Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front |
| for OE number | 7E0 199 848 |
| Bearing/Mounting Type | Rubber-Metal Mount |
| Type | Mounting, engine |
| Function | Mounting, engine |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Outer diameter | 296 mm |
| Thickness | 44 mm |
| Brake Disc Thickness | 10 mm |
| Minimum thickness | 8.5 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 114.3 mm |
| Centering Diameter | 62 mm |
| Surface | Coated |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | solid |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Type | Dust Cover Kit, shock absorber |
| Function | Dust Cover Kit, shock absorber |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 2x Febi Rubber Buffer, suspension (188604)
- 2x Febi Protective Cap/Bellow, shock absorber (109362)
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Right Rear |
| Length | 343 mm |
| Housing Diameter | 22 mm |
| Eject Force | 800 N |
| Stroke | 115 mm |
| Mounting points diameter | 17.8 mm |
| Piston conrod diameter | 10 mm |
| Type | Gas Spring, boot/cargo area |
| Function | Gas Spring, boot/cargo area |
| Housing length | 220.5 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Material | Cast Iron |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Paired article numbers | 196794 |
| Type | Brake Caliper |
| Function | Brake Caliper |
| Brake caliper piston diameter | 53.95 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Outer diameter | 40 mm |
| Number of Holes | 4 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 100 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Function | Wheel Hub |
| Type | Wheel Hub |
| Additional Information 2 | without wheel bearing |
| for OE number | 357 407 615 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Additional Information 2 | Requires special tools for mounting |
| Chain Type | Duplex, with chain lock |
| Number of Chain Links | 126 |
| Timing Chain Size | D67ZN |
| Function | Timing Chain |
| Type | Timing Chain |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | Sheet Steel |
| Type | Gasket, vacuum pump |
| Function | Gasket, vacuum pump |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Length | 109 mm |
| Material | Thermoplast |
| Function | Bellow Kit, drive shaft |
| Type | Bellow Kit, drive shaft |
| Inner diameter 1 | 28 mm |
| Inner diameter 2 | 94 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Clamping Clip (38757)
- 1x Febi Circlip (03335)
- 1x Febi Spring Washer (03336)
- 1x Febi Molybdenum Grease (02582)
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Length | 360 mm |
| Outer diameter | 106 mm |
| Number of Coils | 7.7 |
| Type | Suspension Spring |
| Function | Suspension Spring |
| Wire Diameter | 10.5 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Splash Guard, brake disc |
| Function | Splash Guard, brake disc |
| Extra Description | febi Plus |
| Paired article numbers | 176765 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Number of Coils | 7 |
| Length | 325 mm |
| Outer diameter | 111 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Type | Suspension Spring |
| Function | Suspension Spring |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Height | 123 mm |
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Outer diameter | 84 mm |
| Inner diameter | 21 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Type | Fuel filter |
| Function | Fuel filter |
| Gasket outer diameter | 102.3 mm |
| Gasket inner diameter | 91.5 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Width | 20 mm |
| Material | HNBR (hydrogenated nitrile butadiene rubber) |
| Number of Teeth | 146 |
| Type | Timing Belt |
| Function | Timing Belt |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Length | 320 mm |
| Diameter | 16 mm |
| Material | Plastic |
| Thickness | 1 mm |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Thread Length | 27 mm |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| External Thread Size | M10 x 1,5 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Paired article numbers | 197146 |
| Type | Splash Guard, brake disc |
| Function | Splash Guard, brake disc |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Number of Connectors / Ports | 4. 12 |
| Type | Clock Spring, airbag |
| Function | Clock Spring, airbag |
| Extra Description | febi Plus |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear |
| Bearing/Mounting Type | Rubber-Metal Mount |
| Type | Mounting, engine |
| Function | Mounting, engine |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Additional Information | with gasket/seal |
| Type | Vacuum Pump, braking system |
| Function | Vacuum Pump, braking system |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Height | 133 mm |
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Outer diameter | 53 mm |
| Inner diameter | 21 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Type | Oil Filter |
| Function | Oil Filter |
| Gasket outer diameter | 66.6 mm |
| Gasket inner diameter | 59.5 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023



















