Battery by Varta
Electrical Sub-Categories
Important compatibility info
| Hold-down Type | B13 |
| Other Part Number | 930095080 |
| Length | 353 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 95 Ah |
| Cold-test Current, EN | 800 A |
| Terminal Type | 1 |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | Professional Starter |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 800 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | LFS95 |
| Warranty | 2 year warranty |
| Replaced by | 930095080K312 |
| Packaging note | Please note that Varta are currently updating their branding. The specifications are identical but you may receive a battery that looks slightly different to the image shown. |
| Title | Varta LFS95 Battery - 95Ah - 800CCA |
Additional Information
Technical Information
Ideal for small boats with outboard motors
Technical Information
Exceptional cold starting performance
- VARTA Professional Starter Battery range are purpose-made for all marine and motorhome starter applications.
- With a high energy output, they deliver outstanding performance, time after time, with no maintenance required.
- deal for cranking purpose of small boats with inboard and outboard engines.
- Ideal for cranking purpose of small boats with inboard and outboard engines
- Exceptional cold-starting performance
Important compatibility info
| Battery Type Code | 242 x 175 x 190 EFB |
| Height | 190 mm |
| Length | 242 mm |
| Hold-down Type | B13 |
| Terminal Type | 1 |
| Battery | EFB Battery |
| Voltage | 12 V |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 640 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Width | 175 mm |
| Extra Description | Professional Dual Purpose EFB |
| Function | Service Battery / Starter Battery |
| Type | Service Battery / Starter Battery |
| Cold-test Current, EN | 640 A |
| Post Positions | 0 |
| Ampere-Hours | 60 Ah |
| Warranty | 2 year warranty |
| Packaging note | Please note that Varta are currently updating their branding. The specifications are identical but you may receive a battery that looks slightly different to the image shown. |
| Title | Varta LED60 Battery - 60Ah - 680CCA |
Additional Information
- VARTA Professional Dual Purpose Leisure Battery range provide caravans, motorhomes, boats, sailing yachts and motor yachts with energy in a safe and reliable manner: as lighting batteries to supply the electrical system, as power transmission batteries fo
Important compatibility info
| Length | 306 mm |
| Cold-test Current, EN | 830 A |
| Terminal Type | 1 |
| Function | Starter Battery |
| Post Positions | 1 |
| Extra Description | BLUE dynamic |
| Ampere-Hours | 95 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Width | 173 mm |
| Height | 225 mm |
| Other Part Number | 595405083 |
| Battery Type Code | 250 |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 830 A |
| Type | Starter Battery |
| Hold-down Type | B01 |
| Key Words | 830A; 95Ah; 4Yr Warranty; 306x173x225 |
| Replaced by | 595405083K262 |
| Packaging note | Please note that Varta are currently updating their branding. The specifications are identical but you may receive a battery that looks slightly different to the image shown. |
| Warranty | 4 year warranty |
| Title | Varta G8 Battery - 95Ah - 830CCA |
Additional Information
Technical Information
“Like-for-like” replacement of batteries sold to the OE channel
Technical Information
Engineered to the highest German standards
Technical Information
Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
Technical Information
Meets all original criteria of the car manufacturer
- VARTA Dynamic SLI is made for vehicles with average power needs.
- Ideal for standard equipment and without start-stop technology.
- VARTA Dynamic SLI offers extra starting power and provides consistently high performance for longer periods of time.
- Thanks to the highest European engineering standards you´ll get the best of German engineering quality.
- The Dynamic SLI battery range benefits also from a 4 year guarantee!
- Engineered to the highest German standards
- Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
- in.Like-for-likein. replacement of OE batteries (Original Equipment)
- For all cars with standard equipment
- Recyclable and produced in an energy-saving way
Important compatibility info
| Extra Description | BLUE dynamic |
| Hold-down Type | B01 |
| Cold-test Current, EN | 830 A |
| Terminal Type | 1 |
| Function | Starter Battery |
| Length | 306 mm |
| Height | 225 mm |
| Width | 173 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 95 Ah |
| Battery Type Code | 249 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Type | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 830 A |
| Other Part Number | 595404083 |
| Key Words | 830A; 95Ah; 4Yr Warranty; 306x173x225 |
| Replaced by | 595404083K262 |
| Packaging note | Please note that Varta are currently updating their branding. The specifications are identical but you may receive a battery that looks slightly different to the image shown. |
| Warranty | 4 year warranty |
| Title | Varta G7 Battery - 95Ah - 830CCA |
Additional Information
Technical Information
“Like-for-like” replacement of batteries sold to the OE channel
Technical Information
Engineered to the highest German standards
Technical Information
Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
Technical Information
Meets all original criteria of the car manufacturer
- VARTA Dynamic SLI is made for vehicles with average power needs.
- Ideal for standard equipment and without start-stop technology.
- VARTA Dynamic SLI offers extra starting power and provides consistently high performance for longer periods of time.
- Thanks to the highest European engineering standards you´ll get the best of German engineering quality.
- The Dynamic SLI battery range benefits also from a 4 year guarantee!
- Engineered to the highest German standards
- Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
- in.Like-for-likein. replacement of OE batteries (Original Equipment)
- For all cars with standard equipment
- Recyclable and produced in an energy-saving way
Important compatibility info
| Cold-test Current, EN | 740 A |
| Terminal Type | 1 |
| Voltage | 12 V |
| Extra Description | BLACK dynamic |
| Length | 353 mm |
| Height | 175 mm |
| Width | 175 mm |
| Ampere-Hours | 88 Ah |
| Function | Starter Battery |
| Type | Starter Battery |
| Battery Type Code | 024 |
| Hold-down Type | B13 |
| Other Part Number | 588403074 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 740 A |
| Key Words | 740A; 88Ah; 3Yr Warranty; 353x175x175 |
| Replaced by | 588403074K262 |
| Packaging note | Please note that Varta are currently updating their branding. The specifications are identical but you may receive a battery that looks slightly different to the image shown. |
| Warranty | 3 year warranty |
| Title | Varta F5 Battery - 88Ah - 740CCA |
Additional Information
Technical Information
Engineered to the highest German standards
Technical Information
Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
Technical Information
Fulfills requirements of the OE as a matching spare part
- VARTA Dynamic SLI battery range is for cars with lower power needs that are built before 2000
- A trustworthy and maintenance-free choice that offers good value for money.
- Engineered to the highest German standards
- Patented PowerFrame grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
- in.Like-for-likein. replacement of OE batteries (Original Equipment)
