deflection/Guide Pulley, v-ribbed belt |
| Function | Deflection/Guide Pulley, v-ribbed belt |
Important compatibility info
| Width | 26 mm |
| Diameter | 54 mm |
| Type | Deflection/Guide Pulley, v-ribbed belt |
| Function | Deflection/Guide Pulley, v-ribbed belt |
Important compatibility info
| Flange Diameter | 69.1 mm |
| Function | Deflection/Guide Pulley, v-ribbed belt |
| Type | Deflection/Guide Pulley, v-ribbed belt |
| Number of Ribs | 6 |
| Diameter | 64 mm |
| Width | 19 mm |
Important compatibility info
| Flange Diameter | 69.1 mm |
| Function | Deflection/Guide Pulley, v-ribbed belt |
| Type | Deflection/Guide Pulley, v-ribbed belt |
| Number of Ribs | 6 |
| Diameter | 64 mm |
| Width | 19 mm |
Important compatibility info
| Width | 31 mm |
| Type | Tensioner Pulley, timing belt |
| Diameter | 57 mm |
| Function | Tensioner Pulley, timing belt |
| Flange Diameter | 63 mm |
| Tensioner Pulley Actuation | Manual |
Important compatibility info
| Width | 31 mm |
| Type | Tensioner Pulley, timing belt |
| Diameter | 57 mm |
| Function | Tensioner Pulley, timing belt |
| Flange Diameter | 63 mm |
| Tensioner Pulley Actuation | Manual |
Important compatibility info
| Length | 1558 mm |
| Function | V-Ribbed Belt |
| Number of Ribs | 6 |
| Belt Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
| Colour | Black |
| Width | 21.36 mm |
| Type | V-Ribbed Belt |
| Replaced by | VKMV6PK1560 |
Important compatibility info
| Length | 1558 mm |
| Function | V-Ribbed Belt |
| Number of Ribs | 6 |
| Belt Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
| Colour | Black |
| Width | 21.36 mm |
| Type | V-Ribbed Belt |
| Replaced by | VKMV6PK1560 |
Important compatibility info
| Type | V-Ribbed Belt |
| Function | V-Ribbed Belt |
| Belt Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
| Length | 1026 mm |
| Width | 21.36 mm |
| Number of Ribs | 6 |
| Colour | Black |
| Replaces | VKMV6PK1025 |
Important compatibility info
| Type | V-Ribbed Belt |
| Function | V-Ribbed Belt |
| Belt Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
| Length | 1026 mm |
| Width | 21.36 mm |
| Number of Ribs | 6 |
| Colour | Black |
| Replaces | VKMV6PK1025 |
Important compatibility info
| Width | 21.36 mm |
| Number of Ribs | 6 |
| Colour | Black |
| Belt Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
| Material Characteristics (work clothing) | Elastic |
| Type | V-Ribbed Belt |
| Function | V-Ribbed Belt |
| Length | 842 mm |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023








