Car Parts & Accessories by Valeo
Important compatibility info
| Additional Information | with bulb for low beam, with bulb for high beam, without bulb for indicator |
| Bulb Type | H7 |
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
| Weight | 3.37 kg |
| Extra Description | ORIGINAL PART |
| Paired article numbers | 450596 |
| Type | Headlight |
| Additional Information 2 | with motor for headlamp levelling |
| Function | Headlight |
| Light Design | Halogen |
| Light Function | with low beam, with high beam (halogen), with daytime running light, with daytime running light (LED), with outline marker light |
| Vehicle Equipment | for vehicles with headlight levelling (electric) |
| Placement on Vehicle | Left |
Important compatibility info
| Additional Information | with bulb for low beam, with bulb for high beam, without bulb for indicator |
| Bulb Type | H7 |
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
| Weight | 3.37 kg |
| Extra Description | ORIGINAL PART |
| Paired article numbers | 450596 |
| Type | Headlight |
| Additional Information 2 | with motor for headlamp levelling |
| Function | Headlight |
| Light Design | Halogen |
| Light Function | with low beam, with high beam (halogen), with daytime running light, with daytime running light (LED), with outline marker light |
| Vehicle Equipment | for vehicles with headlight levelling (electric) |
| Placement on Vehicle | Left |
Important compatibility info
| Tightening Torque | 30 Nm |
| Additional Information | with dual-mass flywheel, with central slave cylinder |
| Tightening angle | 90 ° |
| Replaces | 836601 |
| Additional Information 2 | with screw set, with lock screw set |
| Function | Clutch Kit |
| External diameter, clutch pressure plate | 241 mm |
| Type | Clutch Kit |
| Number of mounting bores | 6 |
| Weight | 19.2 kg |
| Extra Description | FULLPACK DMF (CSC) with Self Adjusting Technology |
| Number of Teeth | 23 |
Additional Information
- 1x Valeo Central Slave Cylinder, clutch (810080)
Important compatibility info
| Tightening Torque | 30 Nm |
| Additional Information | with dual-mass flywheel, with central slave cylinder |
| Tightening angle | 90 ° |
| Replaces | 836601 |
| Additional Information 2 | with screw set, with lock screw set |
| Function | Clutch Kit |
| External diameter, clutch pressure plate | 241 mm |
| Type | Clutch Kit |
| Number of mounting bores | 6 |
| Weight | 19.2 kg |
| Extra Description | FULLPACK DMF (CSC) with Self Adjusting Technology |
| Number of Teeth | 23 |
Additional Information
- 1x Valeo Central Slave Cylinder, clutch (810080)
Important compatibility info
| Type | Tail Light Assembly |
| Weight | 2.49 kg |
| Light Design | LED |
| Light Function | without licence plate light |
| Placement on Vehicle | Left |
| Paired article numbers | 044673 |
| Function | Tail Light Assembly |
| Extra Description | ORIGINAL PART |
Important compatibility info
| Type | Tail Light Assembly |
| Weight | 2.49 kg |
| Light Design | LED |
| Light Function | without licence plate light |
| Placement on Vehicle | Left |
| Paired article numbers | 044673 |
| Function | Tail Light Assembly |
| Extra Description | ORIGINAL PART |
Important compatibility info
| Paired article numbers | 044672 |
| Light Function | without licence plate light |
| Weight | 2.5 kg |
| Light Design | LED |
| Type | Tail Light Assembly |
| Function | Tail Light Assembly |
| Extra Description | ORIGINAL PART |
| Placement on Vehicle | Right |
Important compatibility info
| Paired article numbers | 044672 |
| Light Function | without licence plate light |
| Weight | 2.5 kg |
| Light Design | LED |
| Type | Tail Light Assembly |
| Function | Tail Light Assembly |
| Extra Description | ORIGINAL PART |
| Placement on Vehicle | Right |
Important compatibility info
| Function | Flywheel |
| Outer diameter | 309 mm |
| Type | Flywheel |
| Number of mounting bores | 8 |
| Tightening Torque | 60 Nm |
| for flywheel depth | 36.8 mm |
| Additional Information 2 | with screw set |
| Engine Version | for engines with dual-mass flywheel |
| Weight | 14.205 kg |
| Extra Description | DUAL MASS FLYWHEEL |
Important compatibility info
| Function | Flywheel |
| Outer diameter | 309 mm |
| Type | Flywheel |
| Number of mounting bores | 8 |
| Tightening Torque | 60 Nm |
| for flywheel depth | 36.8 mm |
| Additional Information 2 | with screw set |
| Engine Version | for engines with dual-mass flywheel |
| Weight | 14.205 kg |
| Extra Description | DUAL MASS FLYWHEEL |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023




