Important compatibility info
| Type | Valve Spring |
| Function | Valve Spring |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | PU (Polyurethane) |
| Length | 80 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Function | Rubber Buffer, suspension |
| Type | Rubber Buffer, suspension |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 70 mm |
| Material | PU (Polyurethane) |
| Outer diameter | 64 mm |
| Type | Rubber Buffer, suspension |
| Function | Rubber Buffer, suspension |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Inner diameter | 22 mm. 24 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| External Thread Size | M8 x 1,25 |
| Additional Information | with lock nut |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Outer diameter | 65 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Inner diameter | 32 mm |
| Function | Oil Filter |
| Height | 154 mm |
| Type | Oil Filter |
| Additional Information | with gaskets/seals |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Length | 420 mm |
| Brake Type | Disc Brake |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Material | Rubber |
| Inner diameter | 22 mm |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| for OE number | 0 9380 1624 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| for OE number | 56 50 962 |
| Function | Gasket, oil cooler |
| Material | FKM (fluorocarbon rubber) |
| Type | Gasket, oil cooler |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Height | 8.5 mm |
| Material | ACM (Polyacrylate) |
| Outer diameter | 64 mm |
| Inner diameter | 50 mm |
| Type | Shaft Seal, automatic transmission / Shaft Seal, manual transmission / Shaft Seal, manual transmission main shaft / Shaft Seal, transfer case |
| Function | Shaft Seal, automatic transmission / Shaft Seal, manual transmission / Shaft Seal, manual transmission main shaft / Shaft Seal, transfer case |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Pulley Bolt |
| Placement on Vehicle | frontal sided |
| External Thread Size | M14 x 1,5 |
| Length | 96 mm |
| Type | Pulley Bolt |
| Bolt / Nut Version | with lockwasher |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Width | 175 mm |
| Filter type | Activated Carbon Filter |
| Function | Filter, cabin air |
| Height | 17 mm |
| Length | 203 mm |
| Type | Filter, cabin air |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
| Length | 763 mm |
| Number of Ribs | 4 |
| Function | V-Ribbed Belt |
| Type | V-Ribbed Belt |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Inner diameter | 17 mm |
| Material | Rubber |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Mount, exhaust system |
| Placement on Vehicle | Rear |
| Material | MVQ (silicone rubber) |
| Type | Mount, exhaust system |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | Metal |
| Function | Cap, coolant tank |
| Opening Pressure | 1.4 bar |
| Type | Cap, coolant tank |
| for OE number | 124 500 04 06 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Bearing Type | Needle Bearing |
| Inner diameter | 45.2 mm |
| Material | Steel, NBR (nitrile butadiene rubber) |
| Height | 30.4 mm |
| Outer diameter | 52.02 mm |
| Type | Bush, steering knuckle |
| Function | Bush, steering knuckle |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Stop- /Mounting Buffer |
| Type | Stop- /Mounting Buffer |
| Extra Description | febi Plus |
| Thickness | 20 mm |
| Outer diameter | 38 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 55 mm |
| Width | 60 mm |
| Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
| Thickness | 57 mm |
| Inner diameter | 26.5 mm |
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 56 mm |
| Outer diameter | 14.5 mm |
| Inner diameter | 13 mm |
| Function | Sleeve, control arm mounting |
| Type | Sleeve, control arm mounting |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023



















