Car Parts & Accessories by Yuasa
Yuasa, have been selling batteries under such branda as Lucas, Tungstone, Crompton in th UK and Europe. One of the leading battery manufacturers the achieve the highest standards whose customers include Honda, Toyota, Nissan, Mazda, Ford, Chevrolet, Daimler, Chrysler, Peugeot, General Motors, Hyundai, Suzuki, Isuzu and Yamaha. Yuasa batteries are now established as Europe's No. 1. Important compatibility info
| Post Positions | 9 |
| Length | 329 mm |
| Height | 240 mm |
| Width | 173 mm |
| Voltage | 12 V |
| Port / Connector type | T1 |
| Ampere-Hours | 100 Ah |
| Cold-test Current, EN | 800 A |
| Filled Weight | 24 kg |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | Super Heavy Duty Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 800 A |
| Terminal Layout | Terminals Across Centre |
| Replaced by | YBX3640 |
| Hold-down Type | B00 |
| Battery Type Code | 640 |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Capacity | 38 Ah |
| Terminal Type | Female Thread |
| Length | 197 mm |
| Voltage | 12 V |
| Width | 165 mm |
| Height | 170 mm |
| Type | AGM |
| Extra Description | Yuasa NP |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Warranty | 4 year warranty |
| Length | 207 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Port / Connector type | T1 |
| Ampere-Hours | 50 Ah |
| Cold-test Current, EN | 520 A |
| Battery | with handles, AGM Battery |
| Filled Weight | 15.9 kg |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | YBX9000 AGM Start Stop Plus Batteries |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 520 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Hold-down Type | B03 |
| Battery Type Code | 012 AGM |
| Key Words | 520A; 50Ah; 4Yr Warranty; 207x175x190 |
Important compatibility info
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Warranty | 4 year warranty |
| Length | 207 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Port / Connector type | T1 |
| Ampere-Hours | 50 Ah |
| Cold-test Current, EN | 520 A |
| Battery | with handles, AGM Battery |
| Filled Weight | 15.9 kg |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | YBX9000 AGM Start Stop Plus Batteries |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 520 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Hold-down Type | B03 |
| Battery Type Code | 012 AGM |
| Key Words | 520A; 50Ah; 4Yr Warranty; 207x175x190 |
Important compatibility info
| Type | AGM |
| Warranty | 1 year warranty |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Ampere-Hours | 40.6 A |
| Terminal Type | Female Thread |
| Extra Description | Yuasa SW |
| Width | 165 mm |
| Height | 170 mm |
| Length | 197 mm |
| Capacity | 39.6 Ah |
| Voltage | 12 V |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023

