Battery Chargers
Important compatibility info
| Title | Carbon Edition 22kW EV Charge Point |
Additional Information
- Monta App enabled
- UKCA and CE Approved
- PEN Protection
- TUV Certified
- IP65
- Ozev Approved
- Solar Compatible
- Load balancing Compatible
- 2024 Anti-Tamper Compliant
- FOR WARRANTY AND INSTALLATION INFO, PLEASE SEE THE DOWNLOAD LINK BELOW
- Wifi / Ethernet / 4G
- Cardon Design Edition
- 22kW charge point (3-phase power supply required)
Important compatibility info
| Charge Rate | 10 A |
| Charging Voltage | 24 V |
Important compatibility info
| Width | 215 mm |
| Charging Voltage | 12 V |
| Extra Description | Sterling Pro Charge Ultra |
| Charge Rate | 40 A |
| Length | 260 mm |
| Height | 90 mm |
Important compatibility info
| Charging Voltage | 24 V |
| Trickle Charge | 28 Ah - 500 Ah |
| 24V Charge Capacity (up to) | 28 Ah - 300 Ah |
| Charge Rate | 14 A |
Important compatibility info
| Charging Voltage | 12 V |
| Charge Rate | 120 A |




