Car Parts & Accessories by SKF
The SKF Group is a leading global supplier of rolling bearings, seals, mechatronics and lubrications systems, SKF bearings are the product of choice for many OE manufacturers and Formula 1 teams alike. SKF's belt kits include all components needed to complete the job. Important compatibility info
| Colour | Black |
| Type | V-Ribbed Belt |
| Number of Ribs | 6 |
| Width | 21.36 mm |
| Function | V-Ribbed Belt |
| Belt Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
| Length | 1275 mm |
Important compatibility info
| Width | 14.24 mm |
| Number of Ribs | 4 |
| Belt Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
| Length | 1600 mm |
| Colour | Black |
| Type | V-Ribbed Belt |
| Function | V-Ribbed Belt |
Important compatibility info
| Width | 14.24 mm |
| Number of Ribs | 4 |
| Belt Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
| Length | 1600 mm |
| Colour | Black |
| Type | V-Ribbed Belt |
| Function | V-Ribbed Belt |
Important compatibility info
| Length | 1705 mm |
| Width | 14.24 mm |
| Number of Ribs | 4 |
| Colour | Black |
| Type | V-Ribbed Belt |
| Function | V-Ribbed Belt |
| Belt Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
| Replaces | VKMV4PK1710 |
Important compatibility info
| Length | 1705 mm |
| Width | 14.24 mm |
| Number of Ribs | 4 |
| Colour | Black |
| Type | V-Ribbed Belt |
| Function | V-Ribbed Belt |
| Belt Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
| Replaces | VKMV4PK1710 |
Important compatibility info
| Belt Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
| Colour | black |
| Length | 1091 mm |
| Number of Ribs | 6 |
| Type | V-Ribbed Belt |
| Function | V-Ribbed Belt |
Important compatibility info
| Belt Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
| Colour | black |
| Length | 1091 mm |
| Number of Ribs | 6 |
| Type | V-Ribbed Belt |
| Function | V-Ribbed Belt |
Important compatibility info
| Belt Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
| Colour | black |
| Length | 1350 mm |
| Number of Ribs | 6 |
| Type | V-Ribbed Belt |
| Function | V-Ribbed Belt |
Important compatibility info
| Belt Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
| Colour | black |
| Length | 1350 mm |
| Number of Ribs | 6 |
| Type | V-Ribbed Belt |
| Function | V-Ribbed Belt |
Important compatibility info
| Length | 1140 mm |
| Width | 24.92 mm |
| Number of Ribs | 7 |
| Colour | Black |
| Type | V-Ribbed Belt |
| Function | V-Ribbed Belt |
| Belt Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
Important compatibility info
| Length | 1140 mm |
| Width | 24.92 mm |
| Number of Ribs | 7 |
| Colour | Black |
| Type | V-Ribbed Belt |
| Function | V-Ribbed Belt |
| Belt Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
Important compatibility info
| Width | 21.36 mm |
| Number of Ribs | 6 |
| Type | V-Ribbed Belt |
| Function | V-Ribbed Belt |
| Belt Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
| Colour | Black |
| Length | 1388 mm |
| Replaced by | VKMV6PK1390 |
Important compatibility info
| Width | 21.36 mm |
| Number of Ribs | 6 |
| Type | V-Ribbed Belt |
| Function | V-Ribbed Belt |
| Belt Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
| Colour | Black |
| Length | 1388 mm |
| Replaced by | VKMV6PK1390 |
Important compatibility info
| Belt Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
| Function | V-Ribbed Belt |
| Type | V-Ribbed Belt |
| Colour | Black |
| Number of Ribs | 5 |
| Width | 17.80 mm |
| Length | 1646 mm |
Important compatibility info
| Belt Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
| Function | V-Ribbed Belt |
| Type | V-Ribbed Belt |
| Colour | Black |
| Number of Ribs | 5 |
| Width | 17.80 mm |
| Length | 1646 mm |
Important compatibility info
| Width | 21.36 mm |
| Length | 1355 mm |
| Number of Ribs | 6 |
| Colour | Black |
| Type | V-Ribbed Belt |
| Function | V-Ribbed Belt |
| Belt Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
| Replaces | VKMV6PK1356 |
Important compatibility info
| Width | 21.36 mm |
| Length | 1355 mm |
| Number of Ribs | 6 |
| Colour | Black |
| Type | V-Ribbed Belt |
| Function | V-Ribbed Belt |
| Belt Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
| Replaces | VKMV6PK1356 |
Important compatibility info
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Outer diameter 2 | 52 mm |
| Outer diameter 1 | 47 mm |
| Inner diameter 2 | 25 mm |
| Inner diameter 1 | 20 mm |
| Additional Information 2 | with shaft seal |
| Width 2 | 16.3 mm |
| Width 1 | 15.3 mm |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF01746)
- 1x SKF Split Pin (SKF03187)
- 1x SKF Bearing (SKF01750)
- 1x SKF Service Book (SKF03047)
- 1x SKF Shaft Seal (SKF03536)
Important compatibility info
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Outer diameter 2 | 52 mm |
| Outer diameter 1 | 47 mm |
| Inner diameter 2 | 25 mm |
| Inner diameter 1 | 20 mm |
| Additional Information 2 | with shaft seal |
| Width 2 | 16.3 mm |
| Width 1 | 15.3 mm |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF01746)
- 1x SKF Split Pin (SKF03187)
- 1x SKF Bearing (SKF01750)
- 1x SKF Service Book (SKF03047)
- 1x SKF Shaft Seal (SKF03536)
Important compatibility info
| Type | V-Ribbed Belt |
| Belt Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
| Function | V-Ribbed Belt |
| Colour | Black |
| Length | 935 mm |
| Width | 24.92 mm |
| Number of Ribs | 7 |
Important compatibility info
| Type | V-Ribbed Belt |
| Belt Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
| Function | V-Ribbed Belt |
| Colour | Black |
| Length | 935 mm |
| Width | 24.92 mm |
| Number of Ribs | 7 |
Important compatibility info
| Width | 26 mm |
| Diameter | 76 mm |
| Replaces | VKM31311 |
| Function | Deflection/Guide Pulley, v-ribbed belt |
| Type | Deflection/Guide Pulley, v-ribbed belt |
Important compatibility info
| Width | 26 mm |
| Diameter | 76 mm |
| Replaces | VKM31311 |
| Function | Deflection/Guide Pulley, v-ribbed belt |
| Type | Deflection/Guide Pulley, v-ribbed belt |
Important compatibility info
| Width | 26.4 mm |
| Diameter | 60 mm |
| Type | Deflection/Guide Pulley, v-ribbed belt |
| Function | Deflection/Guide Pulley, v-ribbed belt |
Important compatibility info
| Width | 26.4 mm |
| Diameter | 60 mm |
| Type | Deflection/Guide Pulley, v-ribbed belt |
| Function | Deflection/Guide Pulley, v-ribbed belt |
Important compatibility info
| Width | 25 mm |
| Tensioner Pulley Actuation | Manual |
| Diameter | 80 mm |
| Function | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
| Type | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
Important compatibility info
| Width | 25 mm |
| Tensioner Pulley Actuation | Manual |
| Diameter | 80 mm |
| Function | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
| Type | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
Important compatibility info
| Number of Ribs | 4 |
| Flange Diameter | 73.1 mm |
| Width | 18 mm |
| Diameter | 70 mm |
| Function | Deflection/Guide Pulley, v-ribbed belt |
| Type | Deflection/Guide Pulley, v-ribbed belt |
Important compatibility info
| Number of Ribs | 4 |
| Flange Diameter | 73.1 mm |
| Width | 18 mm |
| Diameter | 70 mm |
| Function | Deflection/Guide Pulley, v-ribbed belt |
| Type | Deflection/Guide Pulley, v-ribbed belt |
Important compatibility info
| Type | Deflection/Guide Pulley, v-ribbed belt |
| Diameter | 60 mm |
| Function | Deflection/Guide Pulley, v-ribbed belt |
| Width | 26 mm |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023










