Car Parts & Accessories by Valeo
Important compatibility info
| Operating Mode | Electric |
| Function | Window Regulator |
| Type | Window Regulator |
| Paired article numbers | 851159 |
| Weight | 1.25 kg |
| Vehicle Equipment | for vehicles with automatic window regulator function |
| Placement on Vehicle | Left Front |
| Additional Information | without electric motor |
| Combi Switch Function | with comfort function |
Important compatibility info
| Operating Mode | Electric |
| Function | Window Regulator |
| Type | Window Regulator |
| Paired article numbers | 851159 |
| Weight | 1.25 kg |
| Vehicle Equipment | for vehicles with automatic window regulator function |
| Placement on Vehicle | Left Front |
| Additional Information | without electric motor |
| Combi Switch Function | with comfort function |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Right Front |
| Additional Information | without electric motor |
| Operating Mode | Electric |
| Vehicle Equipment | for vehicles with automatic window regulator function |
| Paired article numbers | 851158 |
| Weight | 1.25 kg |
| Combi Switch Function | with comfort function |
| Type | Window Regulator |
| Function | Window Regulator |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Right Front |
| Additional Information | without electric motor |
| Operating Mode | Electric |
| Vehicle Equipment | for vehicles with automatic window regulator function |
| Paired article numbers | 851158 |
| Weight | 1.25 kg |
| Combi Switch Function | with comfort function |
| Type | Window Regulator |
| Function | Window Regulator |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Left Front |
| Additional Information | with electric motor |
| Voltage | 24 V |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Operating Mode | Electric |
| Vehicle Equipment | for vehicles without automatic window regulator function |
| Paired article numbers | 851161 |
| Weight | 2.59 kg |
| Combi Switch Function | without comfort function |
| Type | Window Regulator |
| Window Lift | Single Rail Window Lift |
| Function | Window Regulator |
| Replaced by | 851752 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Left Front |
| Additional Information | with electric motor |
| Voltage | 24 V |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Operating Mode | Electric |
| Vehicle Equipment | for vehicles without automatic window regulator function |
| Paired article numbers | 851161 |
| Weight | 2.59 kg |
| Combi Switch Function | without comfort function |
| Type | Window Regulator |
| Window Lift | Single Rail Window Lift |
| Function | Window Regulator |
| Replaced by | 851752 |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with clutch release bearing, with release fork, Requires special tools for mounting |
| Weight | 17.86 kg |
| Outer diameter 1 | 235 mm |
| Outer diameter 2 | 229 mm |
| Number of Teeth 1 | 28 |
| Clutch | for vehicles with double clutch |
| for flywheel manufacturer | VALEO |
| Number of Teeth 2 | 46 |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
| Extra Description | DDC DUALCLUTCH KIT |
| External diameter, clutch pressure plate | 273 mm |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with clutch release bearing, with release fork, Requires special tools for mounting |
| Weight | 17.86 kg |
| Outer diameter 1 | 235 mm |
| Outer diameter 2 | 229 mm |
| Number of Teeth 1 | 28 |
| Clutch | for vehicles with double clutch |
| for flywheel manufacturer | VALEO |
| Number of Teeth 2 | 46 |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
| Extra Description | DDC DUALCLUTCH KIT |
| External diameter, clutch pressure plate | 273 mm |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with clutch release bearing, with release fork, Requires special tools for mounting |
| Weight | 15.78 kg |
| Outer diameter 1 | 220 mm |
| Outer diameter 2 | 215 mm |
| Number of Teeth 1 | 28 |
| for flywheel manufacturer | VALEO |
| Number of Teeth 2 | 46 |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
| Extra Description | DDC DUALCLUTCH KIT |
| External diameter, clutch pressure plate | 263 mm |
| Clutch | for vehicles with double clutch |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with clutch release bearing, with release fork, Requires special tools for mounting |
| Weight | 15.78 kg |
| Outer diameter 1 | 220 mm |
| Outer diameter 2 | 215 mm |
| Number of Teeth 1 | 28 |
| for flywheel manufacturer | VALEO |
| Number of Teeth 2 | 46 |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
| Extra Description | DDC DUALCLUTCH KIT |
| External diameter, clutch pressure plate | 263 mm |
| Clutch | for vehicles with double clutch |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023



