Car Parts & Accessories by Valeo
Important compatibility info
Important compatibility info
| Type | Wiper Blade |
| Extra Description | SILENCIO FLAT BLADE SET |
| Function | Wiper Blade |
| Wiper blade type | Flat wiper blade |
| Styling | with spoiler |
| Length 2 | 530 mm |
| Quantity | 2 |
| Length 1 | 550 mm |
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
| Placement on Vehicle | Front |
| Length 2 | 21 Inch |
| Length 1 | 22 Inch |
Additional Information
Technical Information
Product may differ from images
Important compatibility info
| Type | Wiper Blade |
| Extra Description | SILENCIO FLAT BLADE SET |
| Function | Wiper Blade |
| Wiper blade type | Flat wiper blade |
| Styling | with spoiler |
| Length 2 | 530 mm |
| Quantity | 2 |
| Length 1 | 550 mm |
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
| Placement on Vehicle | Front |
| Length 2 | 21 Inch |
| Length 1 | 22 Inch |
Additional Information
Technical Information
Product may differ from images
Important compatibility info
| Weight | 0.77 kg |
| Placement on Vehicle | Bumper, Right |
| Additional Information | with bulb holder |
| Additional Information 2 | with bulbs |
| Paired article numbers | 045236 |
| Type | Tail Light Assembly |
| Function | Tail Light Assembly |
| Extra Description | ORIGINAL PART |
Important compatibility info
| Weight | 0.77 kg |
| Placement on Vehicle | Bumper, Right |
| Additional Information | with bulb holder |
| Additional Information 2 | with bulbs |
| Paired article numbers | 045236 |
| Type | Tail Light Assembly |
| Function | Tail Light Assembly |
| Extra Description | ORIGINAL PART |
Important compatibility info
| for manufacturer number | KN19030.4.2 |
| Weight | 0.18 kg |
| Bore Diameter 1 | 19.05 mm |
| Type | Slave Cylinder, clutch |
| Material | Plastic |
| Function | Slave Cylinder, clutch |
Important compatibility info
| for manufacturer number | KN19030.4.2 |
| Weight | 0.18 kg |
| Bore Diameter 1 | 19.05 mm |
| Type | Slave Cylinder, clutch |
| Material | Plastic |
| Function | Slave Cylinder, clutch |
Important compatibility info
| Weight | 0.18 kg |
| Light Design | Bulb Technology |
| Rated Voltage | 12 V |
| Extra Description | ORIGINAL PART |
| Placement on Vehicle | Left, Right |
| Type | Front Fog Light |
| Function | Front Fog Light |
| Additional Information | with bulb |
| Bulb Type | H16 |
Important compatibility info
| Weight | 0.18 kg |
| Light Design | Bulb Technology |
| Rated Voltage | 12 V |
| Extra Description | ORIGINAL PART |
| Placement on Vehicle | Left, Right |
| Type | Front Fog Light |
| Function | Front Fog Light |
| Additional Information | with bulb |
| Bulb Type | H16 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front, Rear |
| Chemical Properties | Paintable |
| Type | Sensor, park distance control |
| Height | 40.9 mm |
| Diameter | 15.5 mm |
| Width | 20 mm |
| Length | 26 mm |
| Number of Poles | 3 -pin connector |
| Sensor Type | Ultrasonic Sensor |
| Function | Sensor, park distance control |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023





