Important compatibility info
| Material | PA (polyamide) |
| Length | 41 mm |
| Width | 18 mm |
| Thickness | 36.3 mm |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Function | Switch, reverse light |
| Type | Switch, reverse light |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Gasket, oil pump |
| Inner diameter | 22 mm |
| Thickness | 9 mm |
| Outer diameter | 31 mm |
| Function | Gasket, oil pump |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Height | 110 mm |
| Outer diameter | 82 mm |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Inner diameter | 24 mm |
| Function | Oil Filter |
| Type | Oil Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Length | 100 mm |
| Thickness | 4 mm |
| Inner diameter | 13 mm |
| Function | Pressure Hose, air compressor |
| Type | Pressure Hose, air compressor |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Stop- /Mounting Buffer |
| Function | Stop- /Mounting Buffer |
| External Thread Size | M8 x 1,25 |
| Thread Length | 14 mm |
| Outer diameter | 30 mm |
| Thickness | 53 mm |
| Buffer Design | A |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Tightening Strap, wing |
| Type | Tightening Strap, wing |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Stop Light Switch |
| for OE number | 77 00 414 986 |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Housing Colour | black |
| Operating Mode | Electric |
| Type | Stop Light Switch |
Additional Information
Technical Information
Please note colour of connector
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | Metal |
| Paired article numbers | 17114 |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Repair Kit, gear shift lever |
| Type | Repair Kit, gear shift lever |
| Placement on Vehicle | at gearshift linkage |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Sealing Cap, oil filler neck |
| Extra Description | febi Plus |
| Type | Sealing Cap, oil filler neck |
| for OE number | 7545141 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Length | 51 mm |
| Height | 38 mm |
| Inner diameter | 20.3 mm |
| Outer diameter | 52 mm |
| Function | Mount, exhaust system |
| Width | 51 mm |
| Type | Mount, exhaust system |
| Material | Rubber |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Length | 185 mm |
| Height | 30 mm |
| Width | 179 mm |
| Filter type | Pollen Filter |
| Type | Filter, cabin air |
| Function | Filter, cabin air |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Function | Coolant Flange |
| Additional Information | with gasket/seal |
| for OE number | 044 121 144 B |
| Placement on Vehicle | Cylinder Head |
| Type | Coolant Flange |
| Material | Plastic |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Inner diameter | 26 mm |
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 42 mm |
| Width | 52 mm |
| Material | Rubber |
| Thickness | 46 mm |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Gasket, oil filter housing |
| for OE number | 074 115 441 C |
| Type | Gasket, oil filter housing |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Extra Description | febi Plus |
| Function | Mounting, radiator |
| Type | Mounting, radiator |
| Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber), PA (polyamide) |
| Placement on Vehicle | Lower, both sides |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Material | Rubber |
| Inner diameter | 19 mm |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | Rubber |
| Function | Gasket, cylinder head cover |
| Replaces | 21912 |
| Type | Gasket, cylinder head cover |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Length | 140 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right, outer |
| Function | Brake Hose |
| Spanner Size | 14 |
| External Thread Size | M10 x 1 |
| Internal Thread Size | M10 x 1 |
| Type | Brake Hose |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Length | 35 mm |
| Thickness | 35 mm |
| Placement on Vehicle | Outer, Rear Axle Left, inner, Upper, Rear Axle Right |
| Inner diameter | 12.3 mm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Outer diameter | 36.6 mm |
| Material | Rubber/Metal |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023



















