Car Parts & Accessories by Valeo
Important compatibility info
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
| Placement on Vehicle | Right |
| Additional Information 2 | with motor for headlamp levelling, without control unit for Xenon |
| Paired article numbers | 045459 |
| Light Function | with low beam, with high beam, with dynamic bending light, with daytime running light |
| Version | MELCO |
| Weight | 4.41 kg |
| Light Design | Bi-Xenon |
| Type | Headlight |
| Function | Headlight |
| Extra Description | ORIGINAL PART |
Important compatibility info
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
| Placement on Vehicle | Right |
| Additional Information 2 | with motor for headlamp levelling, without control unit for Xenon |
| Paired article numbers | 045459 |
| Light Function | with low beam, with high beam, with dynamic bending light, with daytime running light |
| Version | MELCO |
| Weight | 4.41 kg |
| Light Design | Bi-Xenon |
| Type | Headlight |
| Function | Headlight |
| Extra Description | ORIGINAL PART |
Important compatibility info
| Function | Flywheel |
| Weight | 16.71 kg |
| Type | Flywheel |
| Tightening Torque | 128 Nm |
| Number of mounting bores | 8 |
| Outer diameter | 273 mm |
| Engine Version | for engines with dual-mass flywheel |
| Extra Description | DUAL MASS FLYWHEEL |
| Additional Information 2 | with screw set |
Important compatibility info
| Function | Flywheel |
| Weight | 16.71 kg |
| Type | Flywheel |
| Tightening Torque | 128 Nm |
| Number of mounting bores | 8 |
| Outer diameter | 273 mm |
| Engine Version | for engines with dual-mass flywheel |
| Extra Description | DUAL MASS FLYWHEEL |
| Additional Information 2 | with screw set |
Important compatibility info
| External diameter, clutch pressure plate | 235 mm |
| Number of mounting bores at central releaser | 3 |
| Additional Information 2 | with screw set, with lock screw set |
| Number of Teeth | 26 |
| Bore Diameter | 24 mm |
| Number of mounting bores | 6 |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
| Extra Description | FULLPACK DMF (CSC) |
| Additional Information | with dual-mass flywheel, with central slave cylinder |
| Weight | 18.47 kg |
| Replaces | 836097 |
| Tightening Torque | 60 Nm |
Additional Information
Technical Information
Interchangeability with LuK or Sachs version if replacement of the complete kit with FullPACK DMF
- 1x Valeo Clutch Kit (838303)
- 1x Valeo Central Slave Cylinder, clutch (810009)
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023


