Battery
Categories
Important compatibility info
| Warranty | 1 year warranty |
| Length | 100 mm |
| Height | 112 mm |
| Width | 58 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 3 Ah |
| Cold-test Current, EN | 30 A |
| Hold-down Type | B00 |
| Terminal Type | Y6 |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | POWERSPORTS Freshpack |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 30 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | YB3L-B |
Important compatibility info
| Battery Type Code | YB4L-B |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 50 A |
| Other Part Number | FB4L-B, AB4L-B, 6I2P, 12N4-3B |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Type | Y5 |
| Hold-down Type | B00 |
| Length | 121 mm |
| Height | 93 mm |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | POWERSPORTS Freshpack |
| Width | 71 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 4 Ah |
| Cold-test Current, EN | 50 A |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 60 A |
| Other Part Number | 6L2P, 12MX5L-B |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Height | 131 mm |
| Battery Type Code | YB5L-B |
| Width | 61 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 5 Ah |
| Cold-test Current, EN | 60 A |
| Hold-down Type | B00 |
| Terminal Type | Y4 |
| Length | 121 mm |
| Extra Description | POWERSPORTS Freshpack |
| Function | Starter Battery |
| Type | Starter Battery |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 135 mm |
| Height | 139 mm |
| Width | 75 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 9 Ah |
| Cold-test Current, EN | 130 A |
| Hold-down Type | B00 |
| Terminal Type | Y2 |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | POWERSPORTS Freshpack |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 130 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | YB9L-A2 |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Battery Type Code | YB9L-B |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Extra Description | POWERSPORTS Freshpack |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Type | Y6 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 85 A |
| Cold-test Current, EN | 85 A |
| Ampere-Hours | 9 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Width | 76 mm |
| Height | 140 mm |
| Length | 136 mm |
| Hold-down Type | B00 |
| Function | Starter Battery |
| Replaced by | 509015009K544 |
| Warranty | 1 year warranty |
