Car Parts & Accessories by Yuasa
Yuasa, have been selling batteries under such branda as Lucas, Tungstone, Crompton in th UK and Europe. One of the leading battery manufacturers the achieve the highest standards whose customers include Honda, Toyota, Nissan, Mazda, Ford, Chevrolet, Daimler, Chrysler, Peugeot, General Motors, Hyundai, Suzuki, Isuzu and Yamaha. Yuasa batteries are now established as Europe's No. 1. Important compatibility info
| Height | 224 mm |
| Length | 350 mm |
| Post Positions | 1 |
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Width | 174 mm |
| Voltage | 12 V |
| Port / Connector type | T1 |
| Ampere-Hours | 100 Ah |
| Cold-test Current, EN | 720 A |
| Battery | with handles, with load status display |
| Filled Weight | 24.7 kg |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | Leisure Batteries |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 725 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Hold-down Type | B00 |
| NCC Class | C |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Hold-down Type | B01 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 720 A |
| Ampere-Hours | 90 Ah |
| Port / Connector type | TM |
| Voltage | 12 V |
| Width | 173 mm |
| Extra Description | Marine Batteries |
| Function | Starter Battery |
| Filled Weight | 21.2 kg |
| Battery | with handles, with load status display |
| Type | Starter Battery |
| Cold-test Current, EN | 720 A |
| Length | 304 mm |
| Height | 225 mm |
| Post Positions | 1 |
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Hold-down Type | B01 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 720 A |
| Ampere-Hours | 90 Ah |
| Port / Connector type | TM |
| Voltage | 12 V |
| Width | 173 mm |
| Extra Description | Marine Batteries |
| Function | Starter Battery |
| Filled Weight | 21.2 kg |
| Battery | with handles, with load status display |
| Type | Starter Battery |
| Cold-test Current, EN | 720 A |
| Length | 304 mm |
| Height | 225 mm |
| Post Positions | 1 |
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Width | 175 mm |
| Extra Description | YBX3000 SMF Batteries |
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Hold-down Type | B03 |
| Length | 353 mm |
| Battery | with handles, with load status display |
| Filled Weight | 21.8 kg |
| Ampere-Hours | 90 Ah |
| Battery Type Code | 017 |
| Port / Connector type | T1 |
| Height | 175 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 800 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Function | Starter Battery |
| Type | Starter Battery |
| Cold-test Current, EN | 800 A |
| Voltage | 12 V |
| Key Words | 800A; 90Ah; 3Yr Warranty; 353x175x175 |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Width | 175 mm |
| Extra Description | YBX3000 SMF Batteries |
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Hold-down Type | B03 |
| Length | 353 mm |
| Battery | with handles, with load status display |
| Filled Weight | 21.8 kg |
| Ampere-Hours | 90 Ah |
| Battery Type Code | 017 |
| Port / Connector type | T1 |
| Height | 175 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 800 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Function | Starter Battery |
| Type | Starter Battery |
| Cold-test Current, EN | 800 A |
| Voltage | 12 V |
| Key Words | 800A; 90Ah; 3Yr Warranty; 353x175x175 |
| Warranty | 3 year warranty |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023
