Car Parts & Accessories by Yuasa
Yuasa, have been selling batteries under such branda as Lucas, Tungstone, Crompton in th UK and Europe. One of the leading battery manufacturers the achieve the highest standards whose customers include Honda, Toyota, Nissan, Mazda, Ford, Chevrolet, Daimler, Chrysler, Peugeot, General Motors, Hyundai, Suzuki, Isuzu and Yamaha. Yuasa batteries are now established as Europe's No. 1. Important compatibility info
| Port / Connector type | T1/T3 |
| Function | Starter Battery |
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Height | 223 mm |
| Voltage | 12 V |
| Width | 129 mm |
| Length | 238 mm |
| Post Positions | 1 |
| Type | Starter Battery |
| Hold-down Type | B00 |
| Battery Type Code | 049 |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 450 A |
| Extra Description | YBX5000 Silver High Performance SMF Batteries |
| Ampere-Hours | 50 Ah |
| Filled Weight | 12.4 kg |
| Cold-test Current, EN | 450 A |
| Battery | with handles, with load status display |
| Key Words | 450A; 50Ah; 5Yr Warranty; 238x129x223 |
| Warranty | 5 year warranty |
Important compatibility info
| Key Words | 360A; 40Ah; 5Yr Warranty; 187x137x225 |
| Battery Type Code | 054H |
| Function | Starter Battery |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 360 A |
| Filled Weight | 9.4 kg |
| Battery | with handles, with load status display |
| Cold-test Current, EN | 360 A |
| Ampere-Hours | 40 Ah |
| Port / Connector type | T1/T3 |
| Voltage | 12 V |
| Width | 137 mm |
| Hold-down Type | B01 |
| Extra Description | YBX5000 Silver High Performance SMF Batteries |
| Type | Starter Battery |
| Height | 225 mm |
| Length | 187 mm |
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Warranty | 5 year warranty |
Important compatibility info
| Key Words | 360A; 40Ah; 5Yr Warranty; 187x137x225 |
| Battery Type Code | 054H |
| Function | Starter Battery |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 360 A |
| Filled Weight | 9.4 kg |
| Battery | with handles, with load status display |
| Cold-test Current, EN | 360 A |
| Ampere-Hours | 40 Ah |
| Port / Connector type | T1/T3 |
| Voltage | 12 V |
| Width | 137 mm |
| Hold-down Type | B01 |
| Extra Description | YBX5000 Silver High Performance SMF Batteries |
| Type | Starter Battery |
| Height | 225 mm |
| Length | 187 mm |
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Warranty | 5 year warranty |
Important compatibility info
| Width | 127 mm |
| Function | Starter Battery |
| Port / Connector type | T1/T3 |
| Height | 223 mm |
| Type | Starter Battery |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Length | 187 mm |
| Battery Type Code | 054 |
| Ampere-Hours | 40 Ah |
| Cold-test Current, EN | 360 A |
| Battery | with handles, with load status display |
| Filled Weight | 9.4 kg |
| Extra Description | YBX5000 Silver High Performance SMF Batteries |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 360 A |
| Hold-down Type | B00 |
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Key Words | 360A; 40Ah; 5Yr Warranty; 187x127x223 |
| Warranty | 5 year warranty |
Important compatibility info
| Width | 127 mm |
| Function | Starter Battery |
| Port / Connector type | T1/T3 |
| Height | 223 mm |
| Type | Starter Battery |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Length | 187 mm |
| Battery Type Code | 054 |
| Ampere-Hours | 40 Ah |
| Cold-test Current, EN | 360 A |
| Battery | with handles, with load status display |
| Filled Weight | 9.4 kg |
| Extra Description | YBX5000 Silver High Performance SMF Batteries |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 360 A |
| Hold-down Type | B00 |
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Key Words | 360A; 40Ah; 5Yr Warranty; 187x127x223 |
| Warranty | 5 year warranty |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023


