Battery
Categories
Important compatibility info
| Height | 190 mm |
| Length | 278 mm |
| Hold-down Type | B00 |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Warranty | 1 year warranty |
| Battery Type Code | 278 x 175 x 190 AGM |
| Width | 175 mm |
| Terminal Type | 1 |
| Ampere-Hours | 56 Ah |
| Function | Starter Battery |
| Battery | Gel Battery |
| Type | Starter Battery |
| Extra Description | EXIDE Equipment GEL |
| Rated Power | 650 Wh |
| Title | Exide GEL Battery - 12 V - 56Ah - -CCA |
Additional Information
Technical Information
• Absolutely maintenance free and suitable for long resting periods • No location constraints (safe for cabin mount), spark-proo f and spill-proof • Suitable for side mount, high vibration and tilt resistant • Up to 30% smaller
- EXIDE Equipment GEL is certified by DNV-GL for your safety on board.
- The Equipment GEL range, with Wh* performance from 290–2400Wh, covers all your equipment supply needs, from small electronics to emergency power.
- Equipment GEL's special design, combined with a good recharging procedure, allows for reliable performance and excellent service life.
- EXIDE's Equipment GEL battery range is designed for boats and caravans with dedicated battery banks for navigation, emergencies, safety and comfort. The batteries are partially or even deeply discharged during use.
- Exide’s EQUIPMENT GEL battery range is designed for boats and caravans with dedicated battery banks for navigation, emergencies, safety and comfort. The batteries are partially or even deeply discharged during use. EQUIPMENT GEL’s special design, combined
Important compatibility info
| Length | 392 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 950 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | 020 AGM |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Type | Standard |
| Battery | AGM |
| Ampere-Hours | 105 Ah |
| Voltage | 12 |
| Width | 175 mm |
| Height | 190 mm |
| Key Words | 950A; 105Ah; 4Yr Warranty; 392x175x190 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Terminal Type | Standard |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | 096 AGM |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 760 A |
| Type | AGM |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Ampere-Hours | 70 A |
| Length | 278 mm |
| Key Words | 760A; 70Ah; 3Yr Warranty; 278x175x190 |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Width | 69 mm |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Voltage | 12.8 V |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 360 A |
| Height | 130 mm |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 6 Ah |
| Length | 150 mm |
| Type | Lithium |
| Weight | 1100 |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 850 A |
| Battery Type Code | 019 |
| Type | Starter Battery |
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Length | 353 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Port / Connector type | T1 |
| Extra Description | YBX3000 SMF Batteries |
| Hold-down Type | B03 |
| Function | Starter Battery |
| Ampere-Hours | 95 Ah |
| Cold-test Current, EN | 850 A |
| Battery | with handles, with load status display |
| Filled Weight | 24 kg |
| Terminal Type | T1 |
| Key Words | 850A; 95Ah; 3Yr Warranty; 353x175x190 |
| Warranty | 3 year warranty |
