Battery by Varta
Electrical Sub-Categories
Important compatibility info
| Hold-down Type | B13 |
| Other Part Number | 80Ah AGM |
| Length | 315 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 80 Ah |
| Cold-test Current, EN | 800 A |
| Battery | AGM Battery |
| Terminal Type | 1 |
| Type | Deep Cycle Battery / Starter Battery |
| Battery Capacity 5h (Ah) | 75 Ah |
| Function | Deep Cycle Battery / Starter Battery |
| Extra Description | Professional Dual Purpose AGM |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 800 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | LA80 |
| Replaced by | 840080080K312 |
| Packaging note | Please note that Varta are currently updating their branding. The specifications are identical but you may receive a battery that looks slightly different to the image shown. |
| Warranty | 4 year warranty |
| Title | Varta LA80 Battery - 80Ah - 800CCA |
Additional Information
Technical Information
Minimal self-discharge makes it ideal for seasonal use
Technical Information
For superb shock and vibration resistance
Technical Information
Ideal for dual power applications (can be used for both overall energy supply and starting)
Technical Information
Designed for motorhomes, caravans and boats to run electrical equipment with moderate energy requirements
Technical Information
Up to three times the cyclic stability of conventional flooded batteries
Technical Information
AGM technology for high rate discharge performance, plus superb shock and vibration resistance
Technical Information
Ideal for dual power applications (can be used for both starting and overall energy supply)
- VARTA Professional Dual Purpose AGM For leisure applications with moderate energy demands, the Professional Dual Purpose AGM can be used to start the engine of your motorhome and deliver service power for accessories and electronics.
- These batteries are ideal for seasonal use, so when you take your boat or caravan out of winter storage, it’s ready to go.
- Designed for motorhomes, caravans and boats with moderate energy requirements
- Long-lasting: up to three times the cyclic stability of conventional flooded batteries (more than 400 cycles @ 50% DOD)
- Minimal self-discharge makes them ideal for seasonal use
- AGM technology for superb shock and vibration resistance
- Ideal for dual power applications (can be used for both overall energy supply and starting)
- Patented PowerFrame grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance
- Highest vibration resistance
Important compatibility info
| Length | 278 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 70 Ah |
| Cold-test Current, EN | 760 A |
| Battery | AGM Battery |
| Terminal Type | 1 |
| Type | Starter Battery |
| Battery Capacity 5h (Ah) | 60 Ah |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | PROFESSIONAL AGM |
| Title | Varta LA70 Battery - 70Ah - 760CCA |
| Replaces | 840070076C542 |
| Hold-down Type | B13 |
Additional Information
Technical Information
Up to 6x cycle life compared with a conventional battery.
Technical Information
Ideal for dual power applications (starting and overall energy supply).
Technical Information
Engineered with precision and expertise in Germany.
Technical Information
High quality, best-in-class manufacturing.
Technical Information
Maintenance-free battery designed to deliver dependable performance for your vehicle.
- VARTA Professional Dual Purpose AGM For leisure applications with moderate energy demands, the Professional Dual Purpose AGM can be used to start the engine of your motorhome and deliver service power for accessories and electronics.
- These batteries are ideal for seasonal use, so when you take your boat or caravan out of winter storage, it’s ready to go.
- Designed for motorhomes, caravans and boats with moderate energy requirements
- Long-lasting: up to three times the cyclic stability of conventional flooded batteries (more than 400 cycles @ 50% DOD)
- Minimal self-discharge makes them ideal for seasonal use
- AGM technology for superb shock and vibration resistance
- Ideal for dual power applications (can be used for both overall energy supply and starting)
- Patented PowerFrame grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance
- Highest vibration resistance
Important compatibility info
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 780 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Height | 234 mm |
| Length | 347 mm |
| Terminal Type | 1 |
| Type | Starter Battery |
| Width | 173 mm |
| Cold-test Current, EN | 780 A |
| Ampere-Hours | 120 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Battery | HEAVY DUTY [increased cycle and vibration proof] |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | ProMotive HD |
| Hold-down Type | B00 |
| Battery Type Code | 663 |
| Other Part Number | 620047078 I9 |
| Replaced by | 620047078K182 |
| Packaging note | Please note that Varta are currently updating their branding. The specifications are identical but you may receive a battery that looks slightly different to the image shown. |
| Warranty | 3 year warranty |
| Title | Varta I9 Battery - 120Ah - 780CCA |
Additional Information
Technical Information
Engineered in Germany, VARTA batteries deliver precision performance and lasting reliability
Technical Information
Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
Technical Information
Meets all original criteria of the commercial vehicle manufacturer
- VARTA ProMotive Heavy Duty Previously named as the ProMotive Black battery range.
- The ProMotive Heavy Duty battery range offers made-to-measure power output for older vehicles and those with lower energy requirements.
- Completely maintenance-free under normal usage conditions.
- Vibration-resistant design.
- High cyclic stability.
- The VARTA ProMotive Heavy Duty is a reliable power source that will impress you right from the word in.goin..
- Primarily used for HGVs, trucks, construction vehicles or agricultural vehicles.
- Engineered in Germany
- Patented PowerFrame grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance
- Meets all criteria of the commercial vehicle manufacturers as original spare part
- Ideal vibration resistance for agricultural and construction vehicles
Important compatibility info
| Ampere-Hours | 110 Ah |
| Battery Type Code | 664 |
| Voltage | 12 V |
| Hold-down Type | B00 |
| Function | Starter Battery |
| Battery | HEAVY DUTY [increased cycle and vibration proof] |
| Extra Description | ProMotive HD |
| Width | 173 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Type | 1 |
| Cold-test Current, EN | 680 A |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 680 A |
| Length | 347 mm |
| Height | 234 mm |
| Post Positions | 1 |
| Replaced by | 610048068K182 |
| Packaging note | Please note that Varta are currently updating their branding. The specifications are identical but you may receive a battery that looks slightly different to the image shown. |
| Warranty | 3 year warranty |
| Title | Varta I5 Battery - 110Ah - 680CCA |
Additional Information
Technical Information
Engineered in Germany, VARTA batteries deliver precision performance and lasting reliability
Technical Information
Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
Technical Information
Meets all original criteria of the commercial vehicle manufacturer
- VARTA ProMotive Heavy Duty Previously named as the ProMotive Black battery range.
- The ProMotive Heavy Duty battery range offers made-to-measure power output for older vehicles and those with lower energy requirements.
- Completely maintenance-free under normal usage conditions.
- Vibration-resistant design.
- High cyclic stability.
- The VARTA ProMotive Heavy Duty is a reliable power source that will impress you right from the word in.goin..
- Primarily used for HGVs, trucks, construction vehicles or agricultural vehicles.
- Engineered in Germany
- Patented PowerFrame grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance
- Meets all criteria of the commercial vehicle manufacturers as original spare part
- Ideal vibration resistance for agricultural and construction vehicles
Important compatibility info
| Type | Starter Battery |
| Hold-down Type | B13 |
| Battery Type Code | 020 |
| Height | 190 mm |
| Function | Starter Battery |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 920 A |
| Length | 393 mm |
| Extra Description | SILVER dynamic |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 110 Ah |
| Cold-test Current, EN | 920 A |
| Terminal Type | 1 |
| Other Part Number | UK Ref 020, 610402092, 610 200, VW 1J0915105AK |
| Key Words | 920A; 110Ah; 5Yr Warranty; 393x175x190 |
| Replaced by | 610402092K262 |
| Packaging note | Please note that Varta are currently updating their branding. The specifications are identical but you may receive a battery that looks slightly different to the image shown. |
| Warranty | 5 year warranty |
| Title | Varta I1 Battery - 110Ah - 920CCA |
Additional Information
Technical Information
“Like-for-like” replacement of the battery sold to the OE channel
Technical Information
Engineered to the highest German standards
Technical Information
Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
Technical Information
Meets all original criteria of the car manufacturer
- VARTA Silver Dynamic is the perfect choice for non-start-stop technology with the highest power needs.
- It offers supreme starting power that will meet the toughest energy demands without compromise.
- The VARTA Silver Dynamic range has an impressive five year guarantee to ensure ultimate peace of mind for years to come.
- Engineered to the highest German standards
- Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
- in.Like-for-likein. replacement of OE batteries (Original Equipment)
- The premium battery for vehicles with non-start-stop technology
- Up to 15% higher starting power than the Blue Dynamic series
- Recyclable and produced in an energy-saving way
