Battery
Categories
Important compatibility info
| Cold-test Current, EN | 160 A |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 160 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Battery Type Code | YT12A-BS |
| Replaced by | 511901016K544 |
| Extra Description | POWERSPORTS AGM |
| Hold-down Type | B00 |
| Terminal Type | Y5 |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Length | 150 mm |
| Height | 105 mm |
| Width | 88 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 11 Ah |
| Post Positions | 1 |
| Warranty | 1 year warranty |
Additional Information
Technical Information
Designed for mounting at angles of up to 25 degrees, offering flexible installation options without compromising performance or safety.
Important compatibility info
| Battery | AGM Battery |
| Hold-down Type | B00 |
| Cold-test Current, EN | 40 A |
| Terminal Type | Y5 |
| Battery Type Code | YTX4L-BS Compatible |
| Voltage | 12 V |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 40 A |
| Ampere-Hours | 3 Ah |
| Height | 86 mm |
| Width | 71 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Other Part Number | YT4L-BS, FTX4L-BS, B4-12B, ATH4-12B, 6E4 |
| Length | 114 mm |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | POWERSPORTS AGM |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Other Part Number | FT7-12B |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Width | 66 mm |
| Ampere-Hours | 7 Ah |
| Function | Starter Battery |
| Battery Type Code | YT7B-4 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 120 A |
| Voltage | 12 V |
| Extra Description | POWERSPORTS AGM |
| Cold-test Current, EN | 120 A |
| Post Positions | 1 |
| Battery | AGM Battery |
| Terminal Type | Y11 |
| Type | Starter Battery |
| Hold-down Type | B00 |
| Length | 150 mm |
| Height | 94 mm |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Layout | Terminals on End, Positive Right |
| Length | 114 mm |
| Cold-test Current, EN | 30 A |
| Function | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 30 A |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Type | Y12 |
| Height | 86 mm |
| Width | 49 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 2 Ah |
| Battery Type Code | YTR4A-BS |
| Extra Description | POWERSPORTS AGM |
| Post Positions | 4 |
| Hold-down Type | B00 |
| Replaced by | 502903003K544 |
| Warranty | 1 year warranty |
Additional Information
Technical Information
Designed for mounting at angles of up to 25 degrees, offering flexible installation options without compromising performance or safety.
Important compatibility info
| Height | 131 mm |
| Length | 152 mm |
| Battery Type Code | YTX12-BS Compatible |
| Width | 88 mm |
| Hold-down Type | B00 |
| Replaced by | 510012015K544 |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Other Part Number | FTX12-BS, B12-12B, ATH12-12B, 6E12 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 150 A |
| Extra Description | POWERSPORTS AGM |
| Function | Starter Battery |
| Ampere-Hours | 10 Ah |
| Cold-test Current, EN | 150 A |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Type | Y5 |
| Post Positions | 1 |
| Warranty | 1 year warranty |
Additional Information
Technical Information
Designed for mounting at angles of up to 25 degrees, offering flexible installation options without compromising performance or safety.
