Car Parts & Accessories by Valeo
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with bulbs |
| Additional Information | with bulb holder |
| Placement on Vehicle | Right |
| Paired article numbers | 044395 |
| Weight | 1.08 kg |
| Light Design | LED |
| Section | Outer section |
| Type | Tail Light Assembly |
| Function | Tail Light Assembly |
| Extra Description | ORIGINAL PART |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear |
| Voltage | 12 V |
| Function | Wiper Motor |
| Extra Description | ORIGINAL PART |
| Type | Wiper Motor |
| Weight | 0.97 kg |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear |
| Voltage | 12 V |
| Function | Wiper Motor |
| Extra Description | ORIGINAL PART |
| Type | Wiper Motor |
| Weight | 0.97 kg |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
| Function | Clutch Kit |
| Hub Profile | 19,9 x 22,35 |
| Number of Teeth | 20 |
| External diameter, clutch pressure plate | 240 mm |
| Engine Version | for engines without dual-mass flywheel |
| Extra Description | KIT3P |
| Type | Clutch Kit |
| Weight | 7.84 kg |
| Replaces | 828076 |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
| Function | Clutch Kit |
| Hub Profile | 19,9 x 22,35 |
| Number of Teeth | 20 |
| External diameter, clutch pressure plate | 240 mm |
| Engine Version | for engines without dual-mass flywheel |
| Extra Description | KIT3P |
| Type | Clutch Kit |
| Weight | 7.84 kg |
| Replaces | 828076 |
Important compatibility info
| External diameter, clutch pressure plate | 215 mm |
| Number of Teeth | 20 |
| Hub Profile | 19,9 x 22,35 |
| Function | Clutch Kit |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
| Extra Description | KIT3P |
| Type | Clutch Kit |
| Weight | 5.87 kg |
Important compatibility info
| External diameter, clutch pressure plate | 215 mm |
| Number of Teeth | 20 |
| Hub Profile | 19,9 x 22,35 |
| Function | Clutch Kit |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
| Extra Description | KIT3P |
| Type | Clutch Kit |
| Weight | 5.87 kg |
Important compatibility info
| Type | Wiper Motor |
| Voltage | 12 V |
| Placement on Vehicle | Right Rear |
| Extra Description | ORIGINAL PART |
| Weight | 1.06 kg |
| Function | Wiper Motor |
Important compatibility info
| Type | Wiper Motor |
| Voltage | 12 V |
| Placement on Vehicle | Right Rear |
| Extra Description | ORIGINAL PART |
| Weight | 1.06 kg |
| Function | Wiper Motor |
Important compatibility info
| External diameter, clutch pressure plate | 200 mm |
| Number of Teeth | 18 |
| Hub Profile | 20,97 x 18,2 |
| Function | Clutch Kit |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
| Weight | 4.148 kg |
| Extra Description | KIT3P |
| Replaces | 821084; 821086; 821337 |
| Type | Clutch Kit |
Additional Information
- 1x Valeo Clutch Release Bearing (804036)
Important compatibility info
| External diameter, clutch pressure plate | 200 mm |
| Number of Teeth | 18 |
| Hub Profile | 20,97 x 18,2 |
| Function | Clutch Kit |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
| Weight | 4.148 kg |
| Extra Description | KIT3P |
| Replaces | 821084; 821086; 821337 |
| Type | Clutch Kit |
Additional Information
- 1x Valeo Clutch Release Bearing (804036)
Important compatibility info
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
| Placement on Vehicle | Right |
| Paired article numbers | 045414 |
| Weight | 1.87 kg |
| Type | Tail Light Assembly |
| Function | Tail Light Assembly |
| Extra Description | ORIGINAL PART |
Important compatibility info
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
| Placement on Vehicle | Right |
| Paired article numbers | 045414 |
| Weight | 1.87 kg |
| Type | Tail Light Assembly |
| Function | Tail Light Assembly |
| Extra Description | ORIGINAL PART |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Left, Right |
| Rated Voltage | 12 V |
| Light Design | LED |
| Type | Front Fog Light |
| Function | Front Fog Light |
| Replaces | 047400 |
| Extra Description | FOGSTAR |
| Weight | 0.31 kg |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Left, Right |
| Rated Voltage | 12 V |
| Light Design | LED |
| Type | Front Fog Light |
| Function | Front Fog Light |
| Replaces | 047400 |
| Extra Description | FOGSTAR |
| Weight | 0.31 kg |
Important compatibility info
| External diameter, clutch pressure plate | 235 mm |
| Number of Teeth | 20 |
| Weight | 6.5 kg |
| Hub Profile | 22,35 x 19,9 |
| Function | Clutch Kit |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing, Requires special tools for mounting |
| Extra Description | KIT3P |
| Type | Clutch Kit |
Important compatibility info
| External diameter, clutch pressure plate | 235 mm |
| Number of Teeth | 20 |
| Weight | 6.5 kg |
| Hub Profile | 22,35 x 19,9 |
| Function | Clutch Kit |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing, Requires special tools for mounting |
| Extra Description | KIT3P |
| Type | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Replaces | 826042; 826043 |
| Extra Description | KIT2P |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
| Additional Information | without central slave cylinder |
| Number of Teeth | 17 |
| Weight | 4.47 kg |
| Hub Profile | 19,9 x 17,06 |
| External diameter, clutch pressure plate | 220 mm |
Additional Information
General Information
Valeo Clutch Kit with hydraulic bearing also available
Important compatibility info
| Replaces | 826042; 826043 |
| Extra Description | KIT2P |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
| Additional Information | without central slave cylinder |
| Number of Teeth | 17 |
| Weight | 4.47 kg |
| Hub Profile | 19,9 x 17,06 |
| External diameter, clutch pressure plate | 220 mm |
Additional Information
General Information
Valeo Clutch Kit with hydraulic bearing also available
Important compatibility info
| Weight | 1.02 kg |
| Function | Wiper Motor |
| Voltage | 12 V |
| Placement on Vehicle | Rear |
| Mounting Type | Screw Connection |
| Number of mounting bores | 3 |
| Extra Description | ORIGINAL PART |
| Type | Wiper Motor |
Important compatibility info
| Weight | 1.02 kg |
| Function | Wiper Motor |
| Voltage | 12 V |
| Placement on Vehicle | Rear |
| Mounting Type | Screw Connection |
| Number of mounting bores | 3 |
| Extra Description | ORIGINAL PART |
| Type | Wiper Motor |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Placement on Vehicle | Rear |
| Function | Wiper Motor |
| Extra Description | ORIGINAL PART |
| Number of mounting bores | 3 |
| Mounting Type | Screw Connection |
| Type | Wiper Motor |
| Weight | 0.91 kg |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Placement on Vehicle | Rear |
| Function | Wiper Motor |
| Extra Description | ORIGINAL PART |
| Number of mounting bores | 3 |
| Mounting Type | Screw Connection |
| Type | Wiper Motor |
| Weight | 0.91 kg |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Left |
| Additional Information | with bulb holder |
| Additional Information 2 | without bulbs |
| Paired article numbers | 043963 |
| Weight | 1.25 kg |
| Light Design | LED |
| Section | Outer section |
| Type | Tail Light Assembly |
| Function | Tail Light Assembly |
| Extra Description | ORIGINAL PART |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Left |
| Additional Information | with bulb holder |
| Additional Information 2 | without bulbs |
| Paired article numbers | 043963 |
| Weight | 1.25 kg |
| Light Design | LED |
| Section | Outer section |
| Type | Tail Light Assembly |
| Function | Tail Light Assembly |
| Extra Description | ORIGINAL PART |
Important compatibility info
| Additional Information | with bulb holder |
| Additional Information 2 | without bulbs |
| Light Design | LED |
| Section | Outer section |
| Placement on Vehicle | Right |
| Paired article numbers | 043962 |
| Extra Description | ORIGINAL PART |
| Function | Tail Light Assembly |
| Weight | 1.25 kg |
| Type | Tail Light Assembly |
Important compatibility info
| Additional Information | with bulb holder |
| Additional Information 2 | without bulbs |
| Light Design | LED |
| Section | Outer section |
| Placement on Vehicle | Right |
| Paired article numbers | 043962 |
| Extra Description | ORIGINAL PART |
| Function | Tail Light Assembly |
| Weight | 1.25 kg |
| Type | Tail Light Assembly |
Important compatibility info
| Number of mounting bores | 3 |
| Weight | 0.42 kg |
| Function | Central Slave Cylinder, clutch |
| Type | Central Slave Cylinder, clutch |
Important compatibility info
| Number of mounting bores | 3 |
| Weight | 0.42 kg |
| Function | Central Slave Cylinder, clutch |
| Type | Central Slave Cylinder, clutch |
Important compatibility info
| Weight | 4.08 kg |
| Additional Information | without central slave cylinder |
| Hub Profile | 21,91 x 20 |
| Extra Description | KIT2P |
| External diameter, clutch pressure plate | 200 mm |
| Number of Teeth | 26 |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
Additional Information
General Information
Valeo Clutch Kit with hydraulic bearing also available
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023











