Important compatibility info
| Function | Oil Filter |
| Type | Oil Filter |
| Fitted Diameter | 70 mm |
| Length | 122 mm |
| Outer diameter | 84 mm |
| Inner thread | 3/4 x 16 UNF mm |
| Filter type | Spin-on Filter |
| for OE number | 2631027200 |
Important compatibility info
| Function | Oil Filter |
| Length | 118 mm |
| Replaces | 10-K0-006 |
| Fitted Diameter | 71 mm |
| Type | Oil Filter |
| Inner thread | M26 x 1,5 mm |
| Outer diameter | 94.6 mm |
| Filter type | Spin-on Filter |
| for OE number | 263304A001 |
Important compatibility info
| Function | Oil Filter |
| Length | 118 mm |
| Replaces | 10-K0-006 |
| Fitted Diameter | 71 mm |
| Type | Oil Filter |
| Inner thread | M26 x 1,5 mm |
| Outer diameter | 94.6 mm |
| Filter type | Spin-on Filter |
| for OE number | 263304A001 |
Important compatibility info
| Function | Oil Filter |
| Type | Oil Filter |
| Replaced by | 10-K0-005 |
| Length | 134 mm |
| Outer diameter | 93.5 mm |
| Filter type | Spin-on Filter |
| Inner thread | M26 x 1,5 mm |
| Fitted Diameter | 72 mm |
| for OE number | 263304A001 |
Important compatibility info
| Function | Oil Filter |
| Type | Oil Filter |
| Replaced by | 10-K0-005 |
| Length | 134 mm |
| Outer diameter | 93.5 mm |
| Filter type | Spin-on Filter |
| Inner thread | M26 x 1,5 mm |
| Fitted Diameter | 72 mm |
| for OE number | 263304A001 |
Important compatibility info
| for OE number | MN960320 |
| Length | 101 mm |
| Outer diameter | 76 mm |
| Filter type | Spin-on Filter |
| Inner thread | M20 x 1,5 mm |
| Fitted Diameter | 71.6 mm |
| Type | Oil Filter |
| Function | Oil Filter |
Important compatibility info
| for OE number | MN960320 |
| Length | 101 mm |
| Outer diameter | 76 mm |
| Filter type | Spin-on Filter |
| Inner thread | M20 x 1,5 mm |
| Fitted Diameter | 71.6 mm |
| Type | Oil Filter |
| Function | Oil Filter |
Important compatibility info
| Filter type | Spin-on Filter |
| Function | Oil Filter |
| Replaces | 10-06-604; 10-06-608 |
| Length | 72.5 mm |
| Outer diameter | 68 mm |
| Type | Oil Filter |
| Inner thread | 3/4 - 16 UNF mm |
| Fitted Diameter | 64 mm |
| for OE number | 5281090AB |
Important compatibility info
| Filter type | Spin-on Filter |
| Function | Oil Filter |
| Replaces | 10-06-604; 10-06-608 |
| Length | 72.5 mm |
| Outer diameter | 68 mm |
| Type | Oil Filter |
| Inner thread | 3/4 - 16 UNF mm |
| Fitted Diameter | 64 mm |
| for OE number | 5281090AB |
Important compatibility info
| Length | 72 mm |
| Outer diameter | 68 mm |
| for OE number | 96985730 |
| Function | Oil Filter |
| Type | Oil Filter |
| Fitted Diameter | 63 mm |
| Inner thread | M 18 X 1,5 mm |
| Filter type | Spin-on Filter |
Important compatibility info
| Length | 72 mm |
| Outer diameter | 68 mm |
| for OE number | 96985730 |
| Function | Oil Filter |
| Type | Oil Filter |
| Fitted Diameter | 63 mm |
| Inner thread | M 18 X 1,5 mm |
| Filter type | Spin-on Filter |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Replaces | GOM-2393 |
| Length | 115 mm |
| Outer thread | M12X1,25 mm |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Construction Height 1 | 92 mm |
| Construction Height 2 | 62 mm |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Replaces | GOM-2393 |
| Length | 115 mm |
| Outer thread | M12X1,25 mm |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Construction Height 1 | 92 mm |
| Construction Height 2 | 62 mm |
Important compatibility info
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Overall Length | 162.5 mm |
| Overall Height | 51.2 mm |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
Important compatibility info
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Overall Length | 162.5 mm |
| Overall Height | 51.2 mm |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Outer thread | 12 X 1,25 mm |
| Overall Length | 167 mm |
| Thread Length | 45 mm |
| Inner thread | 16 X 1,5 mm |
| Overall Height | 70 mm |
| Fitted Diameter | 13 mm |
| Type | Tie Rod End |
| Function | Tie Rod End |
| Replaces | 111-02-200 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Outer thread | 12 X 1,25 mm |
| Overall Length | 167 mm |
| Thread Length | 45 mm |
| Inner thread | 16 X 1,5 mm |
| Overall Height | 70 mm |
| Fitted Diameter | 13 mm |
| Type | Tie Rod End |
| Function | Tie Rod End |
| Replaces | 111-02-200 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Left Front |
| Outer thread | 10x1,25 mm |
| Overall Length | 207 mm |
| Thread Length | 44 mm |
| Inner thread | 14x1,5 mm |
| Overall Height | 71 mm |
| Fitted Diameter | 13.5 mm |
| Type | Tie Rod End |
| Function | Tie Rod End |
| Replaces | 111-0H-H03L; 111-0K-K10 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Left Front |
| Outer thread | 10x1,25 mm |
| Overall Length | 207 mm |
| Thread Length | 44 mm |
| Inner thread | 14x1,5 mm |
| Overall Height | 71 mm |
| Fitted Diameter | 13.5 mm |
| Type | Tie Rod End |
| Function | Tie Rod End |
| Replaces | 111-0H-H03L; 111-0K-K10 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Right Front |
| Outer thread | 10x1,25 mm |
| Overall Length | 207 mm |
| Thread Length | 45 mm |
| Inner thread | 14x1,5 mm |
| Overall Height | 71 mm |
| Fitted Diameter | 13 mm |
| Type | Tie Rod End |
| Function | Tie Rod End |
| Replaces | 111-0H-H03R; 111-0K-K11 |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023










