Battery by Varta
Electrical Sub-Categories
Important compatibility info
| Battery Type Code | 51814 |
| Length | 186 mm |
| Height | 171 mm |
| Function | Starter Battery |
| Cold-test Current, DIN | 100 A |
| Type | Starter Battery |
| Other Part Number | 51913 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 100 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Extra Description | POWERSPORTS Freshpack |
| Terminal Type | Y10 |
| Hold-down Type | B00 |
| Cold-test Current, EN | 100 A |
| Ampere-Hours | 18 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Width | 82 mm |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Battery Type Code | 51913 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 100 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Other Part Number | F19-12B |
| Length | 186 mm |
| Height | 171 mm |
| Hold-down Type | B00 |
| Terminal Type | Y10 |
| Type | Starter Battery |
| Cold-test Current, DIN | 100 A |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | SILVER dynamic AGM |
| Cold-test Current, EN | 100 A |
| Ampere-Hours | 19 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Width | 82 mm |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Replaced by | 011014008K544 |
| Hold-down Type | B00 |
| Post Positions | 7 |
| Length | 122 mm |
| Height | 135 mm |
| Width | 61 mm |
| Voltage | 6 V |
| Ampere-Hours | 11 Ah |
| Cold-test Current, EN | 80 A |
| Terminal Type | Y6 |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | POWERSPORTS Freshpack |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 80 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | 6N11A-3A |
| Warranty | 1 year warranty |


