Car Parts & Accessories by Yuasa
Yuasa, have been selling batteries under such branda as Lucas, Tungstone, Crompton in th UK and Europe. One of the leading battery manufacturers the achieve the highest standards whose customers include Honda, Toyota, Nissan, Mazda, Ford, Chevrolet, Daimler, Chrysler, Peugeot, General Motors, Hyundai, Suzuki, Isuzu and Yamaha. Yuasa batteries are now established as Europe's No. 1. Important compatibility info
| Warranty | 2 year warranty |
| Length | 304 mm |
| Height | 225 mm |
| Width | 173 mm |
| Voltage | 12 V |
| Port / Connector type | TM |
| Ampere-Hours | 90 Ah |
| Cold-test Current, EN | 700 A |
| Filled Weight | 22.3 kg |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | Marine Batteries |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 700 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Hold-down Type | B01 |
| Post Positions | 1 |
| Marine Cranking Amperage (MCA) | 840 A |
Important compatibility info
| Battery Type Code | 250 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 720 A |
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Post Positions | 1 |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Port / Connector type | T1 |
| Voltage | 12 V |
| Width | 174 mm |
| Height | 222 mm |
| Length | 303 mm |
| Hold-down Type | B01 |
| Extra Description | YBX3000 SMF Batteries |
| Function | Starter Battery |
| Type | Starter Battery |
| Battery | with handles, with load status display |
| Filled Weight | 20.8 kg |
| Ampere-Hours | 95 Ah |
| Cold-test Current, EN | 720 A |
| Key Words | 720A; 95Ah; 3Yr Warranty; 303x174x222 |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Battery Type Code | 250 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 720 A |
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Post Positions | 1 |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Port / Connector type | T1 |
| Voltage | 12 V |
| Width | 174 mm |
| Height | 222 mm |
| Length | 303 mm |
| Hold-down Type | B01 |
| Extra Description | YBX3000 SMF Batteries |
| Function | Starter Battery |
| Type | Starter Battery |
| Battery | with handles, with load status display |
| Filled Weight | 20.8 kg |
| Ampere-Hours | 95 Ah |
| Cold-test Current, EN | 720 A |
| Key Words | 720A; 95Ah; 3Yr Warranty; 303x174x222 |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Width | 175 mm |
| Battery Type Code | 110 EFB |
| Filled Weight | 19.8 kg |
| Voltage | 12 V |
| Battery | with handles, with load status display |
| Height | 175 mm |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | YBX7000 EFB Start Stop Plus Batteries |
| Length | 317 mm |
| Port / Connector type | T1 |
| Ampere-Hours | 75 Ah |
| Cold-test Current, EN | 730 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 730 A |
| Type | Starter Battery |
| Hold-down Type | B03 |
| Key Words | 730A; 75Ah; 4Yr Warranty; 317x175x175 |
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Width | 175 mm |
| Battery Type Code | 110 EFB |
| Filled Weight | 19.8 kg |
| Voltage | 12 V |
| Battery | with handles, with load status display |
| Height | 175 mm |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | YBX7000 EFB Start Stop Plus Batteries |
| Length | 317 mm |
| Port / Connector type | T1 |
| Ampere-Hours | 75 Ah |
| Cold-test Current, EN | 730 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 730 A |
| Type | Starter Battery |
| Hold-down Type | B03 |
| Key Words | 730A; 75Ah; 4Yr Warranty; 317x175x175 |
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Warranty | 4 year warranty |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023


