Car Parts & Accessories by Valeo
Important compatibility info
| Vehicle Equipment | for vehicles with headlight levelling (electric) |
| Placement on Vehicle | Left |
| Function | Headlight |
| Bulb Type | H7, H1, PY21W, W21/5W |
| Weight | 4.38 kg |
| Additional Information | with original trademark, with bulb for low beam, with bulb for high beam, without bulb for daytime running light, with bulb for indicator |
| Type | Headlight |
| Light Function | with outline marker light |
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
| Paired article numbers | 450641 |
Important compatibility info
| for flywheel depth | 57.20 mm |
| Function | Flywheel |
| Number of mounting bores | 8 |
| Tightening Torque | 60 Nm |
| Engine Version | for engines with dual-mass flywheel |
| Additional Information 2 | with screw set |
| Outer diameter | 288 mm |
| Extra Description | DUAL MASS FLYWHEEL |
| Weight | 12.74 kg |
| Type | Flywheel |
| Diameter | 240 mm |
| Tightening angle | 50 ° |
Important compatibility info
| for flywheel depth | 57.20 mm |
| Function | Flywheel |
| Number of mounting bores | 8 |
| Tightening Torque | 60 Nm |
| Engine Version | for engines with dual-mass flywheel |
| Additional Information 2 | with screw set |
| Outer diameter | 288 mm |
| Extra Description | DUAL MASS FLYWHEEL |
| Weight | 12.74 kg |
| Type | Flywheel |
| Diameter | 240 mm |
| Tightening angle | 50 ° |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
| Number of Teeth | 20 |
| Weight | 4.12 kg |
| Hub Profile | 19,9 x 22,4 |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
| Extra Description | KIT3P |
| External diameter, clutch pressure plate | 200 mm |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
| Number of Teeth | 20 |
| Weight | 4.12 kg |
| Hub Profile | 19,9 x 22,4 |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
| Extra Description | KIT3P |
| External diameter, clutch pressure plate | 200 mm |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | without clutch release bearing |
| Number of Teeth | 14 |
| Hub Profile | 35,35 x 29,76 |
| Fastening Type | Pin Fixing |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
| Extra Description | NEW KIT2P |
| External diameter, clutch pressure plate | 330 mm |
| Weight | 20.85 kg |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | without clutch release bearing |
| Number of Teeth | 14 |
| Hub Profile | 35,35 x 29,76 |
| Fastening Type | Pin Fixing |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
| Extra Description | NEW KIT2P |
| External diameter, clutch pressure plate | 330 mm |
| Weight | 20.85 kg |
Important compatibility info
| Hub Profile | 28,68 x 23,11 |
| Centering Diameter | 306.5 mm |
| Type | Clutch Kit |
| Number of Teeth | 10 |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
| Function | Clutch Kit |
| Extra Description | NEW ORIGINAL KIT3P |
| Max. transferable clutch plate torque | 700 Nm |
| External diameter, clutch pressure plate | 280 mm |
| Weight | 11.89 kg |
Additional Information
- 1x Valeo Clutch Disc (829687)
- 1x Valeo Clutch Pressure Plate (831665)
Important compatibility info
| Hub Profile | 28,68 x 23,11 |
| Centering Diameter | 306.5 mm |
| Type | Clutch Kit |
| Number of Teeth | 10 |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
| Function | Clutch Kit |
| Extra Description | NEW ORIGINAL KIT3P |
| Max. transferable clutch plate torque | 700 Nm |
| External diameter, clutch pressure plate | 280 mm |
| Weight | 11.89 kg |
Additional Information
- 1x Valeo Clutch Disc (829687)
- 1x Valeo Clutch Pressure Plate (831665)
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
| Extra Description | NEW ORIGINAL KIT3P |
| External diameter, clutch pressure plate | 280 mm |
| Weight | 13.05 kg |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023




