Battery
Categories
Important compatibility info
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 190 A |
| Battery Type Code | YB14L-B2 |
| Length | 136 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Extra Description | POWERSPORTS Freshpack |
| Function | Starter Battery |
| Height | 168 mm |
| Width | 91 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 14 Ah |
| Cold-test Current, EN | 190 A |
| Hold-down Type | B00 |
| Terminal Type | Y8 |
| Type | Starter Battery |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Function | Starter Battery |
| Ampere-Hours | 19 Ah |
| Length | 176 mm |
| Height | 176 mm |
| Width | 101 mm |
| Voltage | 12 V |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 240 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | YB16CL-B |
| Cold-test Current, EN | 240 A |
| Hold-down Type | B00 |
| Terminal Type | Y5 |
| Type | Starter Battery |
| Extra Description | POWERSPORTS Freshpack |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Type | Y6 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | YB16L-B |
| Voltage | 12 V |
| Width | 101 mm |
| Hold-down Type | B00 |
| Ampere-Hours | 19 Ah |
| Extra Description | POWERSPORTS Freshpack |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 240 A |
| Cold-test Current, EN | 240 A |
| Height | 156 mm |
| Function | Starter Battery |
| Type | Starter Battery |
| Length | 176 mm |
| Replaced by | 519011024K544 |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Type | Y4 |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | POWERSPORTS Freshpack |
| Hold-down Type | B00 |
| Length | 168 mm |
| Height | 176 mm |
| Width | 132 mm |
| Cold-test Current, EN | 300 A |
| Ampere-Hours | 30 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 300 A |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Extra Description | POWERSPORTS Freshpack |
| Height | 112 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | YB3L-A |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 30 A |
| Warranty | 1 year warranty |
| Length | 100 mm |
| Other Part Number | 6D2P, AB3L-A, FB3L-A |
| Width | 58 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 3 Ah |
| Cold-test Current, EN | 30 A |
| Hold-down Type | B00 |
| Terminal Type | Y6 |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
