Important compatibility info
| Paired article numbers | 101698 |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Material | Sheet Steel |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Upper, Rear |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Additional Information | with rubber mounts |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Rotor Style | Solid |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Outer diameter | 317 mm |
| Thickness | 50.5 mm |
| Brake Disc Thickness | 10 mm |
| Minimum thickness | 8 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 108 mm |
| Centering Diameter | 63.5 mm |
| Surface | Coated |
| Number of mounting bores | 1 |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Rotor Style | Internally Vented |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Outer diameter | 308 mm |
| Thickness | 61 mm |
| Brake Disc Thickness | 31 mm |
| Minimum thickness | 28 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 113.5 mm |
| Centering Diameter | 93 mm |
| Surface | Coated |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Length | 190 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Spanner Size | 17 |
| Function | Brake Hose |
| Internal Thread Size | M10 x 1 |
| Type | Brake Hose |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Thickness | 49 mm |
| Brake Disc Thickness | 25 mm |
| Minimum thickness | 23 mm |
| Outer diameter | 325 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 120 mm |
| Centering Diameter | 79 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Number of mounting bores | 1 |
| Surface | Coated |
| Function | Brake Disc |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Rotor Style | Internally Vented |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right, Lower |
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | without ball joint |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | 181748 |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Additional Information | with rubber mounts |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | Metal |
| Outer diameter | 70 mm |
| Operating Mode | Automatic |
| Type | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
| Function | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
| Width of castor bearing surface | 25 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Chain Type | Simplex, Closed chain |
| Number of Chain Links | 44 |
| Type | Timing Chain Kit |
| Function | Timing Chain Kit |
| Extra Description | Basic Short Kit |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Timing Chain (186578)
- 1x Febi Tensioner, timing chain (179154)
- 2x Febi Screw (196377)
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Material | Rubber/Metal |
| Outer diameter | 65 mm |
| Thickness | 99 mm |
| Inner diameter | 14 mm |
| Type | Bushing, axle beam |
| Function | Bushing, axle beam |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Brake Shoe Pin Set |
| Type | Brake Shoe Pin Set |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 2x Febi Brake Shoe Bolt (03963)
- 2x Febi Bush, brake shoe pin (03400)
- 1x Febi Retaining Plate, brake shoe pins (06955)
- 1x Febi Retaining Plate, brake shoe pins (06456)
- 1x Febi Screw (08161)
- 1x Febi Retaining Plate, brake shoe pins (06457)
Important compatibility info
| Paired article numbers | 06641 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Thread Type | with right-hand thread |
| Function | Tie Rod End |
| Type | Tie Rod End |
| Internal Thread Size | M14 x 1,5 |
| Additional Information | with lock nut |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Outer diameter | 70 mm |
| Operating Mode | Automatic |
| Housing material | Aluminium |
| Function | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
| Track rollers material | Plastic |
| Type | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
| for OE number | 11 28 7 558 752 |
| Width of castor bearing surface | 28 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Width | 17 mm |
| Water pump impeller material | Plastic |
| Number of Teeth | 104 |
| Type | Water Pump & Timing Belt Kit |
| Function | Water Pump & Timing Belt Kit |
| Belts | with trapezoidal tooth profile |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Timing Belt Kit (11218)
- 1x Febi Water Pump, engine cooling (09260)
Important compatibility info
| Function | Gasket Set, hydraulic pump |
| Type | Gasket Set, hydraulic pump |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Length | 157 mm |
| Thickness | 95 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 130 mm |
| Function | Wheel Hub |
| Type | Wheel Hub |
| Additional Information 2 | without wheel bearing |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Outer diameter | 145 mm. 49 mm |
| Number of Holes | 6 |
| Number of Teeth | 30 |
| Type | Wheel Hub |
| Function | Wheel Hub |
| Additional Information 2 | without wheel bearing |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear, Upper |
| Width | 146 mm |
| Thickness | 123 mm |
| Bearing/Mounting Type | Rubber-Metal Mount |
| Function | Mounting, engine |
| Type | Mounting, engine |
| Hole Spacing | 154 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Width | 25.4 mm |
| Number of Teeth | 116 |
| Belts | with rounded tooth profile |
| Function | Timing Belt |
| Surface | PTFE (Polytetrafluorethylene) coated |
| Type | Timing Belt |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Length | 1035 mm |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Function | Sensor, wheel speed |
| Type | Sensor, wheel speed |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Width of castor bearing surface | 26 mm |
| Outer diameter | 65 mm |
| Operating Mode | Automatic |
| Type | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
| Housing material | Aluminium |
| Function | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
| Track rollers material | Plastic |
| for OE number | 651 200 13 70 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023



















