Car Parts & Accessories by Valeo
Important compatibility info
| Additional Information | with single-mass flywheel, with central slave cylinder |
| Number of Teeth | 23 |
| Weight | 21.24 kg |
| Tightening Torque | 55 Nm |
| Clutch | Conversion from dual-mass flywheel to single-mass flywheel |
| Type | Conversion Set, clutch |
| Function | Conversion Set, clutch |
| Extra Description | KIT4P - CONVERSION KIT (CSC) with High Efficiency Clutch |
| External diameter, clutch pressure plate | 240 mm |
| Replaces | 845131 |
Additional Information
- 1x Valeo Central Slave Cylinder, clutch (810080)
- 1x Valeo Conversion Set, clutch (835189)
Important compatibility info
| Additional Information | with single-mass flywheel, with central slave cylinder |
| Number of Teeth | 23 |
| Weight | 21.24 kg |
| Tightening Torque | 55 Nm |
| Clutch | Conversion from dual-mass flywheel to single-mass flywheel |
| Type | Conversion Set, clutch |
| Function | Conversion Set, clutch |
| Extra Description | KIT4P - CONVERSION KIT (CSC) with High Efficiency Clutch |
| External diameter, clutch pressure plate | 240 mm |
| Replaces | 845131 |
Additional Information
- 1x Valeo Central Slave Cylinder, clutch (810080)
- 1x Valeo Conversion Set, clutch (835189)
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Left Front |
| Additional Information | with electric motor |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Operating Mode | Electric |
| Vehicle Equipment | for vehicles without automatic window regulator function |
| Paired article numbers | 850483 |
| Weight | 2.81 kg |
| Combi Switch Function | without comfort function |
| Type | Window Regulator |
| Window Lift | Spiral Cable Window Regulator |
| Function | Window Regulator |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Left Front |
| Additional Information | with electric motor |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Operating Mode | Electric |
| Vehicle Equipment | for vehicles without automatic window regulator function |
| Paired article numbers | 850483 |
| Weight | 2.81 kg |
| Combi Switch Function | without comfort function |
| Type | Window Regulator |
| Window Lift | Spiral Cable Window Regulator |
| Function | Window Regulator |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Right Front |
| Additional Information | with electric motor |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Operating Mode | Electric |
| Vehicle Equipment | for vehicles without automatic window regulator function |
| Paired article numbers | 850482 |
| Weight | 2.8 kg |
| Combi Switch Function | without comfort function |
| Type | Window Regulator |
| Window Lift | Spiral Cable Window Regulator |
| Function | Window Regulator |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Right Front |
| Additional Information | with electric motor |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Operating Mode | Electric |
| Vehicle Equipment | for vehicles without automatic window regulator function |
| Paired article numbers | 850482 |
| Weight | 2.8 kg |
| Combi Switch Function | without comfort function |
| Type | Window Regulator |
| Window Lift | Spiral Cable Window Regulator |
| Function | Window Regulator |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Right Front |
| Additional Information | with electric motor |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Operating Mode | Electric |
| Vehicle Equipment | for vehicles without automatic window regulator function |
| Paired article numbers | 850494 |
| Weight | 1.96 kg |
| Combi Switch Function | without comfort function |
| Type | Window Regulator |
| Window Lift | Spiral Cable Window Regulator |
| Function | Window Regulator |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Right Front |
| Additional Information | with electric motor |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Operating Mode | Electric |
| Vehicle Equipment | for vehicles without automatic window regulator function |
| Paired article numbers | 850494 |
| Weight | 1.96 kg |
| Combi Switch Function | without comfort function |
| Type | Window Regulator |
| Window Lift | Spiral Cable Window Regulator |
| Function | Window Regulator |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Left Front |
| Additional Information | with electric motor |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Operating Mode | Electric |
| Vehicle Equipment | for vehicles without automatic window regulator function |
| Paired article numbers | 850949 |
| Weight | 2.05 kg |
| Combi Switch Function | without comfort function |
| Type | Window Regulator |
| Window Lift | Single Rail Window Lift |
| Function | Window Regulator |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Left Front |
| Additional Information | with electric motor |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Operating Mode | Electric |
| Vehicle Equipment | for vehicles without automatic window regulator function |
| Paired article numbers | 850949 |
| Weight | 2.05 kg |
| Combi Switch Function | without comfort function |
| Type | Window Regulator |
| Window Lift | Single Rail Window Lift |
| Function | Window Regulator |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023




