Car Parts & Accessories by Valeo
Important compatibility info
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
| Placement on Vehicle | Right |
| Additional Information | without bulb for low beam, without bulb for high beam, without bulb holder |
| Paired article numbers | 451138 |
| Light Function | with low beam (LED), with high beam (LED) |
| Weight | 3.42 kg |
| Type | Headlight |
| Function | Headlight |
Important compatibility info
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
| Placement on Vehicle | Right |
| Additional Information | without bulb for low beam, without bulb for high beam, without bulb holder |
| Paired article numbers | 451138 |
| Light Function | with low beam (LED), with high beam (LED) |
| Weight | 3.42 kg |
| Type | Headlight |
| Function | Headlight |
Important compatibility info
| Weight | 11.8 kg |
| Outer diameter | 301 mm |
| for flywheel depth | 74 mm |
| Type | Flywheel |
| Function | Flywheel |
| Additional Information 2 | without screw set |
| Engine Version | for engines with dual-mass flywheel |
| Extra Description | DUAL MASS FLYWHEEL |
Important compatibility info
| Weight | 11.8 kg |
| Outer diameter | 301 mm |
| for flywheel depth | 74 mm |
| Type | Flywheel |
| Function | Flywheel |
| Additional Information 2 | without screw set |
| Engine Version | for engines with dual-mass flywheel |
| Extra Description | DUAL MASS FLYWHEEL |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | without screw set |
| Engine Version | for engines with dual-mass flywheel |
| Weight | 11.78 kg |
| Type | Flywheel |
| Function | Flywheel |
| Extra Description | DUAL MASS FLYWHEEL |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | without screw set |
| Engine Version | for engines with dual-mass flywheel |
| Weight | 11.78 kg |
| Type | Flywheel |
| Function | Flywheel |
| Extra Description | DUAL MASS FLYWHEEL |
Important compatibility info
| Number of mounting bores | 6 |
| Additional Information | with dual-mass flywheel |
| Weight | 16.65 kg |
| Additional Information 2 | with screw set, with lock screw set, with clutch release bearing |
| Tightening Torque | 60 Nm |
| Tightening angle | 50 ° |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
| Extra Description | FULLPACK DMF |
Additional Information
- 1x Valeo Flywheel (836242)
- 1x Valeo Clutch Kit (826641)
Important compatibility info
| Number of mounting bores | 6 |
| Additional Information | with dual-mass flywheel |
| Weight | 16.65 kg |
| Additional Information 2 | with screw set, with lock screw set, with clutch release bearing |
| Tightening Torque | 60 Nm |
| Tightening angle | 50 ° |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
| Extra Description | FULLPACK DMF |
Additional Information
- 1x Valeo Flywheel (836242)
- 1x Valeo Clutch Kit (826641)
Important compatibility info
| Weight | 19.53 kg |
| Tightening Torque | 30 Nm |
| Mounting Type | Clipped |
| Number of mounting bores | 6 |
| Bore Diameter | 24 mm |
| Number of Teeth | 26 |
| Material | Plastic |
| Function | Clutch Kit |
| Additional Information 2 | with screw set, with lock screw set, without sensor |
| Additional Information | with dual-mass flywheel, with central slave cylinder |
| External diameter, clutch pressure plate | 235 mm |
| Extra Description | FULLPACK DMF (CSC) with Self Adjusting Technology |
| Type | Clutch Kit |
| Tightening angle | 90 ° |
Additional Information
- 1x Valeo Flywheel (836047)
- 1x Valeo Clutch Kit (828118)
- 1x Valeo Central Slave Cylinder, clutch (810120)
Important compatibility info
| Weight | 19.53 kg |
| Tightening Torque | 30 Nm |
| Mounting Type | Clipped |
| Number of mounting bores | 6 |
| Bore Diameter | 24 mm |
| Number of Teeth | 26 |
| Material | Plastic |
| Function | Clutch Kit |
| Additional Information 2 | with screw set, with lock screw set, without sensor |
| Additional Information | with dual-mass flywheel, with central slave cylinder |
| External diameter, clutch pressure plate | 235 mm |
| Extra Description | FULLPACK DMF (CSC) with Self Adjusting Technology |
| Type | Clutch Kit |
| Tightening angle | 90 ° |
Additional Information
- 1x Valeo Flywheel (836047)
- 1x Valeo Clutch Kit (828118)
- 1x Valeo Central Slave Cylinder, clutch (810120)
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023



