Car Parts & Accessories by Valeo
Important compatibility info
| Weight | 13.506 kg |
| Type | Flywheel |
| Extra Description | DUAL MASS FLYWHEEL |
| Function | Flywheel |
| for flywheel depth | 60.43 mm |
| Number of mounting bores | 8 |
| Engine Version | for engines with dual-mass flywheel |
| Additional Information 2 | with screw set |
| Outer diameter | 311 mm |
| Tightening Torque | 105 Nm |
Important compatibility info
| Replaces | 836006 |
| Engine Version | for engines with dual-mass flywheel |
| Function | Flywheel |
| Number of mounting bores | 8 |
| for flywheel depth | 62 mm |
| Additional Information 2 | with screw set |
| Outer diameter | 230 mm |
| Type | Flywheel |
| Tightening Torque | 70 Nm |
| Weight | 11.8 kg |
| Extra Description | DUAL MASS FLYWHEEL |
Important compatibility info
| Replaces | 836006 |
| Engine Version | for engines with dual-mass flywheel |
| Function | Flywheel |
| Number of mounting bores | 8 |
| for flywheel depth | 62 mm |
| Additional Information 2 | with screw set |
| Outer diameter | 230 mm |
| Type | Flywheel |
| Tightening Torque | 70 Nm |
| Weight | 11.8 kg |
| Extra Description | DUAL MASS FLYWHEEL |
Important compatibility info
| Outer diameter | 283 mm |
| Additional Information 2 | without screw set |
| Engine Version | for engines with dual-mass flywheel |
| Weight | 12.15 kg |
| for flywheel depth | 73 mm |
| Type | Flywheel |
| Function | Flywheel |
| Extra Description | DUAL MASS FLYWHEEL |
Important compatibility info
| Outer diameter | 283 mm |
| Additional Information 2 | without screw set |
| Engine Version | for engines with dual-mass flywheel |
| Weight | 12.15 kg |
| for flywheel depth | 73 mm |
| Type | Flywheel |
| Function | Flywheel |
| Extra Description | DUAL MASS FLYWHEEL |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023
