Car Parts & Accessories by Valeo
Important compatibility info
| Weight | 12.32 kg |
| for flywheel depth | 64.23 mm |
| for flywheel manufacturer | LUK |
| Tightening Torque | 60 Nm |
| Number of mounting bores | 6 |
| Engine Version | for engines with dual-mass flywheel |
| Outer diameter | 289 mm |
| Extra Description | DUAL MASS FLYWHEEL |
| Function | Flywheel |
| Type | Flywheel |
| Additional Information 2 | with screw set |
| Tightening angle | 90 ° |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front |
| Voltage | 24 V |
| Weight | 4.48 kg |
| Type | Wiper Motor |
| Function | Wiper Motor |
| Extra Description | ORIGINAL PART |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front |
| Voltage | 24 V |
| Weight | 4.48 kg |
| Type | Wiper Motor |
| Function | Wiper Motor |
| Extra Description | ORIGINAL PART |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Right Front |
| Function | Wiper Motor |
| Extra Description | ORIGINAL PART |
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
| Voltage | 12 V |
| Weight | 2.28 kg |
| Type | Wiper Motor |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Right Front |
| Function | Wiper Motor |
| Extra Description | ORIGINAL PART |
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
| Voltage | 12 V |
| Weight | 2.28 kg |
| Type | Wiper Motor |
Important compatibility info
| Weight | 19.05 kg |
| Function | Conversion Set, clutch |
| Extra Description | CONVERSION MODULE WITH HIGH EFFICIENCY CLUTCH |
| Additional Information | with single-mass flywheel, without central slave cylinder |
| Number of Teeth | 23 |
| Clutch | Conversion from dual-mass flywheel to single-mass flywheel, for vehicles with push type clutch |
| Type | Conversion Set, clutch |
| Hub Profile | 24,3 x 21,8 |
| Replaces | 835066 |
| External diameter, clutch pressure plate | 240 mm |
Additional Information
- 1x Valeo Clutch Kit (832606)
Important compatibility info
| Weight | 19.05 kg |
| Function | Conversion Set, clutch |
| Extra Description | CONVERSION MODULE WITH HIGH EFFICIENCY CLUTCH |
| Additional Information | with single-mass flywheel, without central slave cylinder |
| Number of Teeth | 23 |
| Clutch | Conversion from dual-mass flywheel to single-mass flywheel, for vehicles with push type clutch |
| Type | Conversion Set, clutch |
| Hub Profile | 24,3 x 21,8 |
| Replaces | 835066 |
| External diameter, clutch pressure plate | 240 mm |
Additional Information
- 1x Valeo Clutch Kit (832606)
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Right |
| Additional Information 2 | without motor for headlamp levelling |
| Vehicle Equipment | for vehicles with headlight levelling (electric) |
| Paired article numbers | 044750 |
| Bulb Type | H7, W5W |
| Light Function | with low beam, with daytime running light |
| Weight | 4.765 kg |
| Light Design | Halogen |
| Indicator Colour | transparent |
| Type | Headlight |
| Function | Headlight |
| Extra Description | ORIGINAL PART |
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Right |
| Additional Information 2 | without motor for headlamp levelling |
| Vehicle Equipment | for vehicles with headlight levelling (electric) |
| Paired article numbers | 044750 |
| Bulb Type | H7, W5W |
| Light Function | with low beam, with daytime running light |
| Weight | 4.765 kg |
| Light Design | Halogen |
| Indicator Colour | transparent |
| Type | Headlight |
| Function | Headlight |
| Extra Description | ORIGINAL PART |
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
Important compatibility info
| Vehicle Equipment | for vehicles with headlight levelling (electric) |
| Placement on Vehicle | Left |
| Function | Headlight |
| Bulb Type | H7, H1, PY21W, W21/5W |
| Weight | 4.38 kg |
| Additional Information | with original trademark, with bulb for low beam, with bulb for high beam, without bulb for daytime running light, with bulb for indicator |
| Type | Headlight |
| Light Function | with outline marker light |
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
| Paired article numbers | 450641 |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023





