Car Parts & Accessories by Yuasa
Yuasa, have been selling batteries under such branda as Lucas, Tungstone, Crompton in th UK and Europe. One of the leading battery manufacturers the achieve the highest standards whose customers include Honda, Toyota, Nissan, Mazda, Ford, Chevrolet, Daimler, Chrysler, Peugeot, General Motors, Hyundai, Suzuki, Isuzu and Yamaha. Yuasa batteries are now established as Europe's No. 1. Important compatibility info
| Hold-down Type | B03 |
| Cold-test Current, EN | 640 A |
| Width | 175 mm |
| Length | 242 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 640 A |
| Height | 190 mm |
| Battery | with handles, AGM Battery |
| Extra Description | YBX9000 AGM Start Stop Plus Batteries |
| Other Part Number | 560901068 |
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Ampere-Hours | 60 Ah |
| Function | Starter Battery |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Type | T1 |
| Port / Connector type | T1 |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Filled Weight | 17.7 kg |
| Battery Type Code | 027 AGM |
| Key Words | 640A; 60Ah; 4Yr Warranty; 242x175x190 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Extra Description | Yuasa NPL |
| Type | AGM |
| Capacity | 38 Ah |
| Terminal Type | Female Thread |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Width | 165 mm |
| Length | 197 mm |
| Height | 170 mm |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Post Positions | 1 |
| Length | 330 mm |
| Height | 240 mm |
| Width | 173 mm |
| Voltage | 12 V |
| Port / Connector type | TM |
| Ampere-Hours | 100 Ah |
| Cold-test Current, EN | 750 A |
| Battery | with handles, with load status display |
| Filled Weight | 23.5 kg |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | Marine Batteries |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 750 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Hold-down Type | B00 |
| Battery Type Code | XV31MF |
| Marine Cranking Amperage (MCA) | 900 A |
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Post Positions | 1 |
| Length | 330 mm |
| Height | 240 mm |
| Width | 173 mm |
| Voltage | 12 V |
| Port / Connector type | TM |
| Ampere-Hours | 100 Ah |
| Cold-test Current, EN | 750 A |
| Battery | with handles, with load status display |
| Filled Weight | 23.5 kg |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | Marine Batteries |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 750 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Hold-down Type | B00 |
| Battery Type Code | XV31MF |
| Marine Cranking Amperage (MCA) | 900 A |
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | High Performance Maintenance Free |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Type | 5 |
| Cold-test Current, EN | 240 A |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 240 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Ampere-Hours | 17 Ah |
| Length | 150 mm |
| Height | 145 mm |
| Type | Starter Battery |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 16 Ah |
| Width | 87 mm |
| Hold-down Type | B00 |
| Post Positions | 1 |
| Warranty | 1 year warranty |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023
