Car Parts & Accessories by Valeo
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Number of mounting bores | 3 |
| Placement on Vehicle | Rear |
| Function | Wiper Motor |
| Extra Description | ORIGINAL PART |
| Type | Wiper Motor |
| Weight | 0.98 kg |
Additional Information
Technical Information
Please note that for vehicles till July 2004, wiper arm 61627129279, wiper arm cap 61627129282, wiper arm grommet 61627129283 and adapter lead 61126948099 must be replaced at same time as the wiper motor.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear |
| Voltage | 12 V |
| Type | Wiper Motor |
| Function | Wiper Motor |
| Extra Description | ORIGINAL PART |
| Weight | 0.99 kg |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear |
| Voltage | 12 V |
| Type | Wiper Motor |
| Function | Wiper Motor |
| Extra Description | ORIGINAL PART |
| Weight | 0.99 kg |
Important compatibility info
| Weight | 4.01 kg |
| Number of Teeth | 17 |
| Hub Profile | 20,12 x 16,93 |
| External diameter, clutch pressure plate | 200 mm |
| Function | Clutch Kit |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
| Extra Description | KIT3P |
| Type | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Weight | 4.01 kg |
| Number of Teeth | 17 |
| Hub Profile | 20,12 x 16,93 |
| External diameter, clutch pressure plate | 200 mm |
| Function | Clutch Kit |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
| Extra Description | KIT3P |
| Type | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Function | Wiper Motor |
| Placement on Vehicle | Rear |
| Voltage | 12 V |
| Weight | 1.18 kg |
| Mounting Type | Screw Connection |
| Number of mounting bores | 3 |
| Extra Description | ORIGINAL PART |
| Type | Wiper Motor |
Important compatibility info
| Function | Wiper Motor |
| Placement on Vehicle | Rear |
| Voltage | 12 V |
| Weight | 1.18 kg |
| Mounting Type | Screw Connection |
| Number of mounting bores | 3 |
| Extra Description | ORIGINAL PART |
| Type | Wiper Motor |
Important compatibility info
| Number of Teeth | 26 |
| Hub Profile | 21,84 x 20,04 |
| Additional Information | without central slave cylinder |
| Function | Clutch Kit |
| Weight | 3.47 kg |
| Extra Description | KIT2P |
| Type | Clutch Kit |
| External diameter, clutch pressure plate | 180 mm |
Additional Information
General Information
Valeo Clutch Kit with hydraulic bearing also available
Important compatibility info
| Number of Teeth | 26 |
| Hub Profile | 21,84 x 20,04 |
| Additional Information | without central slave cylinder |
| Function | Clutch Kit |
| Weight | 3.47 kg |
| Extra Description | KIT2P |
| Type | Clutch Kit |
| External diameter, clutch pressure plate | 180 mm |
Additional Information
General Information
Valeo Clutch Kit with hydraulic bearing also available
Important compatibility info
| Function | Wiper Motor |
| Placement on Vehicle | Rear |
| Voltage | 12 V |
| Extra Description | ORIGINAL PART |
| Type | Wiper Motor |
| Weight | 1.18 kg |
Important compatibility info
| Function | Wiper Motor |
| Placement on Vehicle | Rear |
| Voltage | 12 V |
| Extra Description | ORIGINAL PART |
| Type | Wiper Motor |
| Weight | 1.18 kg |
Important compatibility info
| Function | Tail Light Assembly |
| Paired article numbers | 045253 |
| Colour | transparent |
| Light Function | with rear fog light, with reverse light |
| Type | Tail Light Assembly |
| Section | Lower Section |
| Extra Description | ORIGINAL PART |
| Weight | 1.38 kg |
| Additional Information | with bulb holder |
| Placement on Vehicle | Left |
Important compatibility info
| Function | Tail Light Assembly |
| Paired article numbers | 045253 |
| Colour | transparent |
| Light Function | with rear fog light, with reverse light |
| Type | Tail Light Assembly |
| Section | Lower Section |
| Extra Description | ORIGINAL PART |
| Weight | 1.38 kg |
| Additional Information | with bulb holder |
| Placement on Vehicle | Left |
Important compatibility info
| Paired article numbers | 045252 |
| Colour | transparent |
| Placement on Vehicle | Right |
| Weight | 1.376 kg |
| Extra Description | ORIGINAL PART |
| Function | Tail Light Assembly |
| Type | Tail Light Assembly |
| Section | Lower Section |
| Light Function | with rear fog light, with reverse light |
| Additional Information | with bulb holder |
Important compatibility info
| Paired article numbers | 045252 |
| Colour | transparent |
| Placement on Vehicle | Right |
| Weight | 1.376 kg |
| Extra Description | ORIGINAL PART |
| Function | Tail Light Assembly |
| Type | Tail Light Assembly |
| Section | Lower Section |
| Light Function | with rear fog light, with reverse light |
| Additional Information | with bulb holder |
Important compatibility info
| Number of Teeth | 20 |
| Hub Profile | 22,35 x 19,9 |
| Function | Clutch Kit |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
| Extra Description | KIT3P |
| External diameter, clutch pressure plate | 200 mm |
| Type | Clutch Kit |
| Weight | 5.43 kg |
Important compatibility info
| Number of Teeth | 20 |
| Hub Profile | 22,35 x 19,9 |
| Function | Clutch Kit |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
| Extra Description | KIT3P |
| External diameter, clutch pressure plate | 200 mm |
| Type | Clutch Kit |
| Weight | 5.43 kg |
Important compatibility info
| Paired article numbers | 044989 |
| Light Function | without licence plate light |
| Weight | 1.91 kg |
| Section | Outer section |
| Type | Tail Light Assembly |
| Function | Tail Light Assembly |
| Additional Information 2 | with bulbs |
| Additional Information | with bulb holder |
| Placement on Vehicle | Right |
| Extra Description | ORIGINAL PART |
Important compatibility info
| Paired article numbers | 044989 |
| Light Function | without licence plate light |
| Weight | 1.91 kg |
| Section | Outer section |
| Type | Tail Light Assembly |
| Function | Tail Light Assembly |
| Additional Information 2 | with bulbs |
| Additional Information | with bulb holder |
| Placement on Vehicle | Right |
| Extra Description | ORIGINAL PART |
Important compatibility info
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
| Placement on Vehicle | Left |
| Paired article numbers | 045415 |
| Weight | 1.87 kg |
| Type | Tail Light Assembly |
| Function | Tail Light Assembly |
| Extra Description | ORIGINAL PART |
Important compatibility info
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
| Placement on Vehicle | Left |
| Paired article numbers | 045415 |
| Weight | 1.87 kg |
| Type | Tail Light Assembly |
| Function | Tail Light Assembly |
| Extra Description | ORIGINAL PART |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
| Number of Teeth | 20 |
| Weight | 4.37 kg |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
| Extra Description | KIT3P |
| External diameter, clutch pressure plate | 200 mm |
| Replaced by | 801984 |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
| Number of Teeth | 20 |
| Weight | 4.37 kg |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
| Extra Description | KIT3P |
| External diameter, clutch pressure plate | 200 mm |
| Replaced by | 801984 |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
| Number of Teeth | 14 |
| Hub Profile | 25 x 22 |
| Function | Clutch Kit |
| Extra Description | KIT3P |
| Weight | 4.41 kg |
| Type | Clutch Kit |
| External diameter, clutch pressure plate | 226 mm |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
| Number of Teeth | 14 |
| Hub Profile | 25 x 22 |
| Function | Clutch Kit |
| Extra Description | KIT3P |
| Weight | 4.41 kg |
| Type | Clutch Kit |
| External diameter, clutch pressure plate | 226 mm |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with bulbs |
| Additional Information | with bulb holder |
| Placement on Vehicle | Right |
| Paired article numbers | 044395 |
| Weight | 1.08 kg |
| Light Design | LED |
| Section | Outer section |
| Type | Tail Light Assembly |
| Function | Tail Light Assembly |
| Extra Description | ORIGINAL PART |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with bulbs |
| Additional Information | with bulb holder |
| Placement on Vehicle | Right |
| Paired article numbers | 044395 |
| Weight | 1.08 kg |
| Light Design | LED |
| Section | Outer section |
| Type | Tail Light Assembly |
| Function | Tail Light Assembly |
| Extra Description | ORIGINAL PART |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear |
| Voltage | 12 V |
| Function | Wiper Motor |
| Extra Description | ORIGINAL PART |
| Type | Wiper Motor |
| Weight | 0.97 kg |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear |
| Voltage | 12 V |
| Function | Wiper Motor |
| Extra Description | ORIGINAL PART |
| Type | Wiper Motor |
| Weight | 0.97 kg |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
| Function | Clutch Kit |
| Hub Profile | 19,9 x 22,35 |
| Number of Teeth | 20 |
| External diameter, clutch pressure plate | 240 mm |
| Engine Version | for engines without dual-mass flywheel |
| Extra Description | KIT3P |
| Type | Clutch Kit |
| Weight | 7.84 kg |
| Replaces | 828076 |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023













