Battery
Categories
Important compatibility info
| Ampere-Hours | 110 A |
| Terminal Type | Standard |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | 020 |
| Width | 175 mm |
| Length | 393 mm |
| Type | Wet |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 920 A |
| Height | 190 mm |
| Key Words | 920A; 110Ah; 3Yr Warranty; 393x175x190 |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Height | 216 mm |
| Ampere-Hours | 70 A |
| Terminal Type | Female Thread |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Width | 167 mm |
| Voltage | 12 V |
| Type | AGM |
| Length | 260 mm |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Voltage | 6 V |
| Ampere-Hours | 55 A |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 765 A |
| Terminal Layout | Terminals Across Centre |
| Battery Type Code | VW Eos 6V |
| Length | 254 mm |
| Height | 203 mm |
| Width | 90 mm |
| Terminal Type | Standard |
| Type | AGM |
| Extra Description | Optima Yellow Top |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Weight | 17000 |
| Type | Wet |
| Length | 241 mm |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Type | Standard |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Width | 175 mm |
| Height | 190 mm |
| Battery Type Code | 242 x 175 x 190 |
| NCC Class | C |
| Ampere-Hours | 60 A |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Extra Description | EXIDE DUAL AGM |
| Width | 173 mm |
| Function | Starter Battery |
| Type | Starter Battery |
| Ampere-Hours | 50 Ah |
| Hold-down Type | B00 |
| Battery | AGM Battery |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 750 A |
| Terminal Type | SAE M |
| Rated Power | 450 Wh |
| Height | 206 mm |
| Length | 260 mm |
| Voltage | 12 V |
| Cold-test Current, EN | 750 A |
| Post Positions | 1 |
| Title | Exide AGM Battery - 12 V - 50Ah - 750CCA |
| Warranty | 2 year warranty |
Additional Information
Technical Information
• Absolutely maintenance-free and suitable for long resting periods • No location constraints (safe for cabin mount), spark-proo f and spill-proof • Suitable for side mount, high vibration and tilt resistant • Faster recharge with AGM technology
- . EXIDE Dual AGM is certified by DNV-GL for your safety on board.
- The Dual AGM battery range, with Wh* performance from 450-1500wh, is the ideal choice to cover all dual-supply needs for the most popular recreational boats.
- The batteries are partially discharged during use. Dual AGM's reinforced design, combined with a good recharging procedure, is key to providing the best result and service life.
- EXIDE Dual AGM battery range is designed for boats and caravans with one battery bank for all consumers. It is also suitable for additional batteries applied directly to electrical winches, thrusters and trolling motors.
- Exide AGM Equipment batteries are the right solution to face deep battery discharges due the utilization of energy hungry equipment, and it is the key to providing the longest service life duration. Exide Equipment agm is certified by DNV for your safety
