Car Parts & Accessories by Valeo
Important compatibility info
| Additional Information | with dual-mass flywheel, with central slave cylinder |
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | with screw set, with lock screw set |
| Number of Teeth | 28 |
| Bore Diameter | 28 mm |
| Weight | 16.16 kg |
| Number of mounting bores | 9 |
| Tightening Torque | 60 Nm |
| Tightening angle | 50 ° |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
| Extra Description | FULLPACK DMF (CSC) |
| Number of mounting bores at central releaser | 2 |
| External diameter, clutch pressure plate | 229 mm |
Additional Information
- 1x Valeo Central Slave Cylinder, clutch (810021)
Important compatibility info
| Additional Information | with dual-mass flywheel, with central slave cylinder |
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | with screw set, with lock screw set |
| Number of Teeth | 28 |
| Bore Diameter | 28 mm |
| Weight | 16.16 kg |
| Number of mounting bores | 9 |
| Tightening Torque | 60 Nm |
| Tightening angle | 50 ° |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
| Extra Description | FULLPACK DMF (CSC) |
| Number of mounting bores at central releaser | 2 |
| External diameter, clutch pressure plate | 229 mm |
Additional Information
- 1x Valeo Central Slave Cylinder, clutch (810021)
Important compatibility info
| External diameter, clutch pressure plate | 235 mm |
| Number of mounting bores at central releaser | 3 |
| Additional Information 2 | with screw set, with lock screw set |
| Number of Teeth | 26 |
| Bore Diameter | 24 mm |
| Number of mounting bores | 6 |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
| Extra Description | FULLPACK DMF (CSC) |
| Additional Information | with dual-mass flywheel, with central slave cylinder |
| Weight | 18.47 kg |
| Replaces | 836097 |
| Tightening Torque | 60 Nm |
Additional Information
Technical Information
Interchangeability with LuK or Sachs version if replacement of the complete kit with FullPACK DMF
- 1x Valeo Clutch Kit (838303)
- 1x Valeo Central Slave Cylinder, clutch (810009)
Important compatibility info
| External diameter, clutch pressure plate | 235 mm |
| Number of mounting bores at central releaser | 3 |
| Additional Information 2 | with screw set, with lock screw set |
| Number of Teeth | 26 |
| Bore Diameter | 24 mm |
| Number of mounting bores | 6 |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
| Extra Description | FULLPACK DMF (CSC) |
| Additional Information | with dual-mass flywheel, with central slave cylinder |
| Weight | 18.47 kg |
| Replaces | 836097 |
| Tightening Torque | 60 Nm |
Additional Information
Technical Information
Interchangeability with LuK or Sachs version if replacement of the complete kit with FullPACK DMF
- 1x Valeo Clutch Kit (838303)
- 1x Valeo Central Slave Cylinder, clutch (810009)
Important compatibility info
| Extra Description | FULLPACK DMF (CSC) |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
| Additional Information 2 | with screw set, with lock screw set |
| Number of mounting bores | 6 |
| Tightening angle | 50 ° |
| Number of Teeth | 26 |
| Tightening Torque | 60 Nm |
| Weight | 21.86 kg |
| Additional Information | with dual-mass flywheel, with central slave cylinder |
| External diameter, clutch pressure plate | 251 mm |
Additional Information
- 1x Valeo Central Slave Cylinder, clutch (804528)
Important compatibility info
| Extra Description | FULLPACK DMF (CSC) |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
| Additional Information 2 | with screw set, with lock screw set |
| Number of mounting bores | 6 |
| Tightening angle | 50 ° |
| Number of Teeth | 26 |
| Tightening Torque | 60 Nm |
| Weight | 21.86 kg |
| Additional Information | with dual-mass flywheel, with central slave cylinder |
| External diameter, clutch pressure plate | 251 mm |
Additional Information
- 1x Valeo Central Slave Cylinder, clutch (804528)
Important compatibility info
| Tightening Torque | 60 Nm |
| Tightening angle | 90 ° |
| Type | Conversion Set, clutch |
| Additional Information | with single-mass flywheel, with central slave cylinder |
| Extra Description | KIT4P - CONVERSION KIT (CSC) |
| Number of Teeth | 23 |
| Weight | 17.7 kg |
| Function | Conversion Set, clutch |
| External diameter, clutch pressure plate | 229 mm |
| Clutch | Conversion from dual-mass flywheel to single-mass flywheel |
Additional Information
- 1x Valeo Central Slave Cylinder, clutch (810035)
Important compatibility info
| Tightening Torque | 60 Nm |
| Tightening angle | 90 ° |
| Type | Conversion Set, clutch |
| Additional Information | with single-mass flywheel, with central slave cylinder |
| Extra Description | KIT4P - CONVERSION KIT (CSC) |
| Number of Teeth | 23 |
| Weight | 17.7 kg |
| Function | Conversion Set, clutch |
| External diameter, clutch pressure plate | 229 mm |
| Clutch | Conversion from dual-mass flywheel to single-mass flywheel |
Additional Information
- 1x Valeo Central Slave Cylinder, clutch (810035)
Important compatibility info
| Type | Conversion Set, clutch |
| Function | Conversion Set, clutch |
| Extra Description | KIT4P - CONVERSION KIT (CSC) |
| Additional Information | with single-mass flywheel, with central slave cylinder |
| External diameter, clutch pressure plate | 228 mm |
| Clutch | Conversion from dual-mass flywheel to single-mass flywheel |
| Tightening Torque | 65 Nm |
| Number of Teeth | 21 |
| Weight | 16.12 kg |
Additional Information
- 1x Valeo Central Slave Cylinder, clutch (804544)
- 1x Valeo Conversion Set, clutch (835077)
Important compatibility info
| Type | Conversion Set, clutch |
| Function | Conversion Set, clutch |
| Extra Description | KIT4P - CONVERSION KIT (CSC) |
| Additional Information | with single-mass flywheel, with central slave cylinder |
| External diameter, clutch pressure plate | 228 mm |
| Clutch | Conversion from dual-mass flywheel to single-mass flywheel |
| Tightening Torque | 65 Nm |
| Number of Teeth | 21 |
| Weight | 16.12 kg |
Additional Information
- 1x Valeo Central Slave Cylinder, clutch (804544)
- 1x Valeo Conversion Set, clutch (835077)
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023


