Important compatibility info
| Type | Solenoid Valve, air suspension |
| Function | Solenoid Valve, air suspension |
| Extra Description | febi Plus |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Cable Repair Kit, glow plug |
| Type | Cable Repair Kit, glow plug |
| Extra Description | febi Plus |
| for OE number | 038 971 782 B |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 46 mm |
| Material | Rubber, Rubber with fabric lining |
| Outer diameter | 65 mm |
| Inner diameter | 28 mm |
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Tie Rod End |
| Function | Tie Rod End |
| Additional Information | with lock nut |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Paired article numbers | 103681 |
| External Thread Size | M14 x 1,5 |
| Internal Thread Size | M14 x 1,5 |
| Spanner Size | 21 |
| Length | 235 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Function | Tie Rod End |
| Extra Description | ProKit |
| Type | Tie Rod End |
| Additional Information 2 | with screw |
| Additional Information | with lock nut |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Length | 708 mm |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Type | Sensor, wheel speed |
| Function | Sensor, wheel speed |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Height | 228 mm |
| Outer diameter | 331 mm. 266 mm |
| Inner diameter | 134 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Additional Information | with gasket/seal |
| Type | Air Filter |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Additional Information | with counter nut |
| External Thread Size | M16 x 1,5, M14 x 1,5 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Length | 311 mm |
| Type | Inner Tie Rod |
| Function | Inner Tie Rod |
| Extra Description | ProKit |
Additional Information
Technical Information
After replacement, the optical driver assistance systems (cameras, radar, etc.) may need to be recalibrated. Please observe the manufacturer's instructions.
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| External Thread Size | M10 x 1,5 |
| Additional Information | with counter nut |
| Internal Thread Size | M14 x 1,5 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Length | 135 mm |
| Type | Tie Rod End |
| Function | Tie Rod End |
| Extra Description | ProKit |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right, Lower |
| Cone Size | 18 mm |
| Mounting points diameter | 12.1 mm. 10.8 mm |
| Type | Ball Joint |
| Function | Ball Joint |
| Steering arm type | for control arm |
| Additional Information | with fastening/mounting material |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| External Thread Size | M12 x 1,25 |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Upper, Rear Axle Right |
| Material | Steel |
| Steering arm type | Control Arm |
| Cone Size | 15 mm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Additional Information | with fastening/mounting material |
| Additional Information 2 | with bearing |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Ball Joint |
| Function | Ball Joint |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Thickness | 127 mm |
| Steering arm type | for control arm |
| External Thread Size | M16 x 1,5 |
| Additional Information | with lock nut |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Spanner Size | 13, 32 |
| Function | Inner Tie Rod |
| Type | Inner Tie Rod |
| Length | 316 mm |
| External Thread Size | M12 x 1, M14 x 1,5 |
| Additional Information | with counter nut |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Ball Joint |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Lower, Front Axle Right |
| Steering arm type | for control arm |
| Function | Ball Joint |
| External Thread Size | M14 x 1,5 |
| Additional Information | with lock nut |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Tie Rod End |
| Internal Thread Size | M14 x 1,5 |
| External Thread Size | M12 x 1,25 |
| Paired article numbers | 180519 |
| Type | Tie Rod End |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Length | 209 mm |
| Additional Information 2 | with crown nut |
| Spanner Size | 17 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Height | 42 mm |
| Width | 171 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Length | 275 mm |
| Type | Air Filter |
| Function | Air Filter |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Mounting Kit, charger |
| Function | Mounting Kit, charger |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Mounting Kit, charger |
| Function | Mounting Kit, charger |
| for OE number | 98 009 431 80, KT210393 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Mounting Kit, charger |
| Function | Mounting Kit, charger |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Mounting Kit, charger |
| Function | Mounting Kit, charger |
| for OE number | 500378462 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023



















