Car Parts & Accessories by Yuasa
Yuasa, have been selling batteries under such branda as Lucas, Tungstone, Crompton in th UK and Europe. One of the leading battery manufacturers the achieve the highest standards whose customers include Honda, Toyota, Nissan, Mazda, Ford, Chevrolet, Daimler, Chrysler, Peugeot, General Motors, Hyundai, Suzuki, Isuzu and Yamaha. Yuasa batteries are now established as Europe's No. 1. Important compatibility info
| Length | 175 mm |
| Hold-down Type | B00 |
| Post Positions | 1 |
| Height | 155 mm |
| Width | 87 mm |
| Terminal Type | 14 |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 310 A |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 20 Ah |
| Extra Description | High Performance Maintenance Free |
| Function | Starter Battery |
| Cold-test Current, EN | 320 A |
| Ampere-Hours | 21 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 175 mm |
| Hold-down Type | B00 |
| Post Positions | 1 |
| Height | 155 mm |
| Width | 87 mm |
| Terminal Type | 14 |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 310 A |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 20 Ah |
| Extra Description | High Performance Maintenance Free |
| Function | Starter Battery |
| Cold-test Current, EN | 320 A |
| Ampere-Hours | 21 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Cold-test Current, EN | 325 A |
| Post Positions | 1 |
| Hold-down Type | B00 |
| Battery Type Code | 155 AGM |
| Function | Starter Battery |
| Warranty | 1 year warranty |
| Port / Connector type | T3 |
| Extra Description | Auxilliary, Backup & Specialist Batteries |
| Ampere-Hours | 45 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Width | 129 mm |
| Height | 227 mm |
| Length | 238 mm |
| Battery | with handles |
| Filled Weight | 12.7 kg |
| Type | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 310 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
Important compatibility info
| Cold-test Current, EN | 325 A |
| Post Positions | 1 |
| Hold-down Type | B00 |
| Battery Type Code | 155 AGM |
| Function | Starter Battery |
| Warranty | 1 year warranty |
| Port / Connector type | T3 |
| Extra Description | Auxilliary, Backup & Specialist Batteries |
| Ampere-Hours | 45 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Width | 129 mm |
| Height | 227 mm |
| Length | 238 mm |
| Battery | with handles |
| Filled Weight | 12.7 kg |
| Type | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 310 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
Important compatibility info
| Height | 227 mm |
| Cold-test Current, EN | 272 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Length | 197 mm |
| Width | 129 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 35 Ah |
| Port / Connector type | T3 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 272 A |
| Filled Weight | 10.5 kg |
| Battery | with handles |
| Extra Description | Auxilliary, Backup & Specialist Batteries |
| Hold-down Type | B00 |
| Battery Type Code | 054 |
| Function | Starter Battery |
| Type | Starter Battery |
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Warranty | 1 year warranty |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023

