Car Parts & Accessories by Yuasa
Yuasa, have been selling batteries under such branda as Lucas, Tungstone, Crompton in th UK and Europe. One of the leading battery manufacturers the achieve the highest standards whose customers include Honda, Toyota, Nissan, Mazda, Ford, Chevrolet, Daimler, Chrysler, Peugeot, General Motors, Hyundai, Suzuki, Isuzu and Yamaha. Yuasa batteries are now established as Europe's No. 1. Important compatibility info
| Extra Description | Marine Batteries |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 600 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Filled Weight | 19.7 kg |
| Marine Cranking Amperage (MCA) | 780 A |
| Height | 225 mm |
| Voltage | 12 V |
| Port / Connector type | TM |
| Ampere-Hours | 80 Ah |
| Hold-down Type | B05 |
| Function | Starter Battery |
| Type | Starter Battery |
| Post Positions | 1 |
| Width | 174 mm |
| Cold-test Current, EN | 600 A |
| Length | 260 mm |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Extra Description | Marine Batteries |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 600 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Filled Weight | 19.7 kg |
| Marine Cranking Amperage (MCA) | 780 A |
| Height | 225 mm |
| Voltage | 12 V |
| Port / Connector type | TM |
| Ampere-Hours | 80 Ah |
| Hold-down Type | B05 |
| Function | Starter Battery |
| Type | Starter Battery |
| Post Positions | 1 |
| Width | 174 mm |
| Cold-test Current, EN | 600 A |
| Length | 260 mm |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Warranty | 1 year warranty |
| Length | 195 mm |
| Height | 179 mm |
| Width | 129 mm |
| Voltage | 12 V |
| Capacity | 36 Ah |
| Ampere-Hours | 34Ah |
| Terminal Type | Female Thread |
| Type | AGM |
| Extra Description | Yuasa REC |
| Title | Golf & Mobility Battery - 36Ah |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
Additional Information
- Commonly used in alarm systems, golf trolleys, wheelchairs, emergency lighting etc.
- High cyclic performance VRLA battery
- Double cycle life vs standard VRLA battery
- Absorbed Glass Mat construction with no free acid
- Excel
- Visit the GS Battery Finder Website For Technical Specifications and Fitting Information http://batterylookupgb.gs-battery.com/
Important compatibility info
| Warranty | 1 year warranty |
| Length | 195 mm |
| Height | 179 mm |
| Width | 129 mm |
| Voltage | 12 V |
| Capacity | 36 Ah |
| Ampere-Hours | 34Ah |
| Terminal Type | Female Thread |
| Type | AGM |
| Extra Description | Yuasa REC |
| Title | Golf & Mobility Battery - 36Ah |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
Additional Information
- Commonly used in alarm systems, golf trolleys, wheelchairs, emergency lighting etc.
- High cyclic performance VRLA battery
- Double cycle life vs standard VRLA battery
- Absorbed Glass Mat construction with no free acid
- Excel
- Visit the GS Battery Finder Website For Technical Specifications and Fitting Information http://batterylookupgb.gs-battery.com/
Important compatibility info
| Terminal Type | 4 |
| Type | Starter Battery |
| Cold-test Current, EN | 210 A |
| Extra Description | High Performance Maintenance Free |
| Function | Starter Battery |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 13 Ah |
| Post Positions | 1 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 210 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Other Part Number | YTX14AH-BS Compatible |
| Height | 166 mm |
| Width | 89 mm |
| Length | 134 mm |
| Hold-down Type | B00 |
| Warranty | 1 year warranty |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023
