Car Parts & Accessories by Yuasa
Yuasa, have been selling batteries under such branda as Lucas, Tungstone, Crompton in th UK and Europe. One of the leading battery manufacturers the achieve the highest standards whose customers include Honda, Toyota, Nissan, Mazda, Ford, Chevrolet, Daimler, Chrysler, Peugeot, General Motors, Hyundai, Suzuki, Isuzu and Yamaha. Yuasa batteries are now established as Europe's No. 1. Important compatibility info
| Cold-test Current, EN | 710 A |
| Battery | with handles, with load status display |
| Ampere-Hours | 75 Ah |
| Hold-down Type | B13, B14 |
| Battery Type Code | 100 |
| Type | Starter Battery |
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Filled Weight | 17.6 kg |
| Function | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 710 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Voltage | 12 V |
| Extra Description | YBX5000 Silver High Performance SMF Batteries |
| Port / Connector type | T1 |
| Width | 175 mm |
| Height | 175 mm |
| Length | 278 mm |
| Key Words | 710A; 75Ah; 5Yr Warranty; 278x175x175 |
| Warranty | 5 year warranty |
Important compatibility info
| Cold-test Current, EN | 710 A |
| Battery | with handles, with load status display |
| Ampere-Hours | 75 Ah |
| Hold-down Type | B13, B14 |
| Battery Type Code | 100 |
| Type | Starter Battery |
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Filled Weight | 17.6 kg |
| Function | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 710 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Voltage | 12 V |
| Extra Description | YBX5000 Silver High Performance SMF Batteries |
| Port / Connector type | T1 |
| Width | 175 mm |
| Height | 175 mm |
| Length | 278 mm |
| Key Words | 710A; 75Ah; 5Yr Warranty; 278x175x175 |
| Warranty | 5 year warranty |
Important compatibility info
| Hold-down Type | B00 |
| Length | 168 mm |
| Height | 176 mm |
| Width | 132 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 32 Ah |
| Cold-test Current, EN | 300 A |
| Terminal Type | 4 |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | YuMicron |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 300 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Hold-down Type | B00 |
| Length | 168 mm |
| Height | 176 mm |
| Width | 132 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 32 Ah |
| Cold-test Current, EN | 300 A |
| Terminal Type | 4 |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | YuMicron |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 300 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Hold-down Type | B00 |
| Width | 174 mm |
| Battery | with handles, with load status display |
| Cold-test Current, EN | 600 A |
| Port / Connector type | T1 |
| Ampere-Hours | 72 Ah |
| Length | 260 mm |
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 630 A |
| Filled Weight | 18.4 kg |
| Extra Description | YBX3000 SMF Batteries |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Battery Type Code | 069 |
| Post Positions | 1 |
| Height | 225 mm |
| Key Words | 630A; 72Ah; 3Yr Warranty; 260x174x225 |
| Warranty | 3 year warranty |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023
