Battery
Categories
Important compatibility info
| Title | TROJAN T105PLUS-LPT Battery 6V 225AH |
Additional Information
- 99% recyclable
- 5-15% self-discharge per month
- Built-in maximum level indicator for precise watering resulting in better performance and longer life
- SureVentTM Flip-top vent cap system, making battery watering safer, faster and easier
- Heat and chemical resistant
- Manufactured polypropylene case
- Embedded terminals for higher durability
- Maxguard® Advanced Design Separator and Alpha Plus® paste formulation for long life, industry-leading performance and lower overall maintenance costs.
Important compatibility info
| Battery | AGM Battery |
| Extra Description | EXIDE START AGM |
| Cold-test Current, EN | 800 A |
| Battery Type Code | 069 AGM |
| Terminal Type | SAE M |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Hold-down Type | B07 |
| Terminal Layout | Terminals Across Centre |
| Voltage | 12 V |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 800 A |
| Other Part Number | 072 |
| Width | 173 mm |
| Height | 206 mm |
| Length | 260 mm |
| Ampere-Hours | 50 Ah |
| Post Positions | 7 |
| Key Words | 800A; 50Ah; 2Yr Warranty; 260x173x206 |
| Title | Exide AGM Battery - 12 V - 50Ah - 800CCA |
| Warranty | 2 year warranty |
Additional Information
Technical Information
• Absolutely maintenance-free and suitable for long resting periods • No location constraints (safe for cabin mount), safe and c lean (spark-proof and spill-proof) • Suitable for side mount, high vibration & tilt resista nt • Faster recharge with AGM technology
- . EXIDE Start AGM is certified by DNV-GL for your safety on board.
- Start AGM battery range, with MCA* performance from 900-1100, is the ideal choice to cover all engine-start needs, from small outboards to big stern drives.
- The Start AGM design provides good performance and service life.
- The batteries are usually charged after starting the engine, as the alternator quickly returns consumed power.
- EXIDE's Start AGM battery range is designed to supply high power for engine start when installed alone in boats with basic equipment. It can also be installed in engine-dedicated battery banks for sophisticated yachts.
- Exide’s START AGM battery range is designed to supply high power for engine start when installed alone in boats with basic equipment. It can also be installed in engine-dedicated battery banks for sophisticated yachts. The batteries are usually charged af
Important compatibility info
| Type | Wet |
| Height | 175 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 85 A |
| Terminal Type | Standard |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Length | 353 mm |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Height | 190 mm |
| Length | 278 mm |
| Hold-down Type | B03 |
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Width | 175 mm |
| Battery | with handles, with load status display |
| Filled Weight | 19.3 kg |
| Type | Starter Battery |
| Cold-test Current, EN | 700 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 700 A |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 75 Ah |
| Extra Description | YBX7000 EFB Start Stop Plus Batteries |
| Port / Connector type | T1 |
| Function | Starter Battery |
| Battery Type Code | 096 EFB |
| Key Words | 700A; 75Ah; 4Yr Warranty; 278x175x190 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Battery | with handles, with load status display |
| Voltage | 12 V |
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Type | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 730 A |
| Hold-down Type | B03 |
| Port / Connector type | T1 |
| Ampere-Hours | 75 Ah |
| NCC Class | B |
| Marine Cranking Amperage (MCA) | 900 A |
| Extra Description | Leisure Batteries |
| Filled Weight | 19.3 kg |
| Width | 175 mm |
| Height | 190 mm |
| Length | 278 mm |
| Function | Starter Battery |
| Warranty | 4 year warranty |


