Car Parts & Accessories by Yuasa
Yuasa, have been selling batteries under such branda as Lucas, Tungstone, Crompton in th UK and Europe. One of the leading battery manufacturers the achieve the highest standards whose customers include Honda, Toyota, Nissan, Mazda, Ford, Chevrolet, Daimler, Chrysler, Peugeot, General Motors, Hyundai, Suzuki, Isuzu and Yamaha. Yuasa batteries are now established as Europe's No. 1. Important compatibility info
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 800 A |
| Battery Type Code | 110 |
| Hold-down Type | B03 |
| Extra Description | YBX5000 Silver High Performance SMF Batteries |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery | with handles, with load status display |
| Filled Weight | 19.7 kg |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Port / Connector type | T1 |
| Cold-test Current, EN | 800 A |
| Ampere-Hours | 85 Ah |
| Length | 317 mm |
| Height | 175 mm |
| Key Words | 800A; 85Ah; 5Yr Warranty; 317x175x175 |
| Warranty | 5 year warranty |
Important compatibility info
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 800 A |
| Battery Type Code | 110 |
| Hold-down Type | B03 |
| Extra Description | YBX5000 Silver High Performance SMF Batteries |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery | with handles, with load status display |
| Filled Weight | 19.7 kg |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Port / Connector type | T1 |
| Cold-test Current, EN | 800 A |
| Ampere-Hours | 85 Ah |
| Length | 317 mm |
| Height | 175 mm |
| Key Words | 800A; 85Ah; 5Yr Warranty; 317x175x175 |
| Warranty | 5 year warranty |
Important compatibility info
| Cold-test Current, EN | 710 A |
| Battery | with handles, with load status display |
| Ampere-Hours | 75 Ah |
| Hold-down Type | B13, B14 |
| Battery Type Code | 100 |
| Type | Starter Battery |
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Filled Weight | 17.6 kg |
| Function | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 710 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Voltage | 12 V |
| Extra Description | YBX5000 Silver High Performance SMF Batteries |
| Port / Connector type | T1 |
| Width | 175 mm |
| Height | 175 mm |
| Length | 278 mm |
| Key Words | 710A; 75Ah; 5Yr Warranty; 278x175x175 |
| Warranty | 5 year warranty |
Important compatibility info
| Cold-test Current, EN | 710 A |
| Battery | with handles, with load status display |
| Ampere-Hours | 75 Ah |
| Hold-down Type | B13, B14 |
| Battery Type Code | 100 |
| Type | Starter Battery |
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Filled Weight | 17.6 kg |
| Function | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 710 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Voltage | 12 V |
| Extra Description | YBX5000 Silver High Performance SMF Batteries |
| Port / Connector type | T1 |
| Width | 175 mm |
| Height | 175 mm |
| Length | 278 mm |
| Key Words | 710A; 75Ah; 5Yr Warranty; 278x175x175 |
| Warranty | 5 year warranty |
Important compatibility info
| Filled Weight | 18.8 kg |
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Battery | with handles, with load status display |
| Extra Description | YBX5000 Silver High Performance SMF Batteries |
| Port / Connector type | T1 |
| Voltage | 12 V |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Battery Type Code | 096 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 740 A |
| Length | 278 mm |
| Function | Starter Battery |
| Ampere-Hours | 80 Ah |
| Cold-test Current, EN | 740 A |
| Type | Starter Battery |
| Hold-down Type | B03 |
| Key Words | 740A; 80Ah; 5Yr Warranty; 278x175x190 |
| Warranty | 5 year warranty |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023

