Car Parts & Accessories by Valeo
Important compatibility info
Important compatibility info
| Length | 377 mm |
| Height | 20 mm |
| Width | 136 mm |
| Filter type | Particulate Filter |
| Quantity | 1 |
| Type | Filter, cabin air |
| Function | Filter, cabin air |
| Extra Description | CLIMFILTER COMFORT |
| Weight | 0.16 kg |
Important compatibility info
| Length | 377 mm |
| Height | 20 mm |
| Width | 136 mm |
| Filter type | Particulate Filter |
| Quantity | 1 |
| Type | Filter, cabin air |
| Function | Filter, cabin air |
| Extra Description | CLIMFILTER COMFORT |
| Weight | 0.16 kg |
Important compatibility info
| Function | Sensor, crankshaft pulse |
| Sensor Type | Inductive Sensor |
| Resistance | 400 Ohm |
| Connector Shape | Angled |
| Voltage | 12 V |
| Additional Information 2 | without cable |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Type | Sensor, crankshaft pulse |
Important compatibility info
| Function | Sensor, crankshaft pulse |
| Sensor Type | Inductive Sensor |
| Resistance | 400 Ohm |
| Connector Shape | Angled |
| Voltage | 12 V |
| Additional Information 2 | without cable |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Type | Sensor, crankshaft pulse |
Important compatibility info
| Function | Sensor, crankshaft pulse |
| Sensor Type | Inductive Sensor |
| Resistance | 900 Ohm |
| Connector Shape | D Shape |
| Additional Information 2 | with cable |
| Voltage | 12 V |
| Number of Poles | 3 -pin connector |
| Type | Sensor, crankshaft pulse |
Important compatibility info
| Function | Sensor, crankshaft pulse |
| Sensor Type | Inductive Sensor |
| Resistance | 900 Ohm |
| Connector Shape | D Shape |
| Additional Information 2 | with cable |
| Voltage | 12 V |
| Number of Poles | 3 -pin connector |
| Type | Sensor, crankshaft pulse |
Important compatibility info
| Length | 20 mm |
| Diameter | 18.4 mm |
| Outer diameter | 23 mm |
| Colour | Grey, Silver |
| Rated Voltage | 12 V |
| Quantity | 1 |
| Sensor Type | Ultrasonic Sensor |
| Function | Sensor, park distance control |
| Mains Cable Length | 0.11 m |
| Mounting Type | mounting |
| Type | Sensor, park distance control |
Important compatibility info
| Length | 20 mm |
| Diameter | 18.4 mm |
| Outer diameter | 23 mm |
| Colour | Grey, Silver |
| Rated Voltage | 12 V |
| Quantity | 1 |
| Sensor Type | Ultrasonic Sensor |
| Function | Sensor, park distance control |
| Mains Cable Length | 0.11 m |
| Mounting Type | mounting |
| Type | Sensor, park distance control |
Important compatibility info
| Length | 20 mm |
| Diameter | 18.4 mm |
| Outer diameter | 23 mm |
| Colour | Black, Mat |
| Rated Voltage | 12 V |
| Quantity | 1 |
| Sensor Type | Ultrasonic Sensor |
| Function | Sensor, park distance control |
| Mains Cable Length | 0.11 m |
| Mounting Type | mounting |
| Type | Sensor, park distance control |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023





